پست الکترونیک: hi@meshcat.com مشاوره: ۸۵ ۴۰۰۰۰ ۰۹۱۹
پست الکترونیک: hi@meshcat.com مشاوره: ۸۵ ۴۰۰۰۰ ۰۹۱۹

دیجیتال مارکتینگ

دیجیتال مارکتینگ

دیجیتال مارکتینگ چیست؟

دیجیتال مارکتینگ Digital Marketing یا بازاریابی دیجیتال یا بازاریابی الکترونیک (که یکی از مهم ترین خدمات شرکت مشکات نگار تبلیغ است) به نوعی از بازاریابی گفته می‌شود که با استفاده از ابزارهای الکترونیکی همانند رایانه شخصی، تلفن هوشمند، کنسول بازی و … منتشر شده و از طریق آن به جذب مخاطب پرداخته می‌شود.

همچنین این نوع بازاریابی در کانال‌ها و بسترهای الکترونیکی متنوعی همانند وب‌سایت، پست الکترونیک و شبکه‌های اجتماعی عملیاتی می‌شوند.

دیجیتال مارکتینگ اساسی ترین نقش را در گام های اولیه دارد و منظور ما از دیجیتال مارکتینگ داشتن یک سایت جذاب و محتواهایی فوق العاده است که هم مخاطب شما را جذب کند و درگیر کند و هم سالیان سال اسم شما در ذهن مخاطب بماند.

و مهم ترین قسمت دیجیتال مارکتینگ آنجاست که حتی اگه کسی بیلبورد یا تبلیغ شما را ببیند باز اسم شما را در سایت گوگل سرچ خواهد کرد.

تاریخچه دیجیتال مارکتینگ

نمی‌توان تاریخ دیجیتال مارکتینگ را به طور کامل از تاریخ تکنولوژی کامپیوتر تفکیک کرد. یکی از مهم‌ترین اتفاقات و تحولات مؤثر بر دیجیتال مارکتینگ، ابداع ایمیل بود که توسط ری تاملینسون و در سال ۱۹۷۱ اتفاق افتاد.

البته مهم‌ترین اتفاق و نقطه شروع جدی تلاش‌های دیجیتال مارکتینگ مربوط به دهه ۱۹۹۰ می‌شود که اولین موتورهای جستجوی وب که قابلیت ایندکس کردن سایت‌های FTP را داشتند، به وجود آمدند.

دیتابیس مارکتینگ و مدیریت ارتباط با مشتریان

از سال‌های ۱۹۸۰ به بعد حافظه کامپیوترها به قدری توسعه یافته بودند که برای حفظ و ذخیره اطلاعات مشتریان کافی بودند، در این دوره شرکت به دیتابیس مارکتینگ روی آوردند. شرکت با استفاده از این نوع بازاریابی به ثبت و جمع‌آوری اطلاعات در مورد مشتریان و بهبود روابط شرکت با آن‌ها می‌پرداخت.

واژه دیجیتال مارکتینگ در دهه ۱۹۹۰ متولد شد. در این سال‌ها کامپیوترهای شخصی رواج بیشتری یافتند و معماری سرور و کلاینت پدید آمد، این امر باعث شد سامانه‌های مدیریت ارتباط با مشتریان به بخش جدایی‌ناپذیر فعالیت‌های بازاریابی تبدیل شوند.

فراگیر شدن دیجیتال مارکتینگ

اولین کمپین تبلیغات بنری (بنرهای قابل کلیک) در سال ۱۹۹۴ و برای AT&T اجرا شد. نکته جالب در این کمپین این بود که ۴۴ درصد افرادی که بنر را مشاهده کردند روی آن کلیک کردند. پس از سال ۲۰۰۰ با رواج بیشتر اینترنت، قدرت گرفتن موتور جستجوی گوگل و انقلاب تلفن‌های همراه هوشمند، تبلیغات و بازاریابی دیجیتال بیشتر مورد توجه واقع شد و امروز به یک ضرورت در موفقیت کسب‌وکارها تبدیل شده است.

مفاهیم اصلی دیجیتال مارکتینگ

در ادامه کمی بیشتر با مفاهیم اصلی و ضروری دیجیتال مارکتینگ آشنا خواهیم شد

طراحی سایت Web Design

سایت یک شرکت اصلی‌ترین عنصر هویتی آن شرکت در فضای دیجیتال است و طراحی سایت اولین قدم برای حضور موفق کسب و کار شما در اینترنت است.

تبلیغات بنری Display Advertising

تبلیغات بنری یا به صورت پرداخت اجاره ثابت برای یک مدت مشخص انجام می‌شد و یا به صورت CPC اما در حال حاضر تبلیغات بنری در نرم‌افزارهای موبایل نیز انجام می‌شود. شبکه نمایش گوگل بزرگترین رسانه جهانی برای نمایش تبلیغات بنری است.

امکان نمایش تبلیغات بنری گوگل ادز در وبسایت‌های فارسی وجود ندارد و بنرهای تبلیغاتی در وبسایت‌های ایرانی یا در اختیار خود سایت هستند و یا از سوی شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات تبلیغات دیجیتال مثل صباویژن و ادنگاه مدیریت می‌شوند.

تبلیغات همسان Native Ads

تبلیغات همسان به تبلیغاتی اشاره دارد که با محتوای اصلی سایت نمایش‌دهنده آگهی تفاوت ندارد و نوعی پیوستگی موضوعی نیز با محتوای اصلی دارد، از این رو مخاطبین این نوع تبلیغات را آزاردهنده تلقی نمی‌کنند. تقریباً دو سال است که تبلیغات همسان به خدمات دیجیتال مارکتینگ در ایران افزوده شده است.

بازاریابی شبکه‌های اجتماعی Social Media Marketing

شرکت‌ها برای تعامل بهتر و بیشتر با مشتریان و جامعه خود ناگزیرند که در شبکه‌های اجتماعی حضور فعال داشته باشند. به مجموعه اقداماتی که در شبکه‌های اجتماعی برای رساندن پیام بازاریابی، تبلیغات، انتشار محتوا و نظایر آن انجام می‌شود، بازاریابی شبکه‌های اجتماعی می‌گویند. شرکت‌هابرای بهتر دیده شدن محتوای خود از تبلیغات در شبکه‌های اجتماعی نیز استفاده می‌کنند.

یکی از انواع برقراری ارتباط با مخاطبین که جدیداً بسیار مورد استقبال واقع شده است، اینفلوئنسر مارکتینگ است. دلیل این استقبال این است که تأثیرگذاری افرادی که با عنوان اینفلوئنسر شناخته می‌شوند در شبکه‌های اجتماعی بیشتر از خود برندها است.

بازاریابی موتور جستجو SEM

بازاریابی موتور جستجو شامل اقدامات افزایش ترافیک ارگانیک و فعالیت‌های مربوط به سئو و همچنین تبلیغات در موتورهای جستجو می‌شود که معروفترین آن‌ها خدمات گوگل ادز است.

بهینه سازی موتور جستجو SEO

اقدامات سئو یا بهینه سازی موتور جستجو در راستای افزایش رتبه نمایش وبسایت در نتایج موتورهای جستجو هستند. شرکت‌ها با بهینه سازی موتور جستجو، محتوا و ویژگی‌های فنی سایت خود را برای نمایش در نتایج موتور جستجو بهینه‌سازی می‌کنند تا در جایگاه بالاتری نمایش داده شوند و در نتیجه ترافیک ارگانیک بیشتری جذب کنند.

گوگل ادز Google Ads

با تبلیغات در موتور جستجوی گوگل، تبلیغات شرکت با جستجوی کلمات کلیدی که توسط خود شرکت مشخص شده در نتایج جستجوی کاربران نمایش داده می‌شوند.. مزیت این روش به بهینه سازی موتور جستجو این است که نتایج آن در افزایش ترافیک سایت زودتر نمایان می‌شود، اما هزینه‌های آن بالاتر و نتایج آن موقت است.

بازاریابی محتوا Content Marketing

این دسته از خدمات دیجیتال مارکتینگ شامل تولید محتوا برای شبکه‌های اجتماعی (شامل عکس، ویدئو و متن) و همچنین تولید محتوای بلاگ و یا انواع کتاب‌های الکترونیکی و مواردی از این دست برای شرکت‌ها می‌شود. امروزه شرکت‌ها به علت حضور در شبکه‌های اجتماعی و برای گسترش ارتباطات خود با کاربران بیش از پیش به بازاریابی محتوا می‌دهند.

ایمیل مارکتینگ Email Marketing

ایمیل مارکتینگ یکی از بهترین ابزارهای دیجیتال مارکتینگ برای حفظ ارتباط با مشتریان و اطلاع‌رسانی رویدادهای مختلف به آن‌هاست. استفاده از ایمیل مارکتینگ در کسب‌وکارهای B2B و همچنین فروشگاه‌های اینترنتی برای اطلاع‌رسانی جشنواره‌های فروش بسیار رواج دارد.

چالش‌های دیجیتال مارکتینگ

در دنیای امروز دیگر مردم وقتشان رو کمتر با خواندن روزنامه و دیدن تبلیغات تلویزیون سپری می‌کنند، بخش زیادی از زمان مشتریان شما پای کامپیوتر یا موبایل می‌گذرد که به آن‌ها رسانه‌های دیجیتال می‌گویند. اگر می‌خواهید ارتباط مؤثرتری با مخاطبینتان داشته باشید حضور قوی شما در دنیای دیجیتال ضروری است.

واقعیت این است که مردم بیشتر نظر کسی را می‌پذیرند که خودش پیش از آن‌ها مشتری شما بوده و نه تعریف و تمجیدهای یک کمپانی را از کالای خودش؛ پس باید این تجربه را برای ایشان یادآوری کنید.

تنوع رسانه‌های آنلاین

تنوع رسانه‌های آنلاین باعث می‌شود تا صاحبان برند برای برنامه‌ریزی و فعالیت در هر رسانه با مشکل روبرو بشوند؛ ده‌ها شبکه اجتماعی،سرویس‌های ایمیل مارکتینگ و وب‌سایت‌های پربازدید تنها بخشی از رسانه‌های آنلاین هستند.

هزینه پایین

هزینه پایین و باور اشتباه به عدم نیاز به تخصص در رسانه‌های آنلاین در مقایسه با سایر رسانه‌ها است که باعث می‌شود تعداد زیادی از برندها با رویکردهای حرفه‌ای و غیرحرفه‌ای برای تبلیغ به این فضا هجوم بیاورند و این خودش سبب تشدید رقابت می‌شود.

انفجار اطلاعات

انفجار این‌همه اطلاعات در رسانه‌های آنلاین باعث می‌شود مخاطب شما با حجم زیادی از تبلیغات روبرو بشود. بسیاری از این افراد با واقعیت آن کالا یا خدمت زیاد آشنایی نداشته و سبب کم شدن اعتماد مصرف‌کننده نسبت به همه تبلیغات در فضای مجازی می‌شود.

برای عبور از سطح این چالش‌ها چه باید کرد؟

خوبی دیجیتال مارکتینگ این است که یک بستر دوجانبه برای شما مهیا می‌کند و می‌توانید ازنظر مشتریانتان نیز مطلع شده و با اعداد دقیق بدانید چه مطالبی برای مخاطب شما جذاب‌تر است. اما این موضوع به‌تنهایی کافی نیست، شما باید بتوانید یک رابطه خوب با مشتری‌هایتان داشته باشید، تا هم ازنظرت آن‌ها آگاه شوید و هم بتوانید انتظارات مشتری‌هایتان را برطرف کنید.

ایجاد رابطه و تعامل با مشتریان، یکی از برتری‌های محسوس رسانه‌های آنلاین نسبت به سایر رسانه‌ها هست. حالا شما با این داشته‌ها می‌توانید استراتژی بازاریابی و فروش کالا یا خدمات خود را تحلیل کنید و ببینید چه‌کارهایی جواب مناسب را می‌دهد و چه‌کارهایی نه.

شما باید با تولید محتوای جذاب به مشتریان خود این حس رو منتقل کنید که برای شما فروش تنها دغدغه نیست و در تلاش برای بالاتر بردن سطح زندگی آن‌ها هستید. تمام نظرات مشتری‌ها را به‌دقت رصد کرده و تشویقشان کنید داستان‌های خودشان را با دیگران به اشتراک بگذارند، این کلید موفقیت شما در دنیای امروز است.

آمارهای جالب درباره دیجیتال مارکتینگ

  • طراحی سایت وب‌سایت هویت برند شما در فضای آنلاین است؛ ساختن سایت با طراحی و کاربری مناسب برای کاربران، مرحله اول از موفقیت دیجیتال مارکتینگ است.
  • طراحی ریسپانسیو Responsive Design ۶۷ درصد کاربران وب‌سایت، علاقۀ بیشتری به سفارش در سایت‌های دارند که سازگار با موبایل هستند.
  • لندینگ پیج Landing Page استفاده از ویدئو در صفحات فرود، نرخ تبدیل را ۸۶% افزایش می‌دهد.
  • تجارت الکترونیک E Commerce تجارت الکترونیک در ایران رشد سالانه ۶۰ درصدی را تجربه می‌کند. حجم این تجارت در سال ۹۷ به بیش از ۱۶۰ هزار میلیارد تومان رسیده است.
  • نرم‌افزار موبایل Mobile App در سال ۲۰۱۷ برنامه‌های موبایلی بیش از ۱۹۷ میلیارد بار دانلود شده‌اند.
  • برنامه‌های پیام‌رسان Messaging Apps بیش از ۴۰ میلیون نفر در ایران از پیام‌رسان‌ها استفاده می‌کنند.

آمارهای تبلیغات آنلاین Online Advertising

تبلیغات آنلاین یا تبلیغات دیجیتال که با تبلیغات اینترنتی نیز معرفی می‌شود، به تبلیغاتی گفته می‌شود که از طریق ابزارهای و پلتفرم‌های اینترنتی به مخاطبین دسترسی دارند.

تبلیغات دیجیتال ۵۱٫۵ درصد از حجم تبلیغات در آمریکا را تشکیل می‌دهد که این آمار نشان دهنده میزان اثرگذاری تبلیغات دیجیتال در فضای کل تبلیغات است.

  • تبلیغات موبایلی Mobile Ads در سال ۲۰۱۸ در آمریکا بیش از ۷۰ میلیارد دلار هزینه تبلیغات موبایلی شده است.
  • ایمیل مارکتینگ Email Marketing ۸۰% کارشناسان بازاریابی معتقدند ایمیل مارکتینگ یا بازاریابی از طریق ایمیل به جذب و وفادارسازی مشتری کمک قابل توجهی می‌کند.
  • تبلیغات بنری Banner Ads نرخ تبدیل تبلیغات بنری به طور میانگین ۰٫۱۷% است.
  • تبلیغات کلیکی PPC Ads نرخ تبدیل تبلیغات کلیکی در گوگل Google Ads به طور میانگین ۳٫۱۷% است.

آمارهای بهینه سازی موتور جستجو SEO

۹۳% تجربه‌های آنلاین با جستجو در یک موتور جستجو آغاز می‌شود. ۷۵% کابران هرگز از صفحه اول نتایج جستجو فراتر نمی‌روند. ۷۲% کارشناسان دیجیتال مارکتینگ مهم‌ترین تاکتیک برای بهینه‌سازی موتور جستجو را تولید محتوا می‌دانند.

آمارهای بازاریابی محتوا

۵۳% کارشناسان دیجیتال مارکتینگ ، تولید بلاگ را مهم‌ترین اولویت تولید محتوا می‌دانند. احتمال مطالعه اینفوگرافیک توسط کاربر ۳۰ برابر بیش‌تر از احتمال مطالعه یک مقاله متنی است.

ویدئو مارکتینگ Video Marketing

پیش‌بینی می‌شود تا پایان سال ۲۰۱۹ بیش از ۸۰% ترافیک اینترنت مربوط به ویدئو خواهد بود.

فهرست ۲۰ وب سایت برتر ایران دوره ششم دی ۱۳۹۷

رتبه دی ۱۳۹۷ در مقایسه با تیر ۱۳۹۷ (عدد داخل پرانتز)

۱- شبکه اجتماعی آپارات (۱) Aparat.Com
۲- فروشگاه اینترنتی دیجی‌کالا (۳) Digikala.Com
۳- سایت ورزش سه (۲) Varzesh3.Com
۴- مجله اینترنتی نمناک (۷) Namnak.Com
۵- شرکت شبکه الکترونیکی پرداخت کارت شاپرک (۵) Shaparak.Ir
۶- وب‌سایت تلوبیون (۴) Telewebion.Com
۷- نیازمندی‌های رایگان دیوار (۶) Divar.Ir
۸- پورتال جامع بیتوته (۹) Beytoote.Com
۹- سرویس رایگان اشتراک ویدئو نماشا (۸) Namasha.Com
۱۰- وب‌سایت مرجع مادران و کودکان نی‌نی‌سایت (۱۰) Ninisite.Com
۱۱- فروشگاه اینترنتی بامیلو (۱۴) Bamilo.Com
۱۲- وب سایت بانک ملت (۱۱) Bankmellat.Ir
۱۳- وب‌سایت تبیان (جدید) Tebyan.Net
۱۴- شبکه اجتماعی ورزشی طرفداری (۱۸) Tarafdari.Com
۱۵- خبرگزاری فارس (۱۶) Farsnews.Com
۱۶- وب سایت باشگاه خبرنگاران جوان (۱۵) Yjc.Ir
۱۷- وب سایت مجله اینترنتی ستاره (جدید) Setare.Com
۱۸- خبرگزاری عصر ایران (جدید) Asriran.Com
۱۹- سرویس وبلاگ بلاگفا (۱۳) Blogfa.Com
۲۰- وب سایت زومیت (جدید) Zoomit.Ir

خداحافظی با ۲۰ وب سایت برتر ایران :

هر چند بانک ملی در انتهای هر دو دوره قبل ۲۰ وب سایت برتر ایران قرار داشت، اما اینبار از فهرست خداحافظی کرد تا تنها بانک ملت پرچمدار حضور بنگاه‌های اقتصادی در این فهرست باشد. خبرگزاری اینسنا و خبرگزاری جام نیوز و وب سایت پی سی دانلود که تازه واردهای دور قبل بودند نیز در این دوره با فهرست خداحافظی کردند.

ترند دیجیتال مارکتینگ در ایران در سال ۱۳۹۷

براساس اطلاعات تحلیلی منابع مختلف داخلی و خارجی، روند نفوذ اینترنت و ترند دیجیتال مارکتینگ در ایران را با آغاز سال ۱۳۹۷ بررسی می‌کنیم.

ایران با جمعیت بیش از ۸۱٫۵۹ میلیون نفر صاحب ۷۵ درصد شهرنشینی است که این آمار با توجه به وسعت کشور و نوع پراکندگی جمعیت از موارد نامتعادل در دنیا محسوب می‌شود. اما همین آمار بالای شهرنشینی برای بسیاری برندها بازار کاملا مناسبی بوده و از طرفی این موضوع باعث می‌شود که تکنولوژی‌های روز در این نوع بازارها رشد صعودی داشته باشند.

در ایران تعداد اتصالات تلفن همراه  ۱۲۵٫۹ میلیون است که ۱۵۴% نسبت به جمعیت کل است. و همین آمار کافیست تا دلیلی روشنی بر تعداد کاربران اینترنت ۵۶٫۷۰ میلیون با آماری حدود ۶۹% از جمعیت کل کشور باشد.

شاخص اقتصادی و جمعیت

جمعیت کل ایران ۸۱٫۵۹ میلیون است که زنان%  ۴۹٫۷  و مردان  %۵۰٫۳  ان را تشکیل می دهند. تغییرات سالانه جمعیت +۱ % و میانگین سن در کشور ایران ۳۰ سال است. ۸۷%  از مردم ایران باسواد هستند و این آمار به تفکیک جنسیتی در خانمها  % ۸۳ و % ۹۱ از آقایان را شامل می‌شود.

آمار دیجیتال مارکتینگ در ایران در سال ۱۳۹۷

کاربران اینترنت تلفن همراه ۵۱٫۷۳ میلیون است که ۶۳% جمعیت کل ایران بوده و در کل کاربران فعال در رسانه اجتماعی چیزی بیش از ۴۰ میلیون نفر است و این افراد ۴۹% از جمعیت ایران را تشکیل می‌دهند؛ بنابراین دیجیتال مارکتینگ و بازاریابی شبکه‌های اجتماعی از نفوذ بالایی در حوزه تبلیغات برخوردار هستند.

از طرفی رشد دیجیتال به صورت سالانه با توجه به جدول زیر نمایان‌گر این موضوع است که رشد ۲۳ میلیونی حضور در شبکه‌های اجتماعی نیاز به بسترسازی مناسبی برای ایجاد تبلیغات موثر دارد.

بدین صورت که اگر تبلیغات به همین منوال و بدون بررسی‌های کارشناسانه پیش برود می‌توان خطر جبران‌ناپذیری برای حوزه تبلیغات و این صنعت داشته باشد. بطوری که حضور افراد غیرحرفه‌ایی موجب هدررفت بودجه شرکت‌ها و بی‌اعتماد شدن برندها به صنعت تبلیغات دیجیتال خواهد شد.

در سال ۱۳۹۷ درصد رشد تغییرات (میلیون نفر)
کاربران اینترنت ۰ بدون تغییر
کاربران فعال در رسانه اجتماعی ۱۳۵ +۲۳ میلیون
اتصالات تلفن همراه ۳ +۴ میلیون
کاربران فعال تعامل اجتماعی تلفن همراه ۱۳۵ +۲۳ میلیون

کاربران اینترنت

دسترسی به اینترنت از طریق کامپیوتر همچنان در صدر است و بیش از نیمی از حضور مخاطب ایرانی را به خود اختصاص می‌دهد. بدین ترتیب تبلیغات در این حوزه کماکان به شکل گذشته ادامه خواهد داشت و با توجه به اینکه سهم تلفن همراه در حال افزایش است،

تبلیغاتی مناسب با صفحه نمایش موبایل و اثربخش در گوشی‌های هوشمند بسیار مهم جلوه خواهد کرد. در حوزه تبلیغات اینترنتی باید در سال ۱۳۹۷ به تبلیغات نیتیو یا تبلیغات همسان توجه داشت چرا که ترند موثرتر و جذاب‌تری نسبت به تبلیغات بنری یا تبلیغات ویدئوی خواهد بود.

از طرفی با توجه به سهم ۴۲درصدی تلفن همراه در استفاده از ترافیک وب، لزوم بیشتر شرکت‌ها و برندها را به قابلیت ریسپاسیو (نسخه موبایلی) کردن وب‌سایت مسجل می‌کند؛ پس اگر شما وب سایتی دارید حتما اولین کاری که در سال ۱۳۹۷ باید انجام دهید آن است که وب‌سایت خود را از نظر وضعیت ریسپانسیو بودن بررسی کنید.

سهم ترافیک وب توسط دستگاه ها در سال ۱۳۹۷ درصد رشد تغییرات  درصد
کامپیوتر و لپ تاپ ۵۶ بدون تغییر
تلفن همراه ۴۲ ۲
دستگاه تبلت ۱ -۲۶%
دستگاه های دیگر(کنسول بازی) ۰٫۰۱ بدون تغییر

تعداد کاربران ایران در فیسبوک

ماهانه ۵٫۷۰ میلیون نفر از ایرانیان در فیسبوک فعالیت می‌کنند. در این بخش %۹۱ دسترسی از طریق تلفن همراه صورت می‌گیرد و این موضوع بیشتر به دلیل سهولت فیلترشکن‌ها در تلفن همراه است. جالب است بدانید %۳۵ از کاربران ایرانی فیس‌بوک را خانم ها و %۶۵ را آقایان تشکیل می‌دهند. نکته مهم این است که در ایران، برخلاف ذهنیت پیش‌فرض عمومی، مردان سهم بیشتری از کاربران فعال در شبکه‌های اجتماعی را نسبت به خانم‌ها دارند.

تعداد کاربران ایران در اینستاگرام

اینستاگرام محبوب‌ترین شبکه اجتماعی در ایران است و حضور در آن یک الزام است. کاربران فعال اینستاگرام، ماهانه ۲۴ میلیون نفر می باشند که % ۲۹ از جمعیت کل کشور است. در این شمار %۴۵ را خانم ها و % ۵۵ را آقایان تشکیل می دهند.

تلگرام و مصائب آن

اما بیشترین آمار حضور ایرانیان در شبکه‌های اجتماعی مربوط به پیام رسان تلگرام است که طبق آمار رسمی حدود ۴۵ میلیون از ایرانیان از تلگرام استفاده می‌کنند و این رسانه با وجود تمام حساسیت‌های سیاسی و دولتی همچنان مورد استفاده کسب و کارهای ایرانی بوده و به گزارش خبرگزاری مهر حدود ۱۸۰ هزار خانواده ایرانی از تلگرام درآمد مستقیم دارند و بیش از چند ده میلیارد تومان گردش مالی این موضوع است. این در حالی است که احتمال می رود تلگرام از اردیبهشت ماه ۱۳۹۷ از دسترس خارج و یا دچار کندی شود و پیام‌رسان‌های داخلی جایگزین شوند.

در این میان ۵ پیام رسان آی‌گپ، گپ، بیسفون‌پلاس، سروش و ویسپی توسط وزارت ارتباطات و شواری عالی مجازی انتخاب و به کاربران پیشنهاد شده است. باید دید روند کوچ ۴۵ میلیون کاربر ایرانی از تلگرام به چه صورت خواهد بود. اما این اتفاق هزینه های بسیار زیادی برای شرکت‌ها، برندها و … خواهد بود. همچنین زمزمه‌هایی مربوط به امکان فعالیت شبکه های اجتماعی در ایران به شرط قبول کردن قوانین داخلی منتشر شده است که این نیز زنگ خطری برای اینستاگرام خواهد بود.

در پایان به نکته اشاره می‌کنیم که کاربران اتصالات تلفن همراه % ۷۳ ، از اتصالات به صورت از پیش خریداری شده استفاده می‌کنند و % ۲۷ از آن ها پس از استفاده پرداخت می‌کنند. بدین ترتیب پروموشن‌های شارژ رایگان و مواردی مرتبط با این موضوع بهترین بازخوردها را در حوزه دیجیتال مارکتینگ و کسب وکارهای کوچک خواهد داشت.همچنین تنها % ۵۰ از اتصالات از پهنای باند ۳G یا ۴G استفاده می کنند.

ترند دیجیتال مارکتینگ برای شرکت‌ها و برندها

با توجه به اتفاقاتی که در حال رخ دادن است، متاسفانه نمی‌شود ترند دیجیتال مارکتینگ دقیقی را برای سال ۱۳۹۷ پیش‌بینی کرد اما با این حال در چند حوزه اصلی می‌توان این نکات را مورد توجه قرار داد: x تولید محتوای دست اول و فعال بودن در حوزه بهینه سازی موتورهای جستجو همچنان از مهمترین ترندهای دیجیتال مارکتینگ در ایران است.

x استفاده از تبلیغات بنری کلیکی در وب در حال کم شدن و منتقل شدن به انواع دیگر تبلیغات کلیکی همچون تبلیغات همسان یا نیتو ادز است.

x تبلیغات گوگل ادوردز در سال ۱۳۹۷ می بایست بیش از پیش مورد توجه شرکت‌ها و برندهای داخلی قرار بگیرد.

x اینفلوئنسر مارکتینگ همچنان مورد توجه برندها است اما مطمئنا شرکت‌ها باید به سراغ تکنیک‌های جدیدی در این حوزه بروند. همچنین میکرو اینفلونسرها باید بیش از ماکرو اینفلوئنسرها مورد توجه قرار بگیرد.

x پادکست در ایران موفق نبوده است اما تبلیغات ویدئویی همچنان ترند خواهد بود.

x ساختار کمپین‌های آفلاین تغییر خواهد کرد و بیش از قبل به سمت ارتباط با فضای دیجیتال پیش خواهد رفت.

شما هم اکنون می توانید برای مشاوره رایگان و آگاهی از نحوه و روند دیجیتال مارکتینگ و فواید آن برای کسب و کار با ما تماس بگیرید.

تماس با مایا میتوانید از طریق تکمیل فرم زیر درخواست خود را ارسال کنید تا کارشناسان ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرند.

لطفا فرم زیر را تکمیل و ارسال نمایید