پست الکترونیک: hi@meshcat.com مشاوره: ۸۵ ۴۰۰۰۰ ۰۹۱۹
پست الکترونیک: hi@meshcat.com مشاوره: ۸۵ ۴۰۰۰۰ ۰۹۱۹

عوامل و فاکتور های تبلیغات موثر

فاکتور های تبلیغات موثر

فاکتور های تبلیغات موثر

فاکتور های تبلیغات موثر یکی از بحث بر انگیز ترین مسائل دنیای تبلیغات است که با هم آن را مرور می کنیم

بازاریابان تمایل ندارند که مخاطبان هدف آنها در آگهی و تبلیغات تنها به جذابیت افراد مورد استفاده در تبلیغات توجه داشته باشند، بلکه به دنبال تبلیغات موثر هستند. پس باید فاکتور های تبلیغات موثر را بدانند

آن ها می‌خواهند با استفاده از جلب توجه مخاطب برای تبلیغات موثر در مورد محصول خود با آنها ارتباط برقرار کنند.

با وجود این، به دلیل تعدد پیام های بازرگانی و تبلیغات تجاری بازاریابان اغلب به ناچار از جاذبه‌های نظیر مدل های خوش چهره، شوخی و خنده یا سایر فاکتور های تبلیغات برای جلب توجه و علاقه مخاطبان خود استفاده میکند. 

همراه شرکت مشکات باشید تا پردازش پیام را در فاکتور های تبلیغات موثر و بازاریابی موثر بررسی کنیم.

ارزش چیزی است که مشتری را به سمت خرید کالا یا خدمت سوق می دهد. پولی که مشتری پرداخت می کند، در قبال همین ارزش هاست 

مشتری انتظار دارد پولش به هدر نرود.

نام تجاری، بسته بندی، احساسی که کالا به مشتری می دهد، ویژگی خاص آن کالا، نحوه رفتار با مشتری، نحوه رفتار با کارکنان، شهرت، حمایت مالی، سخنگو، نحوه صحبت منشی تان با تلفن، گزینه تبلیغاتی، مطالبی که در تبلیغاتتان می گویید، کارهایی که باید انجام دهید ولی نمی دهید و موارد بسیاری دیگر.

ما نام هر یک از موارد فوق را ارزش می گذاریم. ولی هیچ یک از این ارزش ها به تنهایی کافی نیست.

مشتریان کنونی بسیار بهانه گیر و بی اعتماد شده اند. آنها دیگر به یک نام وفادار نمی مانند و با کوچکترین اشتباه به سراغ نام دیگری می روند. بدون توجه به ارزش های ذکر شده، تبلیغات تاثیر خود را از دست می دهد و مردم حرف تبلیغاتچی ها را باور نمی کنند. بنابراین، در یک بازار رقابتی، اکتفا کردن به یک بروشور ساده یا یک تیزر تلویزیونی، تنها دور ریختن پول است.

فاکتور های تبلیغات

شما نمی توانید فقط به یک ارزش متکی باشید. در چنین بازاری، کسی موفق تر است که در قبال پولی که از مشتری دریافت می کند، ارزش بیشتری را به او ارائه دهد. مشتری برای خرید یک کالا هزینه های زیادی می پردازد.به جز هزینه مالی که در آخر کار پرداخت می شود، او هزینه احساس نیاز، هزینه تحقیق در مورد کالا، هزینه روانی برای سپری کردن این دوره و هزینه های دیگری را نیز می پردازد. پس انتظار دارد که با صرف این هزینه ها، بیشترین عایدی نصیبش شود. در نتیجه به دنبال کالایی می رود که ارزش بیشتری را به او برساند.
حال متوجه سوالی که در آغاز مطرح شد، می شوید. اینکه چرا تبلیغات ما تاثیر گذار نیست؟ چون ما در تبلیغاتمان هیچ ارزشی را به مشتری عرضه نمی کنیم. هیچ گاه یک اسم منجر به فروش نمی شود. مشتری دنبال چیزی می رود که بیشترین ارزش را نصیبش کند. اگر به مردم نگویید که چکار می کنید؟ چرا می کنید؟ و چرا آنها باید محصول شما را بخرند؟ آنها شما را نادیده خواهند گرفت. شما باید مدام به این کار ادامه دهید. مردم زود فراموش می کنند. روند تبلیغات شما هرگز نباید قطع شود.

پیش از ادامه بحث ذکر دو نکته در اینجا ضروری است:

اول اینکه مشتریان متفاوت، ارزش های متفاوتی را طلب می کنند و شما به عنوان یک سازمان نمی توانید تمامی ارزش ها را یکجا و به بهترین نحو ارائه دهید.
دلیل آن هم هزینه اجرای آن است، شاید مشتری شما به ارزش خاصی اهمیت ندهد، بنابراین هزینه کردن برای آن مقرون به صرفه نیست. پس باید دایره ارزش ها را به مشتریان منتخب خود محدود کنید. در نتیجه برای شروع تبلیغات بایستی استراتژی تبلیغاتی مخصوص و مناسب با موضوع را طراحی نمایید که این مستلزم تحقیقات بازاریابی و شناخت مشتریان است.

نکته دوم در ارتقای ارزش ها است. اگر اکنون یک برنامه بازاریابی برای خود تدارک دیده اید، باید در طول زمان آن را بهتر و بهتر کنید. یعنی به مرور، ارزش های بیشتر و بهتری به مشتری ارائه دهید.
برای طراحی یک استراتژی موفق مبتنی بر ارزش ها، ابتدا می بایست نسبت به ارزش های موردنظر اشراف داشت. با توجه به ناکافی بودن فضا، متاسفانه قادر به توضیح تمامی آنها نخواهیم بود و فقط به بررسی اجمالی نحوه حضور مهمترین ارزش، یعنی خود کالا یا خدمت، در تبلیغات چاپی و رسانه ای می پردازیم.
ارزش های کالا یا کالای ارزشمند بسته به نوع کالا یا خدمتی که ارائه می دهید، راهکار تبلیغاتی شما نیز متفاوت خواهد بود. در معرفی کالای خود باید از چند چیز اطلاعات کامل در دست داشته باشید:

 • مشتری من کیست؟
 • ویژگی های کالای من کدامند؟
 • مزیت های (ارزش های) کالای من کدامند؟
 • مزیت متمایز کالا و خدمت من کدام است؟
 • و به طور کلی اصلا چرا کسی باید کالای مرا بخرد، ولی کالای رقیبم را نه؟

از دیدگاه جایگاه تبلیغات در مقایسه با بازاریابی، می توان تبلیغات را زیر مجموعه بازاریابی و در کنار ابزارهای دیگر آن از جمله روابط عمومی، پیشبرد فروش، فروش شخصی و بازاریابی مستقیم دانست. تبلیغات بیشتر بر روان مشتری برای ترجیح دادن یک برند خاص تمرکز دارد و بازاریابی بر کل فرآیند اعم از تبلیغات، فروش، توزیع و …احاطه دارد.

اکنون به این می پردازیم که یک تبلیغ موثر چه ویژگی هایی دارد:

خلاق، ابتکاری و به یادماندنیتصویر و پیام تبلیغ می باید کاملا خلاقانه و ابتکاری باشد بگونه ای که مخاطب در مورد آن به فکر واداشته شود و هر زمان که محصول شما و یا محصولات مشابهی را می بیند به یاد تبلیغ شما بیافتند.

عنوان جذاب و متفاوت: عنوان یک تبلیغ می بایست به گونه ای باشد که خواننده وادار به خواندن ادامه آن شود.

متن آگهیمتن آگهی را به گونه ای بنویسید که مزیت های محصول و یا خدمت شما را بیان کند. ویژگی بسیار مهم دیگری که در متن آگهی بهتر است رعایت کنید صداقت در متن است. پیامتان نباید باور پذیر نباشد. هرگز فراموش نکنید که آنچه را در پیامتان به مخاطب ارائه می دهید باید در عمل نیز بتوانید آن را به اثبات برسانید. به عبارت دیگر هرگز وعده ای ندهید که نتوانید عمل کنید.

پیشنهاد فروش غیر مستقیمدر انتهای آگهی حتماً خواننده را با روشی ترغیب به انجام عملی کنید تا در نهایت منجر به فروش شود. البته هرگز سعی نکنید که سریعاً مشتری را وادار به خرید نمایید.

 

ماهیت ادراک در فاکتور های تبلیغات

 

پردازش اطلاعات که یکی از مهم ترین فاکتور های تبلیغات موثر می باشد عبارت است از فعالیت هایی که به واسطه آنها محرک ها توسط مخاطبان درک شده به اطلاعات تبدیل و نهایتاً در ذهن ذخیره می شود.

پردازش اطلاعات به منظور تصمیم گیری:

 1. قرار گرفتن در معرض اطلاعات
 2. جلب توجه افراد
 3. تشریح و تفسیر اطلاعات
 4. ثبت در حافظه افراد

سه مرحله اول از این فرایند را فرایند ادراک می نامند.

قرار گرفتن در معرض اطلاعات:

زمانی رخ می‌دهد که یک عامل تهدیدکننده مثل یک تصویر تبلیغاتی که در خیابان در معرض گیرنده بینایی قرار دارد در محدوده گیرنده‌های حسی وی قرار گیرد

جلب توجه:

جلب توجه زمانی پیش می آید که عامل تحریک کننده تصویر تبلیغاتی در خیابان توسط فرد دیده می‌شود و گیرنده‌های عصبی وی پیام عصبی را جهت پردازش به مغز ارسال می کند.

تعبیر و تفسیر اطلاعات:

به مفهوم تخصیص معنا و مفهوم خاص به پیام دریافت شده

ثبت در حافظه:

به معنای استفاده کوتاه مدت از معنا و مفهوم تخصیص یافته در تصمیم گیری های سریع یا حفظ مفهوم در مدت زمان طولانی تر است.

دفاع ادراکی (Perceptual defenses)

دفاع ادراکی در فاکتور های تبلیغات بدین معنا است که افراد در دریافت پیام های بازاریابی حالت غیر فعال و ناآگاهانه ندارند.

بلکه تا حد زیادی تعیین کننده پیام هایی هستند که تمایل به مواجهه با آنها و نیز قصد توجه و تعبیر و تفسیر آنها را دارند.

همچنین نوع تفسیر آنها از پیام ها نیز در کنترل و اختیار مطلق ایشان است. بنابراین واضح است که مدیران بازاریابی در برقراری ارتباط خود با مخاطبان و مصرف‌کنندگان و در ساخت تبلیغات موثر برای جلب توجه با فعالیتی چالش‌برانگیز و پرخطر روبه‌رو هستند.

قرار گرفتن در معرض اطلاعات

یکی دیگر از عوامل و فاکتور های تبلیغات موثر می گوید:

برای مواجهه با محرک صرفاً قرار گرفتن محرک در محیط اطراف فرد کافی است.

به عنوان مثال وقتی فردی درون اتاق باشد که در آن تلویزیون آگهی های تبلیغات موثر یا غیر موثر پخش می‌کنند در معرض تبلبغات های تلویزیون قرار می گیرد حتی اگر اصلا توجه نداشته باشد چه عواملی تعیین کننده نوع محرک هایی هستند که  فرد آنها مواجه می‌شود.

آیا این فرایند تصادفی است یا عمدی و آگاهانه انتخاب می شود. به عنوان مثال چرا شما اکنون در حال خواندن این مطلب در سایت مشکات نگار هستید. واضح است که شما این کار را در راستای هدفی انجام می دهید.

بیشتر محرک هایی که فرد با آنها مواجه می‌شود حاصل انتخاب‌های خود او هستند. به عبارت دیگر فرد به صورت آگاهانه در جستجوی مواجهه با یکسری محرک های خاص است و عمدا از مواجهه با برخی دیگر از آنها اجتناب می‌کند.

محرک های فرد انتخابی هستند

به طور کلی می‌توان گفت افراد در جستجوی اطلاعاتی هستند که فکر می کنند آنها را در رسیدن به اهداف شان کمک می کند.

 

اهداف یک فرد و نوع اطلاعات مورد نیاز جهت دستیابی به این اهداف تابعی از سبک زندگی فعلی سبک زندگی مورد علاقه او در آینده و نیزانگیزاننده های کوتاه مدت نظیر گرسنگی کنجکاوی و غیره است.

 

البته باید یادآور شد که افراد در فعالیت های روزانه خود به طور تصادفی با تعداد زیادی از محرک ها روبرو می شوند. مثلا ممکن است در حال رانندگی تابلوهای تبلیغاتی نصب شده در خیابان ها و بزرگراه ها را از نظر بگذارند یا یک پیام تبلیغاتی را از رادیو بشنود که داوطلبانه در جستجوی آن نبودند.

پیامد ناخوشایند ماهیت فعال و انتخابی مواجهه با محرک ها برای بازاریابان می‌تواند به شکل رد کردن سریع تبلیغات تلویزیونی(Zipping)،عوض کردن کانال تلویزیونی به هنگام پخش آگهی(Zapping)، یا بستن صدای تلویزیون به هنگام پخش تبلیغات  میان برنامه توسط مخاطبان(Muting) نمود یابد.

این وضعیت در مورد تبلیغات اینترنتی شدیدتر است. به طوری که ۴۰ درصد از کاربران اینترنت اظهار کردند که هنگام استفاده از اینترنت هرگز به تبلیغات اینترنتی توجه نمی کنند.

بازاریابان دائماً در تلاشند تا در واکنش به تمایل مصرف کنندگان در اجتناب از مواجهه با تبلیغات از شیوه های دیگری نظیر تبلیغات موثر بر روی کامیون ها و اتوبوس ها میان برنامه های تلویزیونی و سینمایی تابلوهای تبلیغاتی در ایستگاه های اتوبوس و غیره استفاده کنند تا به هر طریق ممکن مخاطبان را در معرض پیامهای تبلیغات موثر خود قرار دهند.

اگرچه مصرف کنندگان اغلب از مواجهه با تبلیغات اجتناب می کنند(به دلیل این اجتناب باید تبلیغات موثر طراحی کنیم) اما در بعضی مواقع به شکلی فعالانه در جستجوی این پیام ها و آگهی ها برمی‌آیند. 

به عنوان نمونه در مناسبت‌های خاص مانند سال نو، جشن ها و اعیاد بسیاری از مصرف کنندگان علاقه‌مند به تماشای آگهی های بازرگانی شرکت ها هستند که برای این مناسبت ها و موقعیت ها طراحی شده اند و عمدتا چارچوب متفاوتی از تبلیغات معمولی دارند(مثل تبلیغات جام جهانی ۲۰۱۸). علاوه بر آن آگهی های اطلاعاتی که اغلب با تبلیغات طولانی مدت در مورد محصولاات یا خدمات جدید همراه هستند نیز تاثیر گذاری مثبتی بر گروه نوجویان رهبران عقیده و خریداران فعال دارند و به لحاظ ماهیت اطلاعاتی مورد توجه این گروه‌ها قرار می‌گیرد. این نکته می‌تواند به مفهوم تاثیرگذاری بیشتر این نوع آگهی ها در میزان توصیه و تبلیغات موثر دهان به دهان در میان مصرف کنندگان باشد.

پس به طور کلی تبلیغاتی که اطلاعات خاصی را به مخاطب ارائه می کند و تبلیغاتی که در ایام خاص پخش می شود، بیشتر مخاطب به آن توجه می کند.

آمار و ارقام نشان می‌دهند ۸۵ درصد از کسانی که یک وب سایت خاص را جستجو و از آن بازدید کرده‌اند به دلیل شنیدن نام شرکت یا وبسایت خاص از طریق تبلیغات در سایر رسانه‌ها به بازدید از آن علاقه‌مند شده‌اند. در ضمن نیمی از کاربران اینترنت در طول زمان استفاده از سایت ها به تبلیغات اینترنت علاقه مند می شوند و برای کسب اطلاعات بیشتر روی آن کلیک می کنند.

جلب توجه

سومین فاکتور از فاکتور های تبلیغات موثر شامل این مورد است که:

افراد دائماً در معرض انبوهی از محرک های موجود در محیط اطراف خود هستند.

قابلیت مواجهه با این محرک‌ها هزاران برابر بیشتر از قابلیت پردازش آنها است. به عنوان نمونه در یک سوپر مارکت معمولی که حدود ۳۰ هزار کالای مختلف را در خود جای داده ممکن است توجه به همه آنها ساعتها طول بکشد. هر شبکه تلویزیونی در هفته حدود ۶۰۰۰ پیام بازرگانی را نشان میدهد با توجه به حجم وسیع محرک های موجود در محیط اطراف، مصرف کنندگان باید در توجه خود به پیامهای بازرگانی و سایر پیام ها کاملا تغییر و انتخاب گر باشد.

این ویژگی انتخاب گری پیامدهای عمده ای را برای مدیران بازاریابی و سایر گروه هایی که به نحوی با مصرف کنندگان در ارتباط هستند در بر دارد.

به عنوان مثال اخیراً یک گزارش نشان داد که کمتر از ۳ درصد از کسانی که در مواجهه پیام های ضد استفاده از سیگار قرار می گیرند متوجه هشدارهای این پیامها در ارتباط با سلامت بیخود می شوند.

تبلیغات ضد سیگار

تبلیغات موثر

تنها کمتر از نیمی از نامه های تبلیغاتی ارسال شده به درب منازل خوانده می‌شود و اکثر افراد بدون توجه آنها را دور می اندازند هر تبلیغی هر اندازه هم که خوب و اثربخش طراحی شده باشد تنها در صورتی موثر است که بتواند توجه مخاطبان را به خود جلب کند.

تبلیغات موثر باید جلب توجه کند

مدیر یکی از آژانس های تبلیغاتی در این باره می گوید:

همه ساله مسئله ای متمایز شدن از سایر پیام ها و جلب توجه مخاطبان اهمیت بیشتری پیدا می‌کند، برای تبلیغات موثر باید ساده تر شوند تا بتوانند یک پیام مرتبط و انگیزاننده را برای مخاطبان خود به همراه داشته باشد. این بدان علت است که فرصت سخن گفتن شما با مشتریان روز به روز کمتر و کمتر می شود و شما نباید حتی کوچکترین فرصت ها را نیز از دست بدهید

 

عوامل اصلی در جلب توجه

 

جلب توجه مخاطبان همواره در راستای پاسخ به یک محرک انجام میگیرد چه عواملی در جلب توجه افراد نقش اساسی دارد

 1. عوامل تحریک کننده
 2. موقعیت
 3. فرد

تاثیرات سایز تبلیغات

ت

اثیر اندازه تبلیغات در موثر بودن ارسال پیام و تبدیل به تبلیغات موثر

 

 

 

 

عوامل تحریک کننده

تناوب وتکرار

شدت

رنگ و حرکت

جایگاه و محل قرار گیری

تفکیک

فرصت سازماندهی ارائه پیام

تضاد و انتظارات

جذابیت

حجم اطلاعات

 

 

فردی

انگیزه

نیاز

موقعیتی

مشارکت و درگیری ذهنی مخاطب با برنامه

عوامل تحریک کننده

تناوب و تکرار آگهی

تعداد دفعاتی که یک تبلیغ در یک شماره از مجله درج شود. آگهی هایی که به تناوب و تکرار در یک شماره چاپ می‌شوند در به خاطر سپردن بسیاری از مخاطبان و قدرت به خاطر آوردن آنها تاثیر مثبت میگذارد.

با این حال میزان توجه به این گونه آگهی ها در دفعات دوم و سوم تکرار در حدود ۵۰ درصد کاهش می یابد و تداوم حضور آگهی در مجلات یا تلویزیون گرچه کمتر توجه مخاطبان را جلب می کند اما بر یادگیری و به خاطر سپاری آنها تأثیر بسزایی دارد

شدت یک محرک نیز نظیر اندازه آن تاثیرگذاری دارد(تاثیر سایز در نمودار بالا نشان داده شده است) مثلا هر اندازه که یک صحنه تبلیغاتی طولانی تر باشد احتمال جلب توجه به خاطر سپاری آن توسط مخاطبان بیشتر است.

رنگ و حرکت

رنگ و حرکت به عنوان دو فاکتور از فاکتور های تبلیغات جلب توجه افراد عمل می‌کند. رنگ های روشن تر و اجسام محرک اغلب بیشتر جلب توجه می کنند به همین خاطر تبلیغات اینترنتی و تابلوهای تبلیغاتی در حال تغییر بیشتر از تابلوها و تبلیغات نوشتاری ثابت توجه مخاطبان را به خود جلب می کند.

تاثیر زنگ و سایز بر توجه

به همین ترتیب بسته بندی های دارای رنگ‌های روشن بیش از بسته بندی های تیره و کدر جلب توجه می کنند.

اما چنانچه درست از آنها استفاده نشود ممکن است سبب انحراف توجه از پیام اصلی شوند و قابلیت پردازش موثر پیام ها را در مخاطبان کاهش دهند.

جایگاه و محل قرار گرفتن

این ویژگی به موقعیت مکانی یک تصویر یا شی در حوزه دید فرد اشاره دارد. اشیایی که در مرکز یا نزدیکی مرکز حوزه دید قرار دارند بیشتر از از اشیایی که در کنار یا حاشیه حوزه دید قرار می‌گیرد توجه افراد را جمع می‌کند.

به همین دلیل است که تولید کنندگان کالاهای مصرفی در فروشگاه ها و سوپر مارکت ها بیشتر بر سر کسب ردیف ها و قفسه های وسط با یکدیگر رقابت دارند زیرا نقش عامل را در فاکتور های تبلیغات می دانند

جایگاه قرار گرفتن تبلیغات

به همین شکل هم تبلیغاتی که در حاشیه دست راست صفحه قرار دارند بیشتر از حاشیه سمت چپ مورد توجه می‌گیرند.

احتمال تبلیغ توجه مخاطبان به تبلیغات تلویزیونی در فاصله میان برنامه ها از اولین تبلیغات پخش شده تا آخرین تبلیغات پخش شده کاهش چشمگیری می‌یابد.

تفکیک

تفکیک به معنای جدا کردن یک عامل تحریک کننده از سایر اشیا است.

به عنوان مثال قرار دادن حروف و نوشته ها در وسط یک صفحه خالی در تبلیغات بر پایه این اصل استوار است. این مسئله در تبلیغات رادیویی بدین شکل انجام میگیرد که یک پیام کلیدی را پس از چند ثانیه سکوت پخش می کنند.

فرمت و سازماندهی ارائه پیام

به مفهوم شیوه ارائه پیام هاست. به طور کلی تاثیرگذاری ارائه ساده و بدون حاشیه پیام بیش از ارائه پیچیده است.

در صورتی که عناصر تشکیل دهنده تبلیغ با حرکاتی نامناسب مسئله بسیار سریع بسیار آهسته یا با پرش از یک صحنه به صحنه دیگر نمایش داده شوند پردازش اطلاعات نیاز به توجه زیادی خواهد داشت و در نتیجه توجه مخاطبان و اصل پیام کاهش می یابد.

تضاد/ انتظارات

یک عامل توجه برانگیز برای  مشتریان تضاد میان تصاویر با پس زمینه است.

تضاد میان تصویر با پس زمینه

تبلیغاتی که نوع و سبک آنها با سبک مورد انتظار مخاطبان تفاوت دارد اغلب جلب توجه بیشتری را به دنبال دارد.

و جلب توجه دومین فاکتور از فاکتور های تبلیغات بود

به همین ترتیب تبلیغاتی که در آنها فرد اطلاعات غیر منتظره ای را دریافت می کنند نیز از توجه بیشتر مخاطبان برخوردار می شوند و تبلیغات موثر خواهد شد.

افراد با گذشت زمان سطح و نوع محرک های خود را با آنچه تا آن زمان با آن مواجه بوده اند تطبیق می‌دهند و همین خاطر تبلیغی که متمایز از ابتکارات و تطبابقات مخاطبان باشد نهایتا در بلندمدت اثرگذاری و جلب توجه مخاطبان را از دست میدهد.

جذابیت

تحقیقات نشان داده اند که بیش از ۹۰ درصد تبلیغات موثر مورد علاقه افراد به دلیل ویژگی های خلاقانه ، خارق العاده بودن، تحریک حس کنجکاوی و ارتباط نزدیک با مسائل روز مردم برای آن ها جذابیت دارند.

حجم اطلاعات

همه مشتریان ظرفیت محدودی برای پردازش اطلاعات دارند انباشت اطلاعات زمانی رخ می دهد که مشتریان با اطلاعاتی بیش از ظرفیت و اندازه پردازش خود مواجه می شوند این مسئله باعث عدم توجه دلزدگی و عدم تصمیم گیری و انتخاب می‌شود.

تحقیقات نشان داده اند که میزان خرید مشتریان تا زمانی افزایش می‌یابد که تعداد کاتالوگ های مربوط به یک فروشگاه یا شرکت معین باشد و زمانی که تعداد آنها بیش از اندازه شود میزان خرید آنها کاهش می یابد این بدان علت است که مشتریان با پدیده انباشت اطلاعات مواجه می شوند و به همین دلیل تصمیم به عدم توجه و مطالعه نکردن کاتالوگ ها می گیرد.

 

فاکتور های فردی در فاکتور های تبلیغات

فاکتور های فردی در فاکتور های تبلیغات موثر شامل دو مورد زیر است

علاقه و نیاز دو ویژگی اصلی افراد که بر توجه آنها تاثیر می گذارند.

 

علاقه بازتابی از ترکیب کلی زندگی، اهداف و برنامه های بلندمدت و نیازهای کوتاه‌مدت افراد هستند.

البته اهداف و برنامه های کوتاه مدت تا حد زیادی تحت تاثیر عوامل موقعیتی قرار دارند علاوه بر این افراد از نظر توانایی توجه به اطلاعات با یکدیگر متفاوت هستند.

به طور کلی افراد مشغول جستجو و بررسی اطلاعات مربوط به نیازها و علایق فعلی خود هستند.

بر این اساس زمانی که قصد رفتن به مسافرت دارند به تبلیغات مربوط به آژانس های مسافرتی شهرها و اماکن دیدنی مناسب توجه می کنند.

یکی از شیوه های پاسخگویی بازاریابان به علائق کوتاه‌مدت افراد توصیه آگهی ها و تبلیغات اینترنتی هوشمند است. این تبلیغات در واقع تبلیغاتی هستند که بر اساس واژه های مورد استفاده در موتورهای جستجوی اینترنتی فعال می شوند.

 

عوامل موقعیتی در فاکتور های تبلیغات

 

عوامل موقعیتی شامل یکسری محرکهای محیطی هستند که بیش از محرک‌های خود محصول و ویژگیهای افراد بر میزان توجه به کالاها و خدمات در محیط خرید تاثیر می‌گذارند.

تاثیر شلوغی فروشگاه بر توجه فرد به محصول و خرید آن مثال خوبی در این مورد است.

مثلا اگر در طول یک مسافرت طولانی کتابی را همراه خود نداشته باشید ممکن است حتی آگهی های کوچک روزنامه ها یا مجله زیرا که دردست اطرافیانتان هست نیز به دقت بخوانید.

مشارکت و درگیری ذهنی مخاطبان با برنامه مخاطبی که به خاطر محتوای برنامه و نه به خاطر تبلیغات آن به یک رسانه توجه می کند به طور فعالانه از تبلیغات گریزان است و از آن اجتناب می کنند .

آیا ماهیت برنامه یا پیام رسان های که در آن تبلیغی نشان داده می شود بر میزان توجه افراد نسبت به تبلیغات ضمن آن برنامه تاثیرگذار است مطمئناً پاسخ به این سوال مثبت است.

توجه به محرک ها بر پایه توانایی هر نیمکره مغز

 

نیمکره چپ مغز وظیفه پردازش اطلاعات کلامی سمبولیک و تجزیه تحلیل تدریجی را بر عهده دارد.

در مقابل نیمکره راست با اطلاعات غیر کلامی، تصویری، هندسی و غیر زمانی سر و کار دارد. این نیمکره بیشتر با تصاویر و انواع تاثیرگذاری های حسی افراد مرتبط است.

نیمکره چپ مغز به طور متناوب به استراحت نیاز دارد در حالی که نیمکره راست می تواند حجم وسیعی از اطلاعات را به سادگی و برای یک دوره طولانی به تصویر درآورد و فعالیت کند.

نیم کره های مغز

این نکته با این ایده همراه شد که نیمکره راست مغز توانایی تصویربرداری را دارند و این امکان را برای فرد به وجود می آورد که به سرعت از محیط اطراف عکس برداری کنند سپس نیمکره چپ بر روی این عکس ها متمرکز می‌شود و به تجزیه و تحلیل آنها می‌پردازد.

این نکته نشان می دهد که تبلیغات به ویژه تبلیغات مکرر در طول یک دوره زمانی می توانند تاثیرات بسزایی در فرد ایجاد کند که معیارهای سنتی در سنجش اثربخشی تبلیغات قادر به ردیابی و کشف آنها نیستند.

تعبیر و تفسیر پیام

 

تعبیر و تفسیر پیام به معنای تخصیص معنا و مفهوم پیام احساس شده و دریافت شده است.

تعبیر و تفسیر شناختی

 

تعبیر و تفسیر شناختی  در فاکتور های تبلیغاتی فرآیندی است که طی آن محرک ها در رده و دستهای معنای موجود قرار می‌گیرند.

در اصل این فرایند یک فرآیند تعبیر و تفسیری است اضافه کردن اطلاعات جدید به دسته بندی های موجود این دسته بندی ها و رابطه آنها سایر دسته بندی ها را نیز دستخوش تغییر می‌کند .

زمانی که دستگاه های DVD برای اولین بار به بازار معرفی شدند احتمالا بسیاری از مشتریان آنها را در رده و دست ویدیو قرار دادن تا  بتوانند آنها را ارزیابی کنند.

 

هرچقدر یک محصول جدید به معنای واقعی کلمه جدیدتر باشد (مثل نوآوری های غیر مستمر) قرار دادن آن در دست ها و رده های قبلی در ذهن دشوارتر می‌شود.

افراد در ذهن خود یک دسته‌بندی جدید ایجاد می‌کند که دارای ترکیبی از ویژگی های وسایل ذکر شده است و در صورتی که از سوی بازاریابان اطلاعاتی در مورد این محصول در اختیار افراد قرار نگیرد این مسئله باعث کاهش سرعت فرایند درک و پذیرش محصول در نظر مشتریان می‌شود.

در واقع این تعبیر و تفسیر افراد است و نه واقعیت های یک محصول که بر رفتار آنها تاثیر میگذارد.

ممکن است یک شرکت به واسطه برخورداری از فرایندهای تولید و بازاریابی کارآمدتر بتواند برند جدیدی را با کیفیت بالاتر و قیمت پایین تر از قیمت برندهای موجود ارائه کنند با وجود اینکه اگر مشتریان قیمت پایین‌تر محصول را به معنای کیفیت پایین تر قلمداد کنند برند هر چقدر هم که عملا از کیفیت بالایی برخوردار باشد باز هم نمی‌تواند با موفقیت مواجه شود.

این مثال ذکر شده اهمیت کلیدی تمایز قائل شدن میان معنا و مفهوم قراردادی یک کلمه در فرهنگ لغت و معنای روان شناسی یا همان معنای خاص آن کلمه که در میان یک گروه از افراد یا یک فرد خاص بر پایه تجارب و موقعیت به کار می رود را بیان می‌کند.

بازاریابان باید مراقب مفاهیم و معانی روانشناسی واژه ها و عبارات باشد.

تعبیر و تفسیر احساسی

 

تعبیر و تفسیر احساسی در فاکتور های تبلیغات مجموعه ایی از واکنش احساسی عاطفی که توسط محرک نظیر آگهی برانگیخته می‌شود مانند تعبیر و تفسیر شناختی در هر فرهنگ نسبت به بسیاری از محرک ها .

واکنش ها و پاسخ های احساسی طبیعی وجود دارد مثلا بیشتر افراد به هنگام مشاهده تصویر کودکی که در حال بازی با بچه گربه اش است یک احساس گرم و خوشایند را تجربه می‌کند.

عوامل موثر بر تفسیر پیام

ویژگی فردی

یادگیری

انتظارات

ویژگی های موقعیتی

 

ویژگی محرک

 

ادراک مخاطبان از تصویر

 

 

 

ویژگی های فردی

زمانی که فردی محرکهای بازاریابی را تعبیر و تفسیر می‌کند این محرک‌ها معنادار می‌شود افراد جامعه در تفسیر و معنا دادن به این پیام های بازاریابان حالت منفعل ندارند بلکه به صورت فعالانه بر اساس نیازها علایق انتظارات و تجارب خود معنا و مفهوم خاصی را به آنها اختصاص می دهند.

بعضی از ویژگیهای فردی بر تعبیر و تفسیر پیام ها در فاکتور های تبلیغات تأثیرگذار است که از میان آنها دو ویژگی یاد گیری و انتظارات مصرف‌کننده بیشترین تاثیر را دارد

یادگیری

بسیاری دیگری از رفتارها و احساسات افراد در واکنش به کلمات تصاویر رنگ ها و غیره با توجه به آموخته های قبلی شکل می گیرند و با هم تفاوت دارند.

زمانی که از یادگیری افراد صحبت می کنیم منظورمان یادگیری رسمی و آکادمیک نیست بلکه به معنای مجموع تمام خاطرات زندگی است که در شکل گیری احساسات افراد اثرگذار است.

 پس  واضح است که مشتریان بر اساس تجارب و نیاز های قبلی برداشت‌ها و تعبیر و تفسیر های خود را از پیام های بازاریابی شکل می دهند.

و تجربه و نیاز قبلی و قلبی مشتری یکی از فاکتور های تبلیغات می تواند باشد

انتظارات

برداشتها و تفسیرهای افراد از محرک ها در چارچوب انتظارات آنها شکل می‌گیرند بیشتر افراد زمانی که با یک دسر قهوه ای رنگ روبرو می شوند انتظار دارند که مزه شکلات داشته باشند نه مزه وانیل.

 

ویژگی های موقعیتی 

 

تعدادی از ویژگی‌های موقعیتی و شرایط خاص محیطی فاکتور های تبلیغات در تعبیر و تفسیر پیام ها و عامل پیام موثر، تاثیر می گذارد.

خصوصیات و شرایط کوتاه مدت فرد نظیر گرسنگی.

مدت زمانی که فرد در اختیار دارد.

ویژگی های فیزیکی یک موقعیت مانند میزان دما تعداد افراد حاضر.

مثال:

بسیاری از شرکت‌های بزرگ و موفق به ویژه در صنایع غذایی مانند کوکاکولا پخش آگهی های تبلیغاتی خود در زمان پخش اخبار اجتناب می کنند چرا که معتقدند ممکن است خبرهای بد بر برداشت و ذهنیت مشتری در مورد محصولاتشان تأثیر منفی بگذارند و تبلیغاتشان از تبلیغات موثر فاصله بگیرد، این مسئله بیانگر نگرانی‌های شرکت‌ها از تاثیرات موقعیتی بر برداشت و ذهنیت افراد و همان چیزی که محققان به آن تاثیرات اطلاعاتی می گویند. پس موقعیت نقش مهمی در تبلیغات موثر دارد.

مدیر شرکت کوکاکولا درباره شیوه تبلیغات موثر اظهار می کند

محصولات ما با خوشی و لذت و نشاط همراهند. سیاست ما این است که تبلیغات تلویزیونی خود را در زمان پخش اخبار نشان ندهیم چرا که ممکن است خبرهای ناخوشایند ذهنیت مشتری را در مورد محصولات ما تحت تاثیر قرار دهد

ویژگی های محرک ها در تبلیغات موثر

بازاریابان باید مجموعه ای از عوامل تهدید کننده را فراهم کنند تا امکان برداشت و تعبیر و تفسیرهای درست برای مصرف‌کنندگان مهیا شود. محرک‌ها بنیادی‌ترین ساختاری هستند که افراد با آنها پاسخ می‌دهند. محرک‌ها شامل محصولات، بسته بندی، تبلیغات موثر و شیوه ارائه محصول برای فروش هستند به نظر می‌رسد که نحوه ادراک یک محرک بیشتر ذاتی باشد افراد تمایل دارند اینطور فکر می کنند که بسته بندی های بلندتر و کشیده تر از بسته بندی ها به همان حجم اما کوتاه در بیشتر جا دارد.

ادراک مخاطبان از تصویر

کلمات و تصاویر هر کدام قابلیت های ارتباطی خاص و متفاوتی دارند. بازاریابان باید بتوانند معانی و تصاویر کلمات را درک کند که مخاطبانشان برداشت می‌کنند. و آنها را برای ساختن پیام‌های به کار بگیرند که مورد علاقه مخاطبان را منتقل می‌کند.

یک اصل بنیادین برای سازماندهی اجزا و عناصر تبلیغات موثر مجاورت اصل مجاورت به تمایل به اشیاء و وقایع نزدیک و مرتبط با یکدیگر اشاره دارد.

استنباط مصرف‌کننده آنچه در تبلیغات می‌بینید آن چیزی نیست که از آن محصول دریافت می‌کنید.

منظور از استنباط مصرف کننده این است که مشتریان با استفاده از داده های یک آگهی تبلیغاتی و آمیختن آن با ایده‌های خود به شواهد و واقعیت‌های موجود در محتوای یک تبلیغ دست می‌یابد.

در این فرآیند مشتریان بر پایه سایر اطلاعات تبلیغ یک ارزش را به یک ویژگی یا موردی که در محتوای آگهی قرار ندارد اختصاص می‌دهد. زمانی که داده ها و اطلاعات در مورد یک ویژگی وجود ندارد مشتریان بر پایه برداشت‌ها و تفاسیر خودشان و با توجه به رابطه موجود میان آن ویژگی  از داده های موجود در آگهی ارزش خاصی را به آن اختصاص می‌دهد این ارزش ممکن است در حد میانگین برداشت ها و تاثیر آنها از یک ویژگی موجود یا کمتر و ضعیف تر از داده‌های موجود یا سایر استراتژی های موجود در این خصوص باشد.

با این حال این نکته واضح است که بعضی از انواع اطلاعات ممکن است ما را به سوی استنباط های نادرست سوق دهند.

استراتژی خرده فروشی

 

حال اینجا با استراتژی تبلیغات موثر در خرده فروشی ها آشنا می شویم. تحقیقات نشان می دهند که حذف کالاهایی که کمتر مورد توجه و ترجیح مشتریان هستند در عین حفظ فضای قفسه مربوطه به هر رده محصول تاثیر منفی در برداشت و نگرش مشتریان نسبت به فروشگاه نخواهد داشت.

خرده فروشی ها اغلب از جنبه های نمایش و طراحی برای افزایش اثربخشی کارشان استفاده می‌کنند.

فضای درونی فروشگاه ها اغلب با کالاهایی که بیشتر خریداری می‌شوند کار شده اند و هر یک از این قسمت ها به نحوی از هم جدا شدند که خریدار بیشترین مسافت را در بیشتری توسط مشتریان مشاهده شوند و احتمال خرید آنها بالاتر رود.

کالاهایی که بیشتر حاشیه سود دارند اغلب در فضاهای پر رفت و آمد فروشگاه قرار گرفتند.

نکته:

شیوه نمایش و ارائه نام یک محصول یا خدمت از جمله نکات مهم و قابل توجه است نمودار پایین نشان دهنده تاثیرات مثبت و منفی اجزای گرافیکی تشکیل دهنده یک طرح نام تجاری بر تصویر یک شرکت در ذهن مشتری است که در این جدول در کنار طرح برند قرار گرفته‌اند درصد است که پاسخ دهندگان در نظرسنجی ها در برابر ویژگی هایی نظیر قابل اعتماد بودن فیت بودن و مناسب بودن برای سبک زندگی امروزی عنوان کرده و آن را برای مصارف آینده خود مناسب در نظر گرفته اند.

یکی از این نظرسنجی ها از مشتریانی انجام شد که تنها نام شرکت را می‌دیدند و نظرسنجی دیگر از پاسخ‌دهندگان بود که طرح نام تجاری کامل را به همراه نام مشاهده می‌کردند

به یاد آوری نام و لوگو توسط مشتریان

ارزیابی تبلیغات

 

 تبلیغات موثر یا هر نوع انتقال پیام بازاریابی باید شامل چهار وظیفه باشد:

مواجهه

جلب توجه

تعبیر و تفسیر

به خاطر سپاری و یادآوری

معیارهای مواجه

 

 مواجه مخاطبان با رسانه های چاپی اغلب در قالب جریان گردش پیام چاپی به کار میرود .

بسیاری از موسسات تبلیغاتی این نوع جریان گردش پیام را مورد ارزیابی و سنجش قرار می دهند.

مصاحبه های تلفنی و ثبت الگوی شنیدن پیام به صورت روزانه توسط مخاطبان دو شیوه مورد استفاده در ارزیابی و سنجش میزان توجه افراد به پیام های رادیویی هستند.

مشاهده تلویزیون توسط مخاطبان نیز توسط وسیله دستگاهی الکترونیکی people meter به نام انجام میشود.

معیار سنجش توجه برای تبلیغات موثر

 

تا اینجا یادگرفتیم که چگونه تبلیغات موثر بسازیم، حال باید برای اینکه تبلیغات موثر تری داشته باشیم باید سنجه هایی را بسنجیم. قدرت و قابلیت تبلیغات موثر، بسته بندی و وب سایت شرکت معیارهای هستند غالبا به شیوه ردیابی تمرکز چشمی مورد سنجش قرار می گیرند

استفاده از این تکنولوژی به بازاریابان این امکان را می‌دهد که مشخص کند کدام قسمت از پیام بیشتر مورد توجه قرار گرفته است در مشاهده پیام چه ترتیبی مورد استفاده قرار گرفته است چه میزان زمان صرف مشاهده پیام تبلیغاتی شده است

 

سنجش غیر مستقیم توجه که برخی از جنبه های حافظه مخاطبان را نیز مورد سنجش قرار می دهد عبارتند از آزمون شناسایی آگهی به خاطر آوری نام و محتوای تبلیغات پس از یک روز آزمون های تئاتر

آزمون تئاتر عبارتند از پخش تبلیغات و آگهی های پخش شده به همراه برنامه‌های تلویزیونی در قالب تیاتر زنده مخاطب با پر کردن و تکمیل پرسشنامه ای که برای این منظور طراحی شده میزان توجه به جنبه های مختلف آگهی را مشخص میکند.

شیوه دیگر به خاطر آوردن محتوای تبلیغات پس از یک روز است در این شیوه افراد روز بعد از مشاهده آگهی های مورد مصاحبه قرار می‌گیرد به خاطر آوردن یک آگهی و جنبه‌های مختلف آن به معنای بازتاب میزان توجه افراد به آگهی است در این نوع شیوه به تبلیغات احساسی و عاطفی کمتر توجه می‌شود

در آزمون شناسایی آگهی ابتدایی دهی به همراه آگهی ها و تبلیغات دیگر به مشتریان بازار هدف نمایش داده می شود میزان تشخیص این آگهی یا قسمت های کلیدی آن معیار مناسبی برای سنجش میزان توجه مخاطب است

ازمون starch scores

در این آزمون به پاسخ دهندگان تعدادی از تبلیغات مجلات مختلف نشان داده می شوند برای هر آگهی آنها مشخص میکند که پاسخگویان خواندن کدام قسمت ها را به خاطر می آورند در این آزمون ۳ نمره مورد محاسبه قرار می‌گیرد

درصد افرادی که تماشای آگهی را در یک نسخه از مجله به خاطر آورند

درصد افرادی که تماشای آن قسمت از آگهی که به وضوح شامل برند بوده را به خاطر آورند

درصد کسانی که ۵۰ درصد یا بیشتر از مطالب یک آگهی را کاملا به خاطر آورد

معیار سنجش تعبیر و تفسیر مخاطبان

بازاریابان از طریق استفاده از گروههای کانون تست های تئاتر و آزمونهای به خاطر سپاری تبلیغات پس از یک روز تعبیر و تفسیر مخاطبان را مورد ارزیابی و سنجش قرار می‌دهد.

 و در قسمت آخر به یک تبلیغات مهم که آن هم تبلیغات در وب سایت ها است می پردازیم

تبلیغات موثر در وب سایت ها

 

خیلی از ما فکر می کنیم که تبلیغات به خودی خود می بایست منجر به افزایش فروش شود اما این تفکر تا چه حد صحیح است؟ اگر بخواهیم صادق باشیم باید این طور بگوییم که تبلیغاتی که بدون برنامه ریزی وخود به خود منجر به افزایش فروش شود کاملا به صورت اتفاقی این نتیجه را رقم زده است. اکثر صاحبان کسب وکارهای اینترنتی به خصوص فروشگاه های اینترنتی به این صورت عمل می کنند که با طراحی یک یا  چند بنر تبلیغاتی، یک یا چند پوستر، تصویر مرتبط با محصول، پرداخت هزینه به وب سایت ها (مخصوصا وب سایت های دانلود و مجله های اینترنتی ) و قرار دادن بنرهای تبلیغاتی ویا اجاره کردن پست های ثابت (مطالبی که به صورت ثابت بالاتر از مطالب دیگر در سایت دیده می شود )ارسال ایمیل تبلیغاتی و یا راه های دیگر تبلیغ محصول یا خدمات خود می پردازند و با فروش و ارائه خدمت وکسب سود مجددا روند قبل را تکرار می کنند اما یک سوال اساسی؛ با قطع این روند چه تغییری در فرایند فروش به وجود می آید؟ آیا وب سایت آنها همچنان به فروش ادامه خواهد داد و یا نفس فروش آنها از شماره خواهد افتاد؟ حتما این جمله را شنیده اید که تبلیغات هزینه نیست بلکه سرمایه گذاری است اما آیا هر نوع تبلیغ سرمایه گذاری است ؟ مسلما خیر! تبلیغات به شکلی که بیان شد یک پروسه ای به هم پیوسته و هزینه بر است که با قطع آن کسب و کار دچار مشکل اساسی خواهد شد. چه بسیار کسب و کارهایی بودند که در ماه ها یا سال های اول فعالیت خود به دلیل توانمندی مالی صاحبان آنها با تبلیغات بسیار، خود را مطرح کردند و اما با کم شدن توان مالی و یا برنامه ریزی غلط و قطع تبلیغات به فراموشی سپرده شدند. اما چاره کار چیست؟ باید چه کار کرد تا بتوان تجربه  موفقی از تبلیغات داشت؟

برنامه ریزی،  کلید موثری در موفقیت است!

البته در این جا منظور از برنامه ریزی یک طرح منسجم و جامع از راه های تبلیغاتی، اهداف، مخاطبین، نتایج مورد انتظار، راه های سنجش نتایج،  رسانه های مورد استفاده، هزینه ها، مدت زمان هر یک از برنامه های تبلیغاتی و… است. در یک برنامه ریزی تبلیغاتی شما باید ابتدا مخاطبین و اهداف تبلیغات را مشخص کنید قرار است.

برنامه ریزی دلیل موفقیت تبلیغات

 

پیام تبلیغات خود را با چه کسانی در میان بگذارید؟ و این پیام قرار است چه تاثیری روی آن ها بگذارد؟

به طور مثال یک فروشگاه اینترنتی محصولات آرایشی بهداشتی را در نظر بگیرید مخاطبین این وب سایت کسانی هستند که بیشتر از باقی افراد به سلامت و بهداشت خود اهمیت می دهند. بیشتر این افراد در جامعه ما بانوان هستند. یک فروشگاه اینترنتی آرایشی و بهداشتی می تواند انواع و اقسام محصولات را داشته باشد. تعداد بسیار بالایی از برندها و کالاهای مختلف. مسلما نمی توان همه آنها را در یک برنامه تبلیغاتی (به جز در همکاری در فروش) به مخاطبین معرفی کرد مثلا فرض کنید که این برنامه تبلیغاتی همزمان با فصل تابستان آغاز خواهد شد. محصولات مناسب این فصل بیشتر ضد افتاب ها و ضد تعریق ها هستند پس مشخص شد که می خواهیم چه چیزی را به مخاطبانمان معرفی کنیم. مسلما بهترین رسانه برای تبلیغات یک فروشگاه اینترنتی خود وب سایت ها هستند. حتی تلویزیون هم نمی تواند در این مورد تاثیری مانند وب سایت ها داشته باشد.

اما چه وب سایت هایی برای این تبلیغات مناسب هستند

تبلیغات در وب سایت ها

تبلیغات در سایت ها

مسلما وب سایت هایی که کاربران آنها بانوان فارسی زبان هستند. مجله های اینترنتی وب سایت های ژورنال مد و لباس، وب سایت های مرتبط با هنرمندان و …. .بخش بزرگی از کاربران این وب سایت ها را بانوان تشکیل می دهند. اما قبل از خرید تبلیغات در این وب سایت ها می بایست که یک مورد را در نظر بگیرید؛ قرار است.

چه میزان هزینه کنید و چه چیزی به دست آورید؟ آیا هدفتان از تبلیغات صرفا فروش محصولات یا خدمتتان است؟ آیا می خواهید که جایگاه در ذهن مشتریان بسازید؟ آیا قصد دارید برند سازی کنید؟ (برنامه تبلیغاتشان بخش از برنامه برندینگ شماست؟)

آیا…. .

بسته به پاسخ هایتان به این سوال بودجه تبلیغات، نحوه تبلیغات، اینکه کدام وب سایت را برای تبلیغات انتخاب کنید شعارهای تبلیغاتی، گرافیک و سایر موارد مربوطه به انعطاف پذیر و قابل تغییر هستند. فرض می کنیم که قرار است با استفاده از تبلیغات محصولات مان را بفروشیم و در کنار آن جایگاهی در ذهن مشتری ایجاد کنیم تا ما را به خاطر داشته باشند. در این صورت می بایست انسجام تبلیغات را در آخرین حد، رعایت کنیم. نوع رنگ بندی، نزدیکی شعارهای تبلیغاتی و استفاده از المان های یکسان و رعایت این دست موارد باعث انسجام در تبلیغات می شود. بهتر است تا برای هر وب سایت جدای از اندازه بنرهای تبلیغاتی، سناریوی متناسب با کاربران آن در نظر بگیرید.

 

 سعی کنید که یک بنر تبلیغاتی را در همه وب سایت ها استفاده نکنید

یک لیست از وب سایتهای هدف برای تبلیغات تهیه کنید. برای این کار می توانید از وب سایت های گوگل و الکسا استفاده کنید. از گوگل می توانید برای یافتن وب سایت های مناسب و مرتبط با موضوعی که به دنبالش هستید استفاده کنید و از الکسا برای یافتن وب سایتهای پربازدید تر در یک موضوع مشترک. البته در مورد موضوعات تخصصی زیاد در انتخاب وب سایت هایی که رتبه های دو رقمی و تک رقمی دارند حساس نباشید.

وب سایت های تخصصی مناسب ممکن است رتبه های بیشتری در الکسا داشته باشند اما بازدهی بالاتری نسبت به وب سایت های پربازدید تر برایتان به ارمغان بیاورند. پس از انتخاب وب سایت ها و تطبیق با بودجه ای که در نظر گرفته اید تبلیغات را منتشر کنید. این نکته را فراموش نکنید که حتما با مدیران وب سایت هایی که می خواهید در آنها تبلیغات داشته باشید، ارتباط برقرار کنید. در این ارتباط هم می توانید قیمت مناسب تری بخواهید وهم از پتانسیل کاربران یک وب سایت اطلاعات بیشتری کسب نمایید. اطلاعات بیشتر باعث می شود تا پیش بینی هایتان به نتایج واقعی نزدیک تر باشند. (در هر موردی داشتن اطلاعات بیشتر برگ برنده محسوب می شود و شما را به موفقیت نزدیک تر می کند).

 

قبل از انتشار تبلیغات، امکاناتی را به وجود بیاورید که بتوانید نتیجه  هر تبلیغ را به صورت جداگانه بررسی و تحلیل نمایید

اینکه چه تعداد کاربر از چه وب سایتی و از طریق کدام بنر و یا متن تبلیغاتی وارد کدام قسمت از وب سایت شما شده اند و به کدام صفحات سرزده اند اطلاعات مفیدی است که می تواند شما را در ارائه بهترین خدمات به کاربران (مشتریان) و همچنین داشتن بهترین برنامه های تبلیغاتی کمک کند. برای این بررسی ها می توانید از ابزار گوگل آنالیز استفاده نمایید. البته این ابزار در حال حاضر برای آی پی های ایران غیر فعال است و باید با استفاده از امکانات تغییر آی پی از آن استفاده نمایید. این را به یاد داشته باشید که اگر بدون سنجش نتایج تبلیغ کنید کاری جز هدر دادن سرمایه هایتان انجام نداده اید. هیچ وقت به یک وب سایت به صرف اینکه بازدید خوب و یا رتبه  خوبی در سایتی مثل الکسا دارد سفارش تبلیغ ندهید.

 

پاسخ دهید