پست الکترونیک: hi@meshcat.com مشاوره: ۸۵ ۴۰۰۰۰ ۰۹۱۹
پست الکترونیک: hi@meshcat.com مشاوره: ۸۵ ۴۰۰۰۰ ۰۹۱۹

ایمیل مارکتینگ و وایرس مارکتینگ

باورتان بشود یا نشود خرید زمانی صورت می گیرد که مشتری اسم محصول شما را بیش از سه بار بشنود یا اینکه بعضا لازم است که شما مشتری را بیش از ۷ بار پیگیری کنید تا تمام تردید های آن را به یقین تبدیل کنید و این جا دقیقا همانجاست که وایرس مارکتینگ و ایمیل مارکتینگ عمل می کنند، وایرس مارکتینگ باعث می شود تا دیگران و افراد عادی جامعه خود مبلغ شما شوند و ایمیل مارکتینگ باعث می شود که شما به راحت ترین راه ممکن مشتری علاقه مند خود را پیگیری کنید بدون اینکه مزاحمتی برای دو طرفین داشته باشد

ایمیل مارکتینگ چیست؟

به‌طور خلاصه می‌توان ایمیل مارکتینگ را این‌گونه تعریف کرد: ساخت لیستی از مخاطبین علاقه‌مند به موضوع فعالیت شما به‌طوری‌که آن افراد با میل خودشان در آن لیست عضو شوند و ایمیلشان را در اختیار شما قرار بدهند و سپس شما در بازه‌های زمانی مناسب خدمات و پیشنهادهای بعدی خودتان در همان زمینه تخصصی را از طریق ایمیل به آن افراد اطلاع دهید و هر زمان که تمایل به دریافت ایمیل‌های شمارا نداشته‌اند بتوانند با لغو عضویت ازخبرنامه خارج شوند.

اگر شما به این روش عمل کنید باعث می‌شوید که مخاطب به شما اعتماد کند و با خیال راحت ارتباط خودش با شمارا ادامه دهد. این موضوع هم به نفع شماست و هم به نفع مخاطب، شما می‌توانید همیشه با مخاطبین خود در ارتباط باشید و مخاطب شما نیز از آخرین فعالیت‌ها و خدمات شما آگاه می‌شود.

در هنگام دریافت ایمیل از افراد، حتماً به این نکته اشاره کنید که اطلاعات آن‌ها نزد شما محفوظ است و هیچ‌گونه استفاده نادرستی از آن‌ها نخواهید کرد و آن اطلاعات را در اختیار اشخاص دیگر نیز قرار نخواهید داد.

همین موضوع باعث اعتماد به مخاطب شده و ازاینجا به بعد فقط وظیفه شما حفظ این اعتماد و ارتباط مستقیم با مخاطبین خودتان برای ارائه خدمات و افزایش فروش از طریق بازاریابی ایمیلی می‌باشد.

ایمیل مارکتینگ چه چیزی نیست؟

برخلاف آنچه در بالا گفته شد با یک جستجوی سریع در گوگل متوجه می‌شوید که وب سایت‌های زیادی وجود دارند که خدمات ارسال ایمیل‌های انبوه را با نام ایمیل مارکتینگ ارائه می‌دهند! ارسال ایمیل‌های انبوه به تعداد زیادی ایمیل خدماتی است که در دنیا با نام spamming معروف است.

Spamming به معنی جمع‌آوری فهرست‌های انبوه ایمیل از بستر وب و ارسال ایمیل‌های ناخواسته به آن لیست است. مشکلات بزرگی در این روش وجود دارد و مهم‌ ترین آن‌ها بدنام شدن برندی است که از این طریق تبلیغات می‌کند.

به‌طورمعمول لیست ایمیل‌های جمع‌آوری شده برای ارسال هرزنامه (هرزنامه به ایمیل‌هایی گفته می‌شود که به‌صورت ناخواسته به افراد ارسال می‌گردد) از طریق جستجوی ربات‌ها در وب سایت‌های مختلف تکمیل می‌گردد و هیچ‌یک از صاحبان ایمیل‌ها تمایلی به عضویت در گروه‌های ارسال هرزنامه ندارند، همین موضوع باعث می‌شود که پس از مشاهده آن ایمیل اقدام به اسپم کردن و یا پاک کردن ایمیل‌ها کنند.

البته قبل از اینکه افراد این ایمیل‌ها را مشاهده کنند معمولاً سیستم‌های ارائه‌دهنده ایمیل مانند یاهو و جیمیل متوجه اسپم بودن ایمیل‌ها شده و آن‌ها را به پوشه اسپم منتقل می‌کنند.

حتماً برایتان سؤال شده است که بااین‌حال چرا بازهم ارسال هرزنامه ادامه دارد و افراد به ارسال ایمیل‌های ناخواسته ادامه می‌دهند؟

پاسخ واضح است، در میان ایمیل‌های ارسالی تعدادی از آن ایمیل‌ها هم توسط افراد باز می‌شوند و حتی ممکن است برای آن‌ها جذابیتی داشته باشد که منجر به کلیک روی لینک‌های مربوطه نیز بشود اما این درصد خیلی کمی از افراد را شامل می‌شود و دیگر افراد فقط شمارا یک فرد یا برند نامعتبر تصور کرده و همیشه در ذهنشان این‌گونه باقی خواهید ماند.

هنگامی‌که می‌خواهید محبوبیت کسب‌وکار اینترنتی خود را با ارسال ایمیل افزایش دهید مراقب باشید که در دام افرادی که هرزنامه ارسال می‌کنند گرفتار نشوید و از روش‌های صحیح ایمیل مارکتینگ استفاده نمایید تا بتوانید همیشه کسب‌وکار خود را زنده نگه‌دارید و یک ارتباط مستقیم و پایدار با مخاطبین واقعی خودتان داشته باشید.

 

 

اگر می خواهید در یک مدت زمان کوتاه و با کمترین هزینه، برند خود را معروف تر و شناخته شده تر کنید  باید توجه ویژه ای به بازاریابی از طریق ایمیل داشته باشید. بازاریابی با ایمیل یکی از قدرتمندترین ابزار بازاریابی آن هم با سود دهی بالا است به خصوص زمانی که آن را با دیگر کانال های (راه های) بازاریابی مقایسه کنید. مهم ترین مزایای بازاریابی از طریق ایمیل قیمت مؤثر و مفید آن (کاهش هزینه) است که با بودجه بسیار منطقی می تواند شهرت یک برند را افزایش دهد.

مهم ترین مزیت ایمیل مارکتینگ ارتباط مستقیم است که باعث می شود با ایمیل زدن به صورت گروهی، بسیاری از افراد را آگاه و مطلع کرد. حجم بسیار زیاد از ایمیل های ارسالی می توانند نیازهای دو طیف مشتریان و فروشندگان را پوشش دهند.

به عنوان مثال خبرنامه ها شما را از محصولات و تولیدات جدید آگاه می کنند. بنابراین شما می توانید از این طریق به کسب و کار و تجارت خود اعتبار ببخشید. به علاوه این که اگر پیام شما هوشمندانه ایجاد شود و به درستی بوسیله گذاشتن لینک در پیام ها به سایت شما اتصال پیدا کند ، باعث افزایش فروش شما نیز می شود.

 

 

بعد از تکمیل کار خود، می توانید اندازه گیری و محاسبه کنید که کدام کمپین بهترین عملکرد و کدام یک ضعیف ترین عملکرد را داشته است. در نهایت می توانید از طریق Google Analytics به تحلیل رفتار مخاطبان بپردازید.

رازهای موفقیت در ایمیل مارکتینگ :

اگر می خواهید در یک رقابت موفق شوید به نکات مهم زیر توجه کنید:

 

۱٫ موضوع گیرنده و جذاب:

برای داشتن یک ایمیل مارکتینگ موفق باید موضوع شما جالب و جذاب باشد تا توجه طرف مقابل به ایمیل شما جلب شود و آن را بخواند. با خودتان فکر کنید چه موضوعاتی می تواند برای مخاطب شما جذابیت داشته باشد. موضوع ایمیلتان باید سر راست باشد و مطلب داخل ایمیل را در چند کلمه بیان کند.

۲٫ جای دادن URL ها:

مسئله دیگری که باید به آن توجه کنید اضافه کردن لینک ها به ایمیلتان است. چون می تواند شانس شما را برای هدایت اعضای سایت تان به سمت محصولات و خدمات شما افزایش دهد. از کلیدواژه های هدفمند برای لینک ها استفاده کنید.

 

۳٫ طبقه بندی اطلاعات:

وقتی ایمیلی را ارسال می کنید باید گزارشات آن را دقیق مشاهده نمایید و افراد را بر اساس آن گزارشات طبقه بندی کنید، بدین وسیله شما می توانید به راحتی لیست مخاطبان خود را طبقه بندی کنید تا بتوانید تمرکزتان را بیشتر روی گروه هدف بگذارید.

 

۴٫ اهمیت موبایل در چک کردن ایمیل:

موبایل یکی از پر مصرف ترین وسایل برای انجام کارهای مختلف است. از جمله چک کردن ایمیل. آمارها نشان می دهد ۶۵% ایمیل ها ابتدا با موبایل توسط مردم چک می شود. پس در این رقابت به موبایل توجه بیشتری داشته باشید و از آن کمک بگیرید.
این نکته را در نظر داشته باشید که اگر ایمیل های شما در موبایل به درستی نمایش داده نشود حدودا ۶۵% افراد را از دست خواهید داد!

 

۵٫ دوستانه رفتار کنید:

در ایمیل مارکتینگ برای یک رابطه بهتر شما باید ایمیل تان را کمی دوستانه تر و شخصی تر کنید تا رابطه دوستانه تری با مصرف کننده های جدید و آینده خود داشته باشید. اگر می توانید از سرویس هایی استفاده کنید که نام کاربران شما را در ایمیل نمایش می دهند و ایمیل ها را شخصی تر کنید.

 

۶٫ تست A/B :

این تست کمک می کند تا تصور و شناخت بهتری نسبت به مصرف کننده و مشتری خود پیدا کنید. شما می توانید این کار را با موضوع ایمیل، اسم یا محتویات ایمیل امتحان کنید. این کار به شما کمک می کند که در ایمیل زدن پیشرفت کنید و در دفعات بعدی بهتر عمل کنید.

 

۷٫ نسخه پشتیبانی Non-HTML :

اگر ایمیلتان نسخه پشتیبانی بدون HTML داشته باشد کاربران می دانند که ایمیل شما بدون قالب HTML نیز نمایش داده می شود، در غیر این صورت به جای پیام شما کد پشتیبانی HTML را می بینند.
منظور این است که اگر از قالب های HTML استفاده می کنید یا کدهای HTML در ایمیل تان به کار برده اید باید یک نسخه متن خام هم داشته باشید که اگر بیننده ایمیل شما را با سرویسی مشاهده کرد که قابلیت نمایش کدهای HTML را نداشت بتواند نسخه خام آن را مشاهده کند و با حجم زیادی از کدها مواجه نشود.
معمولا اکثر سرویس های ایمیل مارکتینگ این امکان را برای شما فراهم می کنند که بتوانید نسخه متن خام را به طور مجزا برای ایمیل خود در نظر بگیرید.

 

۸٫ متن ایمیل های قبلی خود را آرشیو کنید:

یکی از نکات بسیار مهم این است که متن ایمیل های قبل خود را آرشیو کنید و به صورت آنلاین در دسترس قرار دهید. می توانید تمام ایمیل های قبلی خود را در مکانی جمع آوری کنید و از آن ها یک کتابخانه پر از اطلاعات بسازید. در این صورت کاربران زیادی از آن ها برای دستیابی به سؤالاتشان استفاده می کنند و اگر این ایمیل های آرشیو شده مؤثر واقع شوند، بدون تردید تشویق مناسبی برای کاربران می شوند تا در نسخه جدید خبرنامه شما عضو شوند.

 

نتیجه گیری:

به طور خلاصه برای بار دیگر اهمیت ایمیل را به شما می گوئیم. ایمیل ها قابل محاسبه و اندازه گیری هستند، بسیار آسان به اشتراک گذاشته می شوند، قابلیت ارسال های گروهی و اطلاع رسانی های خیلی سریع در ۲۴ ساعت روز را دارند، برای اهداف مشخص عالی هستند و از همه مهمتر بسیار آسان و کاربردی و مفهومی می باشند. با ایجاد پیام های پر محتوا و البته مختصر و مفید می توانید از ایمیل ها به عنوان ابزاری بی نظیر برای رونق بخشیدن به تجارت خود استفاده کنید.

 

 چرا ایمیل ها باز نمی شوند؟

ما ۳ دلیل از اصلی ترین دلایلی که مردم ایمیل های شما را نا دیده می گیرند را بررسی می کنیم. این دلایل در واقع اشتباهات افراد مختلف در این نوع تجارت می باشد.

 ۱٫ روی هدف اشتباه تمرکز کردن :

واضح است که موضوع ایمیل شما تأثیر مستقیمی روی این که آیا کاربران ایمیل شما را باز می کنند یا نه دارد. برای همین هنگامی که موضوعتان را می نویسید به این فکر کنید که هدف اصلی و نهایی شما چیست؟ هدف شما برای فرستادن این ایمیل باید گرفتن پاسخ از شخص مقابل باشد. تا وقتی که از طرف مقابل جوابی دریافت نکردید یعنی به هدفتان نرسیده اید. در نتیجه، ابتدا هدف خود را در این مورد تعیین کرده، سپس موضوع مناسب با آن هدف را برای کاربران خود انتخاب کنید.

۲٫ ارسال ایمیل ها در زمان های نامناسب :

اکثر ایمیل های کاری و تجاری در زمان کاری نیز فرستاده می شوند. اما طبق آمار و نتایجی که در سال ۲۰۱۴ به دست آمده است، نتیجه شگفت انگیزی را نشان می دهد. ایمیل هایی که در روزها و ساعت های کاری فرستاده شده اند کمتر باز شدند ولی ایمیل هایی که در روزهای آخر هفته و ساعت های غیر کاری فرستاده شدند بیشتر باز شدند.

 

۳٫ استفاده از یک فرستنده عمومی :

اگر از پنل ایمیل مارکتینگ برای ارسال ایمیل های انبوه به مخاطبان استفاده می کنید توجه داشته باشید حتما صمیمیت بین شما و مخاطب احساس شود زیرا ایمیل هایی که با حجم انبوه از یک فرستنده عمومی ارسال می شوند ممکن است این حس صمیمیت در مخاطب را از بین برود. اسمی که شما برای زمینه ایمیل خود استفاده می کنید می تواند تأثیر شگفت انگیزی در کل ایمیل شما داشته باشد و شانس باز کردن ایمیل شما را توسط طرف مقابل افزایش می دهد.

مطالعات نشان می دهد ایمیل هایی که از سمت یک شخص حقیقی فرستاده می شوند بیشتر باز می شود و روی آن کلیک می شود. ۰٫۷۳% احتمال کلیک کردن روی اینگونه ایمیل ها و ۵٫۹۶% احتمال خواندن آن وجود دارد. با این حساب ۹۹٫۹% موفقیت کامل به حساب می آید و این حس بهتری ایجاد می کند وقتی یک رابطه شخصی در ایمیل شما ایجاد می شود. در واقع هنگامی که کاربران ایمیل ها را از یک شخص حقیقی مثل شما دریافت می کنند ، حس بهتری خواهند داشت تا اینکه مثلاً این ایمیل ها را از شرکت یا کارخانه X دریافت کنند.

 

راهکارهایی برای ایمیل مارکتینگ خوب

۱- اختیار کاربران را در نظر بگیرید

در هنگام ارسال ایمیل، کاربران باید بتوانند هر زمان که به دریافت ایمیل‌های شما تمایل ندارند به‌راحتی عضویت خود را لغو کنند، پیشنهاد می‌شود در انتهای هر ایمیل ارسالی گزینه لغو عضویت را قرار دهید تا به‌راحتی انجام این کار ممکن باشد. این موضوع نه‌تنها باعث افزایش لغو عضویت نمی‌شود بلکه به کاربران این رضایت خاطر را می‌دهد که هر زمان بخواهند می‌توانند دیگر ایمیل‌های شمارا دریافت نکنند و اگر ایمیل شما برایشان ارسال می‌شود به میل خودشان است، همین موضوع احساس خوبی در مخاطب ایجاد می‌کند که باعث کاهش تمایل مخاطب به لغو عضویت می‌شود.

 

۲- عنوان ایمیل با محتوای آن مرتبط باشد

ایمیل‌هایی که دارای عنوان جعلی هستند تا سبب افزایش نرخ باز شدن ایمیل‌ها بشوند احساس خوبی در مخاطب ایجاد نمی‌کنند و حس فریب دادن را انتقال می‌دهند، حتماً سعی کنید برای ایمیل مارکتینگ خود عنوان ایمیل را طوری انتخاب کنید که کاملاً با محتوای آن مربوط باشد. می‌توانید از عناوین جذاب که حس فوریت ایجاد می‌کند و یا پیشنهاد خیلی خوب استفاده کنید، اما باید کاملاً با محتوای ایمیل ارسالی سازگاری داشته باشد.

۳- برای ارسال ایمیل‌ها نظم و برنامه‌ریزی داشته باشید

ارسال بیش‌ از حد ایمیل‌ ها و یا ارسال‌ های با فاصله زمانی زیاد در ایمیل مارکتینگ می‌تواند هردو به ضرر شما باشد، اگر ارسال‌های مکرر داشته باشید مخاطب را خسته می‌کنید و اگر ارسال‌هایی بافاصله زمانی خیلی زیاد داشته باشید به فراموشی سپرده می‌شوید.

 

۴- در ایمیل مارکتینگ فقط ایمیل‌های فروش ارسال نکنید

هرگونه خدماتی که ارائه می‌دهید حتماً شامل خدمات رایگان و خبرهایی مربوط به مجموعه شما نیز می‌شود که برای مخاطبین شما جذاب است، ارسال ایمیل‌هایی که همگی پیشنهادهای فروش و یا تبلیغات خدمات شما هستند باعث می‌شود که مخاطب شمارا یک فروشنده تصور کند که فقط به فکر منافع خودتان هستید، بهتر است که تعادلی میان ارسال ایمیل‌های پیشنهاد فروش و ایمیل‌های ارائه خدمات رایگان برقرار کنید تا اشتیاق کاربران برای باز کردن ایمیل‌های شما افزایش پیدا کند.

 

۵- اگر ایمیل مارکتینگ می‌کنید، حتماً مرتبط با حوزه فعالیتتان باشد

ایمیل مارکتینگ مربوط به مجموعه‌های دیگر هرچند وقت می‌تواند سودآوری خوبی برای شما داشته باشد، دارا بودن بانک اطلاعاتی یک مزیت محسوب می‌شود و افراد زیادی تمایل دارند تا خدمات خود را به مخاطبین شما نیز معرفی کنند، اما دقت کنید که حتماً در حوزه‌های مرتبط به زمینه فعالیت خودتان ایمیل تبلیغاتی ارسال کنید تا برای مخاطبین شما جذابیت داشته باشد و نیز باعث از بین رفتن اعتماد مخاطب به شما نشود.

 

 

ایمیل مارکتینگ یکی از بهترین راه های سرمایه گذاری است زیرا یک ابزار قدرتمند به حساب می آید که به این زودی ها از دور خارج نمی شود و می توان به صورت جدی روی آن حساب باز کرد. در این مقاله شش نکته مهم که باعث می شود تلاش های شما در بازاریابی ایمیلی موفق تر باشد را معرفی می کنیم:

 

 

۶٫ یک لیست از ایمیل های کاربران سایت خود تهیه کنید:

با ساخت لندینگ پیج با آفرهای گوناگون از کاربران خود بخواهید ایمیل هایشان را برای شما ارسال کنند و در خبرنامه سایت شما عضو شوند. به عنوان مثال می توانید در صفحه لندینگ خود یک کد تخفیف ۳۰ درصدی برای خرید محصولات یا استفاده از خدمات خود ارائه دهید و آن را محدود به افرادی کنید که در خبرنامه سایت شما عضو هستند. مهم است که یک لیست از افرادی که راجع به محصولات و خدمات شما شنیده اند برای خود بسازید. سپس برای آن ها ایمیل هایی راجب به خدمات و اخبار و تخفیفات سایت خود ارسال کنید. باید توجه داشته باشید که لیست خود را محدود به افراد خاص کنید و محتویات ایمیل خود را برای آن ها شخصی سازی کنید.

 

 

۷٫ ایمیل هایتان را بروز کنید:

مردم معمولاً علایق خود را تغییر می دهند. شما هم باید سعی کنید حداقل هر سه ماه یک بار اطمینان حاصل کنید که ایمیل های شما بروز هستند. شما باید با توجه به بازخوردی که از ایمیل های خود می گیرید ایمیل بعدی را آماده و ارسال کنید. ارسال ایمیل های متعدد با محتوای کلیشه ای و تبلیغاتی با تصاویر زیاد یا تکراری ممکن است شما را بی ارزش نشان دهد و به سرعت در لیست اسپم کاربران قرار بگیرید. اگر مثلاً یکسال بگذرد و خود را به روز نکنید احتمال دارد از دور خارج و نا کارآمد شوید. یک بار که این اتفاق بی افتد بسیار سخت می شود آن را جبران کرد.

برای ارسال ایمیل های خود از پنل های ارسال ایمیل انبوه مانند میلرلایت استفاده کنید و حتما پس از گذشت چند روز وارد پنل ایمیل مارکتینگ خود شوید و گزارشات کلیک و میزان باز شدن ایمیل خود را بررسی کنید. پس از بررسی این گزارشات متوجه می شوید چند درصد از کاربران بر روی ایمیل شما کلیک کرده اند و کدام قسمت از ایمیل شما برای آنها جذاب بوده است.

۸٫برای ایمیل مارکتینگ از ایمیل شخصی استفاده نکنید:

برای ارسال ایمیل های خود از پنل های ارسال ایمیل انبوه استفاده کنید. اگر به تعداد زیادی از افراد ایمیل ارسال می کنید به هیچ عنوان از ایمیل شخصی خود یا ایمیلی که به وب سایت شما متصل است ایمیل ارسال نکنید،‌ درصورت ارسال ایمیل انبوه از این طریق شما به سرعت اسپم خواهید شد و اکانت شما بسته می شود.

ایمیل اختصاصی و وب سایت اختصاصی خودتان را داشته باشید تا با این کار برند خود را معتبرسازی کنید. به عنوان مثال در بخش تماس با ما وب سایت خود ایمیل info@domain.com را برای ارتباط کاربر با وب سایتتان قرار دهید. معرفی ایمیل شخصی در سایت کار غیر حرفه ای می باشد.

 

 

۹٫محتویات جالب و سرگرم کننده ای از خود ایجاد کرده و گسترش دهید:

ایمیل های خود را تا می توانید شخصی سازی کنید. محتویات آن را ساده تر و مفهومی تر کنید و با یک تعادل خوب بین متن و تصاویر آن ها را تکمیل کنید. بسیاری از بازاریابان می خواهند از تصاویر زیاد و پر زرق و برق استفاده کنند تا بتوانند نظر بیننده را به خود جلب کند اما سادگی ظاهر و محتوای ارزشمند، شما را متفاوت نشان می دهد.

 

۱۰٫علایق کاربران خود را بسنجید:

با استفاده از این روش مصرف کنندگان و مشتریان خود را در روش آزمون A یا B بسنجید و لیست خود را بر اساس آن طبقه بندی کنید. به یک چهارم افراد لیست یک ایمیل و به یک چهارم دیگر یک ایمیل متفاوت بفرستید. آن ایمیلی که نتیجه موفق تری حاصل کرد را برای نصف دیگر افراد لیست بفرستید. با این روش درک بهتری از چگونگی کار پیدا می کنید.

 

  1. برای ارسال ایمیل های خود زمانبندی مشخص داشته باشید:

برای ارسال ایمیل های خود یک زمانبندی خاص مشخص کنید، به عنوان مثال اگر در هفته ۱ ایمیل ارسال می کنید هر هفته این کار را انجام دهید. اگر یک ماه ایمیل مارکتینگ را متوقف کنید، ممکن است پس از ارسال مجدد ایمیل کاربران شما را فراموش کرده باشند و شما را به لیست ایمیل های اسپم خود انتقال دهند ویا کاربران وفادار شما تصور کنند شما کار را متوقف کرده اید.

سعی کنید به طور مرتب با کاربران خود از طریق ایمیل مارکتینگ در ارتباط باشید،‌ تخفیفات،‌ مطالب جدید و اخبار سایت خود را با آنها به اشتراک بگذارید. ایمیل هایی ارسال کنید که برای مخاطبانتان جذاب و مفید است. از ارسال ایمیل ها با محتوای تکراری بپرهیزید.

هیچ گاه قدرت بازاریابی ایمیل را نادیده نگیرید. با این که شبکه های مجازی دچار ضعف هایی هستند یا مثلاً همه مردم فیسبوک یا توئیتر و گوگل پلاس ندارند، اما اکثریت آن ها همواره و همیشه ایمیل خود را چک می کنند حتی زمانی که پای کامپیوترهای خود نیستند.

بازاریابی ویروسی چیست؟

بازاریابی ویروسی یا همان وایرال مارکتینگ (Viral Marketing)، زمانی اتفاق می‌افتد که استراتژی یک کسب و کار این باشد که مخاطبان خود را تشویق به انتقال پیام بازاریابی خود کند. این روش، شباهت بسیاری با منتشر شدن ویروس در محیط اطراف دارد و دقیقاً به همین دلیل است که نام ویروسی یا وایرال بر روی آن گذاشته شده است. در واقع، تنها تفاوت این ویروس با سایر ویروس‌ها این است که در بازاریابی محتوا، ویروس شما از جنس محتوا است (و در دنیای دیجیتال زندگی می‌کند.)

 

همانطور که متوجه شدید، رمز موفقیت یک کمپین بازاریابی ویروسی، در انتشار محتواهایی است که همانند ویروس‌ها، هزاران و بلکه میلیون‌ها بار تکثیر می‌شوند.

شاید بتوان گفت که پایه و اساس بازاریابی ویروسی، انتشار اطلاعات به صورت دهان به دهان است، اما فناوری‌های مدرن و جدید مبتنی بر اینترنت، بسترهای بسیار مناسبی را جهت توزیع دیجیتال محتوای ویروسی فراهم آورده‌اند و امروزه، بهترین روش برای بازاریابی ویروسی، استفاده از اینترنت محسوب می‌شود.

محتوای بازاریابی ویروسی از چه جنسی است؟

نوع محتوا در بازاریابی ویروسی چندان مساله مهمی نیست. محتوای ویروسی شما می‌تواند یک مقاله جذاب باشد، یا یک توئیت متفاوت، یا شاید یک آهنگ کوتاه یا یک بازی کم حجم. اما نکته بسیار مهمی که همواره بایستی در نظر داشت این است که محتوای ویروسی هر چیزی که باشد، باید افراد را تشویق کند تا آن را با سایرین به اشتراک بگذارند. هر میزان تعداد افرادی که پیام ویروسی شما را دریافت می‌کنند بیش‌تر باشد، محتوای شما ویروسی‌تر و اثربخشی آن بیشتر خواهد بود.

۴ ویژگی اصلی برای یک کمپین بازاریابی ویروسی موفق

خب، اصل ماجرا به همین سادگی بود، یعنی برای پیاده‌سازی بازاریابی ویروسی، کافی است کاربران اینترنت و شبکه‌های اجتماعی از محتوایی که شما خلق کرده‌اید لذت ببرند و در نتیجه بخواهند آن را با دوستان خود نیز به اشتراک بگذارند. با این حساب، شما از همین الان می‌توانید به فکر تولید محتواهای ویروسی خودتان باشید.

با اینحال، پیشنهاد می‌کنم کمی صبر داشته باشید و همراه من بیایید تا عمیق‌تر وارد ماجرا شویم و ابعاد بیشتری از این روش بازاریابی را کشف کنیم. بد نیست برای شروع، ۴ مورد از مهم‌ترین ویژگی‌های این روش بازاریابی را بررسی کنیم.

۱- در بازاریابی ویروسی، خدمات یا محصولات با ارزشی ارائه می‌شود

اگر با تکنیک‌ها روانشناسی برای افزایش فروش آشنا باشید، احتمالا می‌دانید که یکی از قدرتمندترین کلمات در واژه‌نامۀ بازاریابی، «رایگان» است! بله شاید کلمات «ارزان» یا «قیمت مناسب» هم جلب توجه کنند، اما استفاده از کلمه رایگان، از هر چیز دیگری، بیشتر تاثیر دارد. اکثر کمپین‌های بازاریابی ویروسی خدمات و محصولات ارزشمندی را به صورت رایگان و با هدف جلب توجه در اختیار کاربران قرار می‌دهند.

البته، لازم نیست نگران باشید. نیازی نیست که صفر تا صد خدمات خود را بصورت رایگان به مخاطبان ارائه دهید، تنها ارائه بخشی از خدمات که بتواند ذهن مخاطبان را درگیر محصول شما سازد هم کافی است.

شاید شما با اینکار، ظرف امروز یا فردا به سود نرسید. اما اگر بتوانید با ارائه یک چیز رایگان، توجه مخاطبان را جلب کنید، آن‌ها به زودی سایر محصولات یا خدمات شما را نیز خواهند شناخت. و نتیجه؟ افزایش فروش. پیشنهاد می‌کنم برای اینکه در مورد تاثیر هدیه در مخاطب بیشتر بخوانید، حتماً به سراغ مقاله ما در مورد عمل متقابل و تاثیر آن در متقاعدسازی بروید.

۲- محتوای ویروسی، بدون زحمت منتشر می‌شود

در زمستان، معمولا دیگران به ما توصیه می‌کنند که برای پیشگیری از سرماخوردگی، از افرادی که سرفه می‌کنند دوری کنیم، دستانمان را زیاد بشوییم و در محیط بیرون از خانه به چشم‌ها، بینی یا دهان خود دست نزنیم. چرا؟ چون ویروس‌ها زمانی منتشر می‌شوند که شرایط انتقال برایشان فراهم باشد و پخش شدن راحت شود.

بنابراین، محتوای ویروسی شما، از ایمیل گرفته تا بازی و نرم‌افزار، بایستی در بستر مناسبی جهت انتشار قرار بگیرد؛ و بهترین بستر برای این منظور، بدون شک اینترنت است. محتوای ویروسی شما که ماهیت دیجیتالی دارد، می‌تواند به راحتی و بدون هرگونه هزینه‌ای، از طریق اینترنت و شبکه‌های اجتماعی منتشر شود. به شرط آنکه جذابیت لازم را داشته باشد.

توجه داشته باشید که هرچه شما اشتراک گذاری و دانلود محتوای ویروسی خود را ساده‌تر کنید، انتشار آن نیز بیشتر خواهد بود.

 

 

۳- در بازاریابی ویروسی به سراغ انگیزه‌ها و رفتارهای مشترک انسانی می‌رویم

بیایید کمی هم از تکنیک‌های روانشناسی در بازاریابی ویروسی خود استفاده کنیم! که یعنی رفتارهای مشترک انسانی را بشناسیم و از آنها کمک بگیریم.

برای مثال، آیا دوست دارید مشهور شوید؟ خب، من شخصاً عاشق شهرت هستم و یکی از انگیزه‌های اصلی‌ام در زندگی، مشهور شدن است. شما هم احتمالا مثل من و خیلی‌های دیگر همین حس را دارید. پس مشهور شدن یکی از انگیزه‌های مشترک ما انسان‌ها است. یا اینکه دیگران شما را دوست بدارند چه حسی به شما می‌دهد؟ چقدر برای آنکه دیگران شما را درک کنند، تلاش می‌کنید؟

همه این سوالات را مطرح کردم تا این نکته جالب و ظریف را روشن کنم که کمپین‌های هوشمندانۀ بازاریابی ویروسی، برای رسیدن به موفقیت، از انگیزه‌های مشترک انسانی استفاده می‌کنند.

در حقیقت، تحریک احساسات مخاطبان با استفاده از محتوایی که تولید می‌کنید، زمینه ساز اشتراک گذاری میلیونی محتوای شما خواهد بود.

۴- محتوای ویروسی برای انتشار از شبکه‌های ارتباطی موجود استفاده می‌کند

شخص من و فارغ التحصیلان رشته مهندسی کامپیوتر به کنار، بیشتر افراد اجتماعی هستند! دانشمندان علوم اجتماعی کشف کرده‌اند که هر فردی بطور متوسط، در شبکه دوستان، خانواده و محیط کار خود، حداقل با ۸ الی ۱۲ نفر بطور مستقیم در ارتباط است. البته توجه داشته باشید که این فقط یک حداقل است و بسته به جایگاهی که شما در جامعه دارید، ممکن است شبکه ارتباطی شما حتی به صدها یا هزاران نفر هم برسد.

برای مثال، یک گارسون را در نظر بگیرید. این گارسون، به صورت روزمره با صدها مشتری برخورد دارد. خب، چه فرصتی بهتر از اینکه محتوای خود را به چنین افراد پر ارتباطی بسپاریم تا آن را منتشر کنند؟ نه! عجله نکنید. شما که قصد ندارید برای انتشار محتوای خود هزینه کنید، مهم‌تر از آن، ماهیت محتوای شما دیجیتالی است و همانگونه که قبلا هم گفتیم، مناسب‌ترین بستر برای انتشار آن اینترنت است.

پس چه کنیم؟ خب، قبل از هر چیز باید بدانید که مردم در اینترنت و به خصوص شبکه‌های اجتماعی، دقیقاً همانند دنیای واقعی، دایرۀ ارتباطی خود را گسترش می‌دهند. و طبیعتاً یک بازاریابی ویروسی موفق، از قدرت این شبکه‌های انسانی در دنیای دیجیتال نهایت بهره را می‌برد. البته، برای این منظور شما باید نحوه فعالیت و تعامل افراد در شبکه‌های اجتماعی را به خوبی می‌شناسند.

توجه داشته باشید که هدف اصلی شما در بازاریابی ویروسی، آن دست افرادی هستند که در شبکه‌های اجتماعی فعالیت و ارتباطات زیادی دارند. در صورتی که بتوانید آن‌ها را ترغیب به انتشار محتوای خود کنید، شاهد افزایش چشمگیر به اشتراک‌گذاری این محتوا خواهید بود.

ویژگی‌های یک محتوای ویروسی چیست؟

خب، تا اینجا در مورد تعریف بازاریابی ویروسی و ویژگی‌های آن با هم صحبت کردیم. مطمئناً، حالا شما هم به خوبی می‌دانید که وایرال مارکتینگ چیست و ویژگی‌های اصلی یک کمپین ویروسی خوب چه هستند؛ اما آیا این کافی است؟ فکر نمی‌کنم، به نظرم لازم است با ویژگی‌ها، نحوه تولید و انتشار یک محتوای ویروسی هم آشنا شویم.

ابتدا بگذارید در مورد ویژگی‌های یک محتوای ویروسی خوب صحبت کنیم. همانطور که پیش‌تر هم گفتیم، اینترنت این امکان را برای یک کمپین فراهم می‌کند تا به سرعت ویروسی شود و به عبارتی، یک برند را یک شبه معروف کند. البته، نباید فراموش کنید که اینترنت صرفاً بستری است که به شما اجازه می‌دهد تا محتوای خود را سریع‌تر با دیگران به اشتراک بگذارید. اما هر محتوایی ویروسی نیست.

اکنون این سوال مطرح می‌شود که محتوای ویروسی دقیقاً چه ویژگی‌هایی دارد؟ چرا برخی از محتواها هیچ‌گاه مورد توجه مخاطبان خود قرار نمی‌گیرند؟ خب، در پاسخ بایستی گفت که یک محتوا، برای انتشار بی‌شمار باید دارای ویژگی‌هایی باشد که در ادامه به مهم‌ترین آن‌ها اشاره می‌کنیم:

  • کیفیت محتوا بایستی بالا و برای بیشتر مخاطبان خوشایند باشد.
  • محتوا ارزش به اشتراک‌گذاری با دایرۀ دوستان و خانواده را داشته باشد.
  • محتوا جذاب و خلاقانه باشد و مخاطب خود را برانگیزد.

البته، می‌توان گفت که خلاقیت اصلی‌ترین عنصر موفقیت در بازاریابی ویروسی است. روش تبلیغاتی فست فود برگر کینگ، مثال خوبی در استفاده از خلاقیت است. تیم بازاریابی این فست فود، برای تبلیغ ساندویچ‌های جدید خود، سایتی را راه‌اندازی کرد که کاربران می‌توانستند از طریق آن، ساندویچ مورد علاقۀ خود را به مردی در لباس مرغ سفارش دهند. این خلاقیت باعث شد اکثر بازدیدکنندگان بیش از ۶ دقیقه در سایت بمانند، در حالی‌که بیشتر افراد، سایت‌ها را در کمتر از ۸ ثانیه ترک می‌کنند!

با این حساب، لازم است که شما هم در خلق محتوای بازاریابی خود، از سرمایه رایگان و منحصر به فرد خود، یعنی خلاقیت، استفاده کنید. کافی است یکبار به خود جرات این کار را بدهید و محتوایی متفاوت خلق کنید. مطمئن هستم که اگر این خطر را به جان بخرید، حتی خودتان هم هر بار پس از دیدن خلاقیت خود لذت ببرید و مهم‌تر از آن، این لذت را به دیگران هم هدیه دهید!

 

محتوای ویروسی چگونه منتشر می‌شود؟

بگذارید همه چیز را در یک جمله خلاصه کنم، برای موفقیت در ویروسی کردن یک محتوا، بایستی به سه معیار توجه کنیم:

انتقال پیام درست به پیام‌رسانان درست در محیط درست. – پروفسور کاپلان

طبق این جمله، سه عنصر اصلی که هر محتوای ویروسی برای انتشار نیاز دارد عبارتند از:

۱- پیام‌رسانجهت اطمینان از ویروسی شدن یک پیام، به ۳ نوع پیام‌رسان نیاز داریم: متخصصین بازار، افراد تاثیرگذار و فروشندگان. متخصصین بازار افرادی هستند که همیشه در نبض همه چیز قرار دارند؛ احتمالا تا به حال با این افراد برخورد داشته‌اید، هر اتفاقی که بیافتد، آن‌ها زودتر از همه خبردار می‌شوند. هر وقت خبر جدیدی به آن‌ها می‌دهیم، با نگاه سرد و بی روحی مواجه می‌شویم، سپس جمله خودم می‌دانم را می‌شنویم و احتمالا بعد از آن قرار است شنیدن اطلاعات جدیدتری را تحمل کنیم! البته، بعضی از  این افراد اولین کسانی هستند که پیام را دریافت و آن را به سرعت در شبکه اجتماعی خود منتشر می‌کنند.

افراد تاثیرگذار مخاطبانی هستند که ارتباطات اجتماعی بسیار زیادی دارند، این افراد با همه خوبند، با همه هستند و همه جا حضور دارند! شاید بتوان گفت که یکی از مهم‌ترین عوامل شکل گیری تمدن‌های اولیۀ بشری همین‌ها هستند. این افراد معمولا صدها فرد مختلف را می‌شناسند و پل ارتباطی میان آن‌ها محسوب می‌شوند.

فروشندگان نیز افرادی هستند که در صورت نیاز، پیام را از خبره‌های بازار دریافت و آن را مرتبط، قابل قبول و جذاب می‌کنند و سپس محتوا را در اختیار افراد تاثیرگذار جهت توزیع قرار می‌دهند. در واقع این افراد کلاغ را رنگ کرده و به جای قناری می‌فروشند!

۲- پیام: تنها پیام‌هایی که به یادماندنی و به اندازه کافی جالب هستند، پتانسیل آن را دارند که به یک پدیدۀ وایرال مارکتینگ تبدیل بشوند. معمولا با اعمال تغییرات اندکی می‌توان پیامی ساده را به پیامی به یاد ماندنی‌تر، جالب‌تر و صد البته، مسری تبدیل نمود. پیام بایستی منحصر به فرد بوده و همواره ایده اصلی را با خود به همراه داشته باشد و گیرنده را متقاعد سازد تا آن را با دیگران به اشتراک بگذارد.

۳- محیطنقش محیط در پیشبرد موفقیت بازاریابی ویروسی بسیار اساسی است – مردم حساسیت زیادی نسبت به محیط دارند و تغییرات اندک آن منجر به بروز نتایج بزرگی می‌شود. بنابراین بایستی همواره محتوایی متناسب با محیط و ارزش‌ها و نگرش‌های رایج آن انتخاب کرد و علاوه بر آن لازم است زمان بندی درستی نیز جهت انتشار پیام در نظر داشت.

کانال‌ها و شیوه‌های متفاوتی برای انتشار پیام ویروسی وجود دارند که مهم‌ترین آن‌ها عبارتند از:

  • دهان به دهان
  • ایمیل
  • شبکه‌های اجتماعی (فیس بوک، توییتر، لینکدین و غیره)
  • سایت‌های به اشتراک گذاری ویدئو (همچون یوتیوب و Vimeo)
  • انجمن‌های موجود در اینترنت

البته در اینجا تبلیغات دهان به دهان بصورت سنتی اتفاق نمی‌افتد، چرا که ماهیت پیام شما دیجیتالی است و برای انتشار به بستر اینترنت نیاز دارد. برتری تبلیغات دهان به دهان دیجیتالی نسبت به نوع سنتی آن در سرعت انتشار پیام است. در روش سنتی، دسترسی به هزار نفر ممکن است ماه‌ها یا هفته‌ها طول بکشد، در صورتی که از طریق بازاریابی ویروسی می‌توان ظرف چند روز یا حتی چند ساعت به صدها یا میلیون‌ها نفر دسترسی پیدا کرد.

هر چقدر پیام بازاریابی با سرعت بیشتری انتشار پیدا کند، شدت ویروسی بودن آن بیشتر است.

چه کسی از بازاریابی ویروسی استفاده می‌کند؟

خب، اجازه دهید از شما سوالی بپرسم: با توجه به مطالبی که تا اینجا مطرح شد، بازاریابی ویروسی برای چه کسب و کارهایی مناسب است؟ خب، با توجه به اینکه این روش بازاریابی کم هزینه است و در مقابل، بازدهی بالا دارد، احتمالاً برای کسب و کارهای کوچک عالی است. نه؟ خب این حرف درست است. اما بازاریابی ویروسی مطمئناً می‌تواند برای کسب و کارهای بزرگ هم همانقدر مفید باشد.

برای اینکه ببینید چطور کسب و کارهای بزرگ از بازاریابی ویروسی استفاده می‌کنند، بهتر است به سراغ یکی از بزرگترین برندهای دنیا، یعنی کوکاکولا برویم. این برند، توانسته است با ترکیب بسیار عالی بازاریابی چریکی و ویروسی، یک کمپین بسیار موفق را هدایت کند. برای اینکه هم استراحتی کرده باشید و هم کمی خوشحال شوید، پیشنهاد می‌کنم حتماً ویدئوی «دستگاه خوشحالی» کوکاکولا را تماشا کنید. ویدئویی که تا حالا میلیون‌ها بازدید داشته است.

مسلماً اگر فیلم ویدئویی شما به گونه‌ای ساخته شود که دارای جذابیت، خلاقیت و کیفیت باشد، می‌تواند بازدیدکنندگان را به انتشار خود تشویق نماید. البته، به شرط آنکه شما فقط برند خود را در این ویدئو تبلیغ نکرده باشید و چیزی ارزشمند به کاربر ارائه داده باشید. این دقیقاً کاری است که کوکاکولا با ویدئو خود می‌کند. یک ویدئو جذاب و سرگرم‌کننده که ما حاضریم با کمال میل، با دوستان خود به اشتراک بگذاریم.

توجه داشته باشید که بازاریابی ویروسی اغلب به همراه سایر روش‌های بازاریابی مورد استفاده قرار می‌گیرد. جنبۀ ویروسی یک کمپین، سر و صدای ایجاد شده در مورد داستان موجود را خیلی سریع‌تر از پیام‌های بازرگانی، تریلر، پوستر و سایر اشکال بازاریابی سنتی منتشر می‌کند. دقیقاً همین مساله است که گاهی موجب می‌شود افراد زیادی قبل از اینکه حتی یک محصول به صورت رسمی منتشر شود و در اختیار عموم قرار گیرد، در مورد آن صحبت کنند.

چگونه تکنیک‌های بازاریابی ویروسی را پیاده سازی کنیم؟

همان‌طور که می‌دانید، بازاریابی ویروسی یک رویکرد مشتری‌محور است. به همین خاطر اولین مرحله از آن، شناسایی جمعیت هدف یا تحقیقات بازار است، یعنی کسانی که مشتریان بالقوه محصول هستند و می‌بایست در مورد جذابیت‌ها و مزایای محصول آگاه شوند. همین امر بازاریابان ویروسی را ملزم می‌کند داده‌های جمعیتی را مورد بررسی قرار دهند و به تجزیه و تحلیل آن بپردازند. چرا که شناخت محیط و مخاطبان، در موفقیت بازاریابی ویروسی اهمیت بالایی دارد.

حالا اجازه دهید دلایل موفقیت پروژه جادوگر بلر را با هم بررسی کنیم. در این کمپین بازاریابی ویروسی، فیلم سازان و عوامل بازاریابی فیلم، گروه‌های سنی جوان و نوجوان را مخاطبان اصلی خود یافتند. همچنین بررسی‌ها و تحقیقاتی را انجام دادند تا بفهمند چه چیزی یک فیلم سینمایی ترسناک را برای مخاطبان نوجوان و جوان قابل قبول می‌سازد. آن‌ها به خوبی از این مساله آگاه بودند که اینترنت بهترین راه برای دستیابی به مخاطبان جوان است، پس برای ویروسی شدن کمپین خود، تصمیم به سرمایه‌گذاری روی اینترنت گرفتند.

پس از اینکه مخاطبان هدف فیلم شناسایی شدند، عوامل بازاریابی فیلم شروع به ایجاد محتوایی نمودند که احتمال می‌دادند این افراد آن را دوست داشته باشند. یعنی یک وب‌سایت با داستان‌های خبری جعلی که ترس و رمز آلود بودن داستان این فیلم سینمایی را برجسته می‌کرد. و همانطور که بازاریابان این فیلم پیش بینی کرده بودند، محتوای ایجاد شده افراد را تشویق کرد تا به دنبال اطلاعات داستان مورد نظر بروند و حتی دوستان خود را در این جستجو همراه نمایند. در واقع، این کمپین نیز همانند سایر کمپین‌های ویروسی موفق، به همراه تمایل و علاقه افراد به محصول، رشد پیدا کرد.

در ضمن، به یاد داشته باشید که بازاریابی ویروسی، یک فرآیند تعاملی و مستمر است. شرکتی که از کمپین بازاریابی ویروسی استفاده می‌کند، نباید بدون برنامه آن را اجرا نماید.

حلقۀ بازاریابی ویروسی

بر اساس تمام آنچه گفته شد، می‌توان حلقه بازاریابی ویروسی را به شکل زیر رسم نمود:

حلقه بازاریابی ویروسی

 

زمانی فرایند بازاریابی شما موفق خواهد بود که این حلقه به درستی شکل بگیرد. محتوای تبلیغات ویروسی بایستی جذاب و خلاقانه بوده و ارزش به اشتراک‌گذاری داشته باشد. سپس باید محتوایتان را در اینترنت و شبکه‌های اجتماعی منتشر کنید. مخاطبان بایستی ترغیب شوند که محتوای شما را مشاهده و با یک نگاه مجذوب آن شوند تا بر روی آن کلیک کنند. و در نهایت، محتوای شما باید به اندازه کافی جذاب و با کیفیت باشد، تا مخاطبان را تشویق به اشتراک‌گذاری کند. در این مرحله است که کار ویروس‌های محتوا شروع می‌شود و از این لحظه به بعد، قرار است محتوای ویروسی شما هزاران و میلیون‌ها بار منتشر شود و به دنبال آن، کسب و کارتان رونق چشمگیری پیدا کند.

از کجا بدانیم محتوایمان ویروسی می‌شود؟

خب، تا اینجای کار با ویژگی‌های منحصر به فرد و فوق العاده بازاریابی ویروسی آشنا شدید. احتمالا خیلی از شما به فکر افتاده‌اید که کمپین ویروسی خودتان را راه اندازی کنید. به عنوان نویسنده این مطلب لازم می‌دانم این سوال را مطرح کنم که واقعا چه تضمینی در ویروسی شدن محتوای ما وجود دارد؟ اصلا از کجا بدانیم انرژی و وقتی که گذاشتیم نتیجه می‌دهد؟

 

خب، من شخصا در زندگی معتقدم هر مسئله‌ای، راه حل آسان‌تری از خود مسئله دارد! بازاریابی ویروسی هم از این قاعده مستثنا نیست. بگذارید راحت بگویم، سخت‌گیر نباشید. هیچ چیز پیچیده و رمزآلودی وجود ندارد. تنها چیزی که شما نیاز دارید، تولید محتوای با کیفیت، جذاب و مستمر است. سپس باید محتوای خود را در محیط و زمان درست منتشر کنید. بعد از آن چه کنید؟ روی مبل راحتی خود لم دهید و یک فنجان قهوه یا چای (ترجیح من) نوش جان کنید و ویروسی شدن محتوای خود را ببینید. همین!

البته انتظار نداشته باشید هر محتوایی که تولید می‌کنید ویروسی شود. قرار نیست همه همیشه از ایده‌های ما لذت ببرند و متحیر شوند. به یاد داشته باشید که برای رسیدن به موفقیت در این روش از مارکتینگ، دیگران هم نقش پر رنگی ایفا می‌کنند. تنها کاری که از دست شما بر می‌آید، تولید محتوای با کیفیت و خلاقانه است. و البته، اینکه در مسیر خود، ثابت قدم باشید.

شاخص‌های موفقیت در بازاریابی ویروسی

در پایان هر فرایند بازاریابی، به معیارهایی برای ارزیابی موفقیت آن نیاز داریم. این موفقیت، بر اساس شاخص‌های منحصر به فرد هر استراتژی بازاریابی سنجیده می‌شود. شاید بتوان گفت که یکی از ضعف‌های بازاریابی ویروسی، ارزیابی و تعیین دقیق نتایج آن است. درست است که می‌توان بازخورد فعالیت‌های ویروسی را بر اساس تعداد بازدید، کلیک و یا تعداد به اشتراک‌گذاری در شبکه‌های اجتماعی همچون فیسبوک یا تویتر تحلیل کرد و دقیقاً فهمید که چقدر در پخش پیام خود موفق بوده‌اید، اما تعیین اینکه بازاریابی ویروسی در نهایت چقدر باعث افزایش فروش شده است، چندان کار ساده‌ای نیست.