پست الکترونیک: hi@meshcat.com مشاوره: ۸۵ ۴۰۰۰۰ ۰۹۱۹
پست الکترونیک: hi@meshcat.com مشاوره: ۸۵ ۴۰۰۰۰ ۰۹۱۹

تبلیغات کلیکی: تبلیغات کیلکی را بهتر بشناسیم

تبلیغات کلیکی را بهتر بشناسیم

تبلیغات کلیکی

اگر در حوزه طرح کسب و کار آنلاین کسب درآمد از اینترنت فعالیت دارید، به احتمال زیاد چندین و چند بار با واژه تبلیغات کلیکی یا PPC مواجه شده‌اید و با قابلیت‌های آن تا حدودی آشنایی دارید. این سبک از تبلیغات در کشاندن بازدید کننده و مخاطب به وب سایت‌ها بسیار کارآمد است و در نهایت می‌توان آنها را به مشتری دائمی تبدیل کرد. سبک‌ها و روشهای مختلفی برای تبلیغات کلیکی وجود دارد که هر کدام از آنها به کمک ابزارهای خاصی انجام می‌شود. 

تبلیغات کلیکی چیست و نحوه استفاده از آن

تبلیغات کلیکی یا پرداخت به ازای هر کلیک یا تبلیغات PPC از واژه‌ی انگلیسی (Pay-Per-Click) گرفته شده است و در ازای هر کلیکی که بر روی سایت مورد نظر صورت می‌گیرد، هزینه آن پرداخت می‌شود. به همین سادگی! می‌توان این روش از تبلیغات را به عنوان یکی از ساده‌ترین روش‌ها معرفی کرد که دسترسی به آن ممکن است با برخی پیچیدگی‌ها همراه باشد.

برای این که بتوانید درک درستی از این روش تبلیغاتی داشته باشید، فرض بگیرید که شما تبلیغات خود را در یک محیط قرار می‌دهید و افراد مختلف از این تبلیغات بازدید می‌کنند، در ازای هر بازدیدی که از تبلیغات شما صورت می‌گیرد، باید هزینه متناسب با آن را بپردازید. پس PPC چندان هم ساده نیست و به الزامات اولیه خاصی نیاز دارد.

فلسفه استفاده از تبلیغات کلیکی

سوالی که اینجا مطرح می‌شود این است که فلسفه استفاده از این سبک تبلیغات چیست؟ زمانی که ما یک کسب و کار آنلاین را شروع می‌کنیم، طبیعتاً هر چه کسب و کار ما بیشتر دیده شود، مخاطب بیشتری به آن مراجعه خواهد کرد و ما شانس بیشتری برای نشان دادن کالاها و خدمات خود را خواهیم داشت. پس ما بدون اینکه بخواهیم تبلیغات فیزیکی خاصی در محیط بیرون انجام دهیم، به کمک تبلیغات کلیکی می‌توانیم حجم وسیعی از کاربران موتورهای جستجو را به سمت وب سایت یا فروشگاه آنلاین خود بکشانیم و آنها را در صفحه فرود خود، جذب کنیم.

نحوه انجام تبلیغات PPC بدین صورت است که شما یک تبلیغات از پیش آماده می‌کنید، در اختیار موتورهای جستجو قرار می‌دهید و هزینه تبلیغات را به آن‌ها می‌پردازید. این موتورهای جستجو، مانند گوگل، از ابزار گوگل ادوردز (Google Adwords) استفاده می‌کنند و به ازای هر کلیک، بخشی از پرداختی شما را بر می‌دارند.

چرا یک کسب و کار به تبلیغات کلیکی نیاز دارد

با یک جستجوی ساده، تقریباً می‌توانید میلیون‌ها مطلب درباره سئو و بهینه سازی وب سایت (SEO) بیابید که همه آنها به دنبال روش‌های مختلفی برای به دست آوردن رتبه‌های بالاتر در موتورهای جستجو هستند. برخی از این مطالب برای نشان دادن اهمیت سئو هستند و برخی نیز روش‌های مختلف را با توجه به الگوریتم‌های موتورهای جستجو پیشنهاد می‌دهند. موتورهای جستجو مانند گوگل و بینگ نیز بیکار ننشسته‌اند و راهکارهای مختلفی به عنوان میانبر در کسب رتبه‌های بالا پیشنهاد داده‌اند.

یکی از این راهکارها، تبلیغات کلیکی است که شما در ازای پرداخت مبلغ مشخصی، برای یک مدت زمان مشخص در صدر فهرست جستجوهای گوگل قرار می‌گیرید. این یعنی شما با پرداخت هزینه، یک راه صد ساله را یک شبه طی می‌کنید و مدت زمان مشخصی در صدر فهرست‌های گوگل قرار می‌گیرید.

پس اگر به عنوان یک کسب و کار آنلاین به دنبال کسب رتبه اول در موتورهای جستجو هستید، لازم است که ترافیک کافی در وب سایت خود داشته باشید.

از آنجایی که انجام سئو و بهینه سازی وب سایت بسیار زمان بر است (البته که ما منکر اهمیت سئو نمی‌شویم!)، یک تبلیغات متناسب و مرتبط با وب سایت خود ایجاد می‌کنید، در سایت گوگل ادوردز عضو می‌شوید، در مزایده آن شرکت می‌کنید، هزینه آن را می‌پردازید و گوگل نیز با توجه به پرداختی شما، تبلیغات سایت و کسب و کار آنلاین شما را انجام می‌دهد. ساده است! مطمئناً نیست کمی صبر کنید!

انواع مختلف و محبوب تبلیغات کلیکی یا PPC

در بندهای بالا اشاره کردیم که تبلیغات کلیکی در سبک‌های مختلف و با استفاده از ابزارهای متنوع انجام می‌شود. این تنوع باعث می‌شود که انواع مختلفی از PPC در سرتاسر دنیا انجام شود و ما در این قسمت چند مورد از محبوب‌ترین روش‌های آنها را معرفی می‌کنیم:

  • استفاده از گوگل ادوردز: در این روش، گوگل شرایط ایجاد یک مزایده را به وجود می‌آورد و به هر کدام از تبلیغات‌ها یک امتیاز از لحاظ مالی و از لحاظ کیفی می‌دهد. آگهی‌ها و کلید واژه‌هایی که بالاترین امتیاز ممکن را در این مزایده کسب کنند، در رتبه‌های صفحه اول گوگل قرار می‌گیرند و به ازای هر کلیک، بخشی از پرداختی آنها برداشته می‌شود.
  •  استفاده از بینگ (Bing): موتور جستجوی بینگ نیز دارای یک نسخه شخصی از تبلیغات کلیکی است و این امکان را به صاحبین مشاغل و کسب و کارهای آنلاین می‌دهد که تبلیغات خود را در بینگ، یاهو و سایر شرکت‌های جستجوی مایکروسافت تبلیغ کنند.
  • استفاده از فیس بوک: فیس‌بوک یکی از محبوب‌ترین شبکه‌های اجتماعی در جهان است که زمینه تبلیغات PPC را فراهم آورده است. این روش تبلیغات به عنوان یک روش منحصر به فرد در اختیار تبلیغ کنندگان قرار می‌گیرند و محصولات و خدمات آنها بر اساس جمعیت و منافع تبلیغ کنندگان، در صفحات اجتماعی مختلف نشان داده می‌شود.

استفاده از تبلیغات نمایشی

تبلیغات نمایشی یک گزینه دیگر از تبلیغات کلیکی است. در این روش، تبلیغ کنندگان یک بنر گرافیکی را طراحی می‌کنند و آن را در وب سایت‌ها و شبکه‌های مختلف قرار می‌دهند و در ازای کلیک‌ها و بازدیدکنندگان جذب شده، هزینه تبلیغات را می‌پردازند. این تبلیغات ممکن است در قالب یک بنر تبلیغاتی یا در قالب یک سری ریپورتاژ باشند و ممکن است شکل آنها متغیر باشد. البته یک سبک از تبلیغات نمایشی شامل تبلیغات ویدیویی و گرافیکی نیز می‌شود که در شبکه‌های اجتماعی مانند یوتیوب، یا آپارات در ایران به نمایش گذاشته می‌شوند.

استفاده از تبلیغات بومی: 

تبلیغات بومی یک سبک دیگر از تبلیغات کلیکی pay-per-click است که به عنوان بخشی از یک وبلاگ مطرح می‌شوند، اما در اصل نوعی تبلیغات هستند. نویسندگان این تبلیغات، شرایطی را فراهم می‌آورند که کاربران بدون توجه به جنبه تبلیغاتی آن، بر روی لینک‌های مختلف کلیک کنند.

تنوع در شیوه‌های اجرای تبلیغات کلیکی باعث شده است که انتخاب بین آنها به شخص تبلیغ کننده بستگی داشته باشد، البته معمولاً استفاده از ابزار گوگل ادوردز عمومیت بیشتری دارد و معمولاً بازدهی آن نسبت به سایر روشها بیشتر است.

تبلیغات کلیکی چقدر هزینه دارد

جواب دادن به این سؤال چندان سخت نیست و معمولاً سه جواب کوتاه برای آن داده می‌شود:

  • پرداخت شما به ازای هر کلیک انجام می‌شود؛
  • برخی کلیک‌ها کمتر از یک دلار و برخی دیگر می‌توانند بیش از ۵۰ دلار باشند؛
  • شما همچنین نیاز دارید که برای مدیریت تبلیغات و وب سایت خود نیز هزینه پرداخت کنید.

اما در حقیقت این جواب‌ها کوتاه هستند و جواب اصلی ما این است که هزینه تبلیغات کلیکی به موارد مختلفی بستگی دارد. اینکه شما از چه ابزاری استفاده کنید، کلید واژه‌های انتخابی شما به چه صورتی باشد و همچنین بودجه اختصاص یافته مواردی هستند که در بررسی هزینه‌ها باید مورد بررسی قرار گیرد. اولین چیزی که باید در این مورد به خاطر داشته باشید این است که هزینه‌ها با توجه به یک سیستم عرضه و تقاضا محاسبه می‌شود. با این تفاسیر انجام تبلیغات PPC در گوگل به طور طبیعی بیش از تبلیغات در بینگ است که به دلیل محبوبیت بیشتر گوگل است.

از سوی دیگر، هزینه هر کلیک به کلمات کلیدی که برای آگهی خود انتخاب می‌کنید بستگی دارد و معمولاً در مورد بینگ و گوگل این موضوع تقریباً یکسان است. برای این کار تنها لازم است که به ابزار گوگل ادوردز وارد شوید و مشخصات خود را ثبت کنید و کلمات کلیدی مختلف را مورد بررسی قرار دهید. در این ابزار شما مشخص خواهید کرد که ارزش کلمات کلیدی شما به چه صورتی است و برای چه هزینه‌هایی باید برنامه ریزی کنید.

.

در بسیاری از این ابزارها، این فرصت به شما داده می‌شود که بودجه خود را به صورت روزانه تنظیم کنیم. این بدین معنی است که شما می‌توانید برای یک روز خود پول زیادی صرف کنید و در روزهای بعد، حتی تبلیغات خود را خاموش کنید و از انجام تبلیغات بپرهیزید..

 

تبلیغات به ازای هر کلیک چقدر زمان می‌برد

این سؤال توسط افراد زیادی مطرح می‌شود و معمولاً سعی می‌کنند که سریعترین نتیجه ممکن را از تبلیغات خود دریافت کنند. در وهله اول، به خاطر داشته باشید که تبلیغات و معرفی یک کسب و کار به حوصله و دقت بالایی نیاز دارد، اما خبر خوب این است که در تبلیغات کلیکی، آگهی‌ها بسیار سریع و با سرعت بالا اجرا می‌شود. یعنی شما به محض اینکه یک حساب کاربری ایجاد کنید، می‌توانید تبلیغات خود را ثبت کنید و از این ابزار استفاده کنید. نکته مهمی که در این بخش باید به آن اشاره کنیم این است که صفحات فرود در تبدیل بازدیدکنندگان به مخاطب و مشتری بسیار تأثیر گذار هستند و شما باید بیشتر زمان خود را به آماده سازی صفحات فرود اختصاص دهید.

بخش‌های مختلف تبلیغات کلیکی

چند بخش مهم در مدیریت تبلیغات PPC وجود دارد که هر کسی که مایل به استفاده از آن باشد، باید در روند اجرای کار خود آنها را در نظر بگیرد. این بخشها عبارتند از:

کمپین تبلیغاتی

یک کمپین تبلیغاتی از گروه‌های مختلفی مرتبط با استراتژی بازاریابی تشکیل می‌شود. به عنوان مثال، شما ممکن است یک یا چند گروه به عنوان کمپین تعطیلات در نظر بگیرید و سعی کنید که مصرف کنندگان را به سمت چند تبلیغ خاص مرتبط با تعطیلات بکشانیم. در حقیقت، یک کمپین به عنوان یک جریان مرتبط با تبلیغات در نظر گرفته می‌شود.

 گروه تبلیغاتی

همانطور که از اسم آن برمی‌آید، یک گروه تبلیغاتی از چند تبلیغات مرتبط با یک کمپین تشکیل می‌شود. مثلاً اگر شما قصد  تبلیغات مرتبط با تعطیلات را داشته باشید، ابتدای یک کمپین تبلیغاتی برای آن تشکیل می‌دهید و چند گروه تبلیغاتی به عنوان زیرمجموعه آن در نظر می‌گیرید تا در فواصل زمانی مختلف از آنها استفاده کنید. تا اینجای کار، شما به سراغ ابزارهای تبلیغات آنلاین مانند گوگل ادوردز یا تبلیغات بین نرفته‌اید.

کلمات کلیدی

کلمات کلیدی عناصر اصلی تبلیغات کلیکی به شمار می‌روند که گروه‌ها با توجه به این کلمات شکل می‌گیرد. در حقیقت تبلیغات و آگهی‌های شما بر مبنای این کلمات به وجود می‌آیند و باید تبلیغات خود را با توجه به این کلمات کلیدی اجرایی کنید.

متن تبلیغات

ممکن است متن تبلیغات در تبلیغات PPC کمی نادیده گرفته شود و بیشتر تمرکز بر روی کلمات کلیدی قرار گیرد. اما فراموش نکنید که سیستم امتیاز دهی گوگل ادوردز به ارتباط بین متن تبلیغات و کلمات کلیدی فعالیت اصلی کسب و کار امتیاز می‌دهد و این موضوع می‌تواند شما را در برنده شدن در این مزایده‌ها کمک کنند. پس اطمینان حاصل کنید که متن تبلیغاتی شما به طور کامل با کلمات کلیدی در ارتباط باشد.

صفحه فرود

هنگامی که افرادی بر روی آگهی تبلیغاتی شما کلیک می‌کند، شما می‌خواهید آنها را به یک جای مناسب از وب سایت خود بکشانید. این محل همان صفحه فرود است که وظیفه جذب کاربران و بازدیدکنندگان را برعهده دارد. این صفحه باید با متن تبلیغ و کلمات کلیدی شما مطابقت داشته باشد و از نوشته‌های منحصر به فرد و یونیک بهره ببرد تا کاربران به ماندن در آنجا ترغیب شوند.

ابزار گوگل ادوردز چگونه کار می‌کند

کار با ابزار گوگل ادوردز آسان است، اما به دانش و تجربه کافی نیاز دارد. وقتی که به سراغ گوگل ادز برای انجام تبلیغات کلیکی می‌روید، در حقیقت خود را وارد یک بازار مزایده‌ای می‌کنید که باید بهترین پیشنهاد و بالاترین کیفیت ممکن را به نمایش بگذارید.

ما در بند قبلی اشاره کردیم که انجام کمپین تبلیغاتی، انتخاب کلید واژه، متن تبلیغات و گرافیک تبلیغات بخش‌های اصلی تبلیغات PPC به شمار می‌روند. پس شک نداشته باشید که تمامی این موارد در استفاده از ابزار گوگل ادوردز اهمیت دارد. برای استفاده از این ابزار، ابتدا باید کلید واژه مناسب را انتخاب کنید و مشخص کنید که میزان رقابت در آن به چه صورت است. در این بررسی‌ها مشخص می‌شود که شما برای هر کلید واژه چه مبلغی باید پرداخت کنید و هر کلیک برای شما چه هزینه‌ای دارد.

پس با توجه به آن، بهترین پیشنهاد ممکن و بهترین آگهی تبلیغاتی را آماده می‌کنید و وارد مزایده گوگل می‌کنید. هرچه امتیاز شما بیشتر باشد، رتبه SERPs بالاتر خواهد بود و بیشترین بازدهی را دریافت خواهید کرد. در ابزار گوگل ادوردز شما می‌توانید تعریف کنید که چه روزهایی تبلیغات شما انجام شود و چه روزهایی تبلیغات شما خاموش شود. برای آشنایی بیشتر، توصیه می‌کنم که حتماً مطلب به ما را در مورد آموزش کار با ابزار گوگل ادوردز را مطالعه کنید.

نکاتی در مورد کسب درآمد از تبلیغات کلیکی تلگرام

انجام تبلیغات کلیکی در تلگرام در چند سال اخیر روند رو به رشدی گرفته است و حتی رباتهایی برای انجام این کار طراحی شده‌اند. تعداد کاربران تلگرام در چند ماه اخیر به شدت افزایش یافته است و محبوبیت بالایی در بین کاربران ایرانی پیدا کرده است. روش‌های مختلفی برای انجام تبلیغات در این اپلیکیشن وجود دارد که تبلیغات ppc تنها یک مورد از آنهاست.

انجام تبلیغات در تلگرام مزایای متعددی دارد که بزرگ‌ترین آن‌ها، ارزان قیمت بودن تبلیغات است. در این روش تبلیغاتی، به همان اندازه‌ای پول پرداخت می‌شود که بر روی آگهی تبلیغاتی کلیک صورت گرفته باشد. البته پیدا کردن کاربر اختصاصی در تلگرام کمی سخت است و لازم است که در این مورد تحقیقات بیشتری صورت گیرد.

آیا تبلیغات کلیکی رایگان با ریسک همراه است؟

انجام تبلیغات کلیکی رایگان به حالتی گفته می‌شود که برخی از سایت‌ها برای کسب مشتری و جلب توجه آنها استفاده می‌کنند. این روش تبلیغاتی مورد توجه طیف وسیعی از کاربران قرار می‌گیرد و هر کدام از آنها تلاش می‌کند که به شکل‌های مختلفی از آن استفاده کنند. متاسفانه کلمه رایگان در این تبلیغات نوعی حالت تله محسوب می‌شود که ممکن است کاربران را گیر بیندازد.

بزرگ‌ترین ایرادی که به تبلیغات کلیکی رایگان وارد است این است که در اختیار همه افراد قرار می‌گیرد و همه به شکل‌های یکسان می‌توانند از آن استفاده کنند. پس عملاً رقابت در این حوزه از بین رفته و همه به شکل یکسان از آن استفاده می‌کنند. اما گاهی این تبلیغات رایگان به معنی گذاشتن تبلیغات در وب سایت‌های بی کیفیت است که عملاً به ساختار و عملکرد سایت شما لطمه میزند.

چرا برای استفاده از تبلیغات کلیکی یا PPC به یک حرفه‌ای نیاز داریم؟

یکی از بزرگترین اشتباهاتی که افراد فعال در حوزه کسب و کار آنلاین و فروشگاه‌های اینترنتی انجام می‌دهند، انجام تبلیغات کلیکی و بازاریابی به صورت شخصی و انفرادی است. اگر تمامی روش‌های تبلیغات را فاکتور بگیریم، استفاده از تبلیغات PPC به داشتن هنر و دانش کافی در اجرای یک کمپین تبلیغاتی بستگی دارد.

اگر می‌خواهید بالاترین نرخ تبدیل را در مخاطبان به مشتری داشته باشید و میزان بازگشت سرمایه شما (ROI) معقول و قابل قبول باشد، باید از یک راهنمای حرفه‌ای بهره ببرید. در حال حاضر شرکت‌های مختلفی در حوزه انجام تبلیغات کلیکی فعالیت دارند که در بررسی کلید واژه‌ها، استراتژی خرید تبلیغات، انجام کارهای گرافیکی و نوشتاری و همچنین ارتباط تبلیغات با وب سایت به شما کمک می‌کند. پس اگر در این زمینه تجربه کافی ندارید، حتماً باید به سراغ افراد حرفه‌ای در این زمینه بروید.

امیدواریم که این نوشته و سایر مطالب مرتبط با آن توانسته باشند که نیاز شما را به خوبی برآورده کنند؛ اما اگر احساس می‌کنید که برای تبلیغات کلیکی به کمک نیاز دارید، با ما در شرکت مشکات نگار تبلیغ تماس باشید تا کارشناسان ما توضیحات بیشتر را به شما ارائه دهند.

پاسخ دهید