پست الکترونیک: hi@meshcat.com مشاوره: ۸۵ ۴۰۰۰۰ ۰۹۱۹
پست الکترونیک: hi@meshcat.com مشاوره: ۸۵ ۴۰۰۰۰ ۰۹۱۹

تبلیغات بنری: از A تا Z تبلیغات بنری

تبلیغات بنری صفر تا صد

تبلیغات بنری در چند سال اخیر به شدت مورد توجه بسیاری از کاربران قرار گرفته است و امروزه می‌توان آن را یکی از سبک‌های مهم در بازاریابی اینترنتی و دیجیتال مارکتینگ در نظر گرفت. شبکه‌های بازاریابی متفاوت هستند و انتظارات از آنها نیز متفاوت است. به عنوان مثال شما انتظار ندارید که انجام تبلیغات بنری نتیجه‌ای همانند تبلیغات کلیکی داشته باشد، اما در هر صورت این دو روش باعث کشاندن ترافیک به وب سایت و امکان تبدیل بازدیدکننده به مشتری می‌شوند.

با ما در شرکت مشکات نگار تبلیغ همراه باشید

تبلیغات بنری چیست؟

تبلیغات بنری دو جنبه بصری و فنی دارد و به همین دلیل دو نوع تعریف برای آن ارائه می‌شود. از لحاظ ظاهری، تبلیغات بنری شامل تصاویر، گیف ها و انیمیشن‌هایی می‌شود که حاوی یک پیام تبلیغاتی بوده و توجه بازدید کنندگان و مخاطبان و وب سایت‌های دیگر را، به یک کسب و کار خاص جلب می‌کند. این تصاویر در قالب یک طراحی گرافیکی در وب سایت‌های دیگر قرار می‌گیرد و زمینه انتقال و جذب بازدید کننده را فراهم می‌کند.


از لحاظ فنی، تبلیغات بنری شامل کدهای برنامه نویسی شده html هستند که در یک سایت دیگر قرار می‌گیرند و کدنویسی آن‌ها به صورتی است که با کلیک بر روی بخش بصری تبلیغات، کاربران را به یک سایت دیگر انتقال می‌دهند. این دستور با استفاده از ابزارهایی مانند فلش یا html۵ نوشته می‌شوند و امکان ردیابی کلیک‌های صورت گرفته بر روی آنها وجود دارد.

با قرار دادن این دو تعریف در کنار یکدیگر، به این نتیجه می‌رسیم که بنرها ابزارهایی برای انتقال بازدیدکنندگان از یک سایت پر بازدید به یک سایت کم بازدید هستند.

تبلیغات بنری چگونه کار می‌کند؟

همانطور که در بخش قبلی عنوان شد، بنرها یک تصویر گرافیکی هستند که به صورت ایستا یا به صورت متحرک بر روی یک سایت دیگر قرار می‌گیرد و کاربران از طریق کلیک برروی آن‌ها، به سایت مقصد هدایت می‌شوند. نحوه کار با بنرها بسیار ساده است و حتی طراحی آنها نیز ساده است، اما باید نکاتی در مورد متن تبلیغاتی و طراحی گرافیکی آن رعایت شود تا هم برای بازدید کننده جذاب به نظر برسد، و هم این که از لحاظ عملکرد بتواند آمار کافی در اختیار ما قرار دهد.

تبلیغات بنری نسبت به سایر روش‌ها مانند تبلیغات کلیکی، نرخ تبدیل و نرخ کلیک کمتری دارد، اما باید بپذیریم که توسط کاربران زیادی دیده می‌شود و احتمال ماندگاری آن در ذهن کاربران وجود دارد. با این وجود، اگر یک بنر از لحاظ ظاهری و از لحاظ عملکرد کیفیت بالایی داشته باشد، در زمان‌های بعدی احتمال بازگشت کاربران و کلیک کردن بر روی این تبلیغات وجود دارد.

مزایای تبلیغات بنری

سوالی که در ذهن اکثر کاربران به وجود می‌آید، این است که چگونه ما می‌توانیم از بازدیدکنندگان یک وب سایت دیگر برای خود بازدید کننده بسازیم؟ آیا وب سایت آگهی دهنده چنین امکانی را برای ما فراهم می‌کند؟ آیا استفاده از چنین ظرفیتی می‌تواند به جذب مشتری ما کمک کند؟ برای پاسخ دادن به این سؤالات، مزایای تبلیغات کلیکی را ذکر می‌کنیم:

 • به دیده شدن برندها کمک می‌کند: وقتی که شما یک بنر طراحی می‌کنید و آن را در قسمت بالای یا در کناره‌های یک وب سایت قرار می‌دهید، بهترین فرصت را برای خود به وجود می آورید که توسط بازدیدکنندگان آن سایت دیده شوید. حتی ممکن است این بازدید کنندگان بر روی آگهی تبلیغاتی شما کلیک نکنند و به بازدید کننده شما تبدیل نشوند. اما، نکته مهمی که در این میان وجود دارد این است که برند شما توسط آنها دیده شده است و هم از لحاظ ظاهری و هم از لحاظ نوشتاری در ذهن آنها باقی خواهد ماند. این یعنی دیده شدن بیشتر برند شما.
 • امکان بررسی نتایج آن وجود دارد: تبلیغات بنری به نوعی یکی از زیرشاخه‌های تبلیغات کلیکی است و طراحی بنرها به صورتی است که امکان بررسی نتایج را به ما می‌دهد. زمانی که بنر تبلیغاتی ما بر روی یک وب سایت قرار می‌گیرد، طبیعتاً برخی از این بازدید کنندگان بر روی آگهی تبلیغاتی کلیک می‌کنند و به وب سایت ما هدایت می‌شوند. علاوه بر اطلاعاتی که از طریق کلیک‌های به دست آمده از این سایت به دست می‌آید، می‌توانیم از ابزارهایی مانند گوگل آنالیتیکس و گوگل وبمستر (سرچ کنسول) استفاده کنیم و به شکل دقیق مشخص کنیم که کلیک‌های به دست آمده از وب سایت آگهی دهنده چه تعداد و به چه صورت بوده‌اند.
 • می‌توان تبلیغات را به صورت هدفمند انجام داد: فرض بگیرید که شما در زمینه ساخت و ساز ساختمان کار می‌کنید و می‌خواهید پروژه‌های عمرانی را انجام دهید. در این حالت، دو گزینه برای شما وجود دارد. در حالت اول به سراغ سایت‌های پربازدید بروید، مثل سایت‌های ورزشی، و تنها به جذب بازدید کننده و ترافیک بسنده کنید. در حالت دوم، می‌توانید تبلیغات خود را فقط به وب سایت‌های مرتبط با حوزه ساخت و ساز محدود کنید و از این طریق بازدید کننده و مشتری هدفمند به دست بیاورید.
 • جذاب و زیبا هستندیکی از بهترین مزایای تبلیغات بنری این است که جلوه بصری و ظاهری آن بسیار زیبا و جذاب است. این روش بهترین ابزار ممکن برای معرفی یک برند محسوب می‌شود و حتی از تبلیغات کلیکی نیز بهتر است.

معایب تبلیغات بنری

اگر به مزایای گفته شده در بند قبلی توجه کنید، ناخودآگاه به ذهن ما می‌رسد که در برخی جاهای آن ممکن است ایراداتی وجود داشته باشد که کاربران و بازدیدکنندگان چندان به کلیک بر روی آن مایل نباشند. باید این حقیقت را بپذیریم که کاربران اینترنتی بسیار کم حوصله هستند و لازم است که به سلیقه آنها توجه شود. سه مورد از بزرگترین معایب تبلیغات بنری عبارتند از:

 • باعث خستگی کاربران می‌شوند: گاهی روش‌های استفاده شده توسط تیم‌های تبلیغاتی باعث خستگی و کلافگی کاربران می‌شود. روش‌هایی مانند پاپ آپ یا استفاده از بنرهای شلوغ با رنگ‌های زننده، ممکن است نتیجه معکوس داشته و باعث شود که کاربران تا حد ممکن از بنر مورد نظر فراری باشند.
 • نرخ تبدیل و نرخ کلیک کمتری دارندیکی از ضعف‌هایی که تبلیغات بنری نسبت به سایر روش‌ها مانند تبلیغات کلیکی از خود نشان می‌دهد، پایین بودن نرخ تبدیل و نرخ کلیک در این روش است. در حقیقت، ما نباید انتظار داشته باشیم که همه بازدیدکنندگان وب سایت آگهی دهنده، بر روی آگهی تبلیغاتی ما کلیک کنند. حتی باید این احتمال را نیز در نظر بگیریم که برخی از کاربران به صورت اتفاقی بر روی برند ما کلیک کرده اند. پس طبیعتاً نرخ تبدیل و نرخ کلیک در این روش پایین‌تر از سایر شیوه‌هاست.
 • احتمال عادت کردن به آنها وجود داردیکی از رفتارهایی که کاربران اینترنتی برای فرار از تکرار به کار می‌برند، عادت کردن و عدم توجه است. در واقع اگر چه ممکن است یک بنر در ابتدا جذاب به نظر برسد، اما کاربران اینترنتی معمولاً سعی می‌کنند که بعد از مدتی این تبلیغات را نادیده بگیرند و همین موضوع باعث کاهش نرخ کلیک خوری بنرها می‌شود.

تبلیغات بنری در سایت‌های پربازدید

دیدگاهی که متاسفانه امروز در بین بسیاری از کسب و کارها دیده می‌شود این است که انجام تبلیغات بنری در سایت‌های پربازدید به معنی جذب ترافیک بالا بوده و این نشان دهنده موفقیت آنها در تبلیغات است. اما به همان اندازه که این وب سایت‌ها به جذب ترافیک کمک می‌کنند، ممکن است استفاده از آن‌ها با ریسک مالی و کاهش کیفیت ترافیک سایت نیز همراه باشد.

یکی از مشکلاتی که سایت‌های پربازدید دارند این است که کیفیت ترافیک شما را فدای کمیت می‌کنند و از این طریق شما نمی‌دانید که نرخ تبدیل و نرخ پرش سایت شما به چه صورت است. از طرف دیگر، به دست آوردن کاربر اختصاصی و مربوط به حوزه کسب و کار شما در وب سایت‌های پربازدید بسیار سخت است. بنابراین به دست آوردن مشتری اقتصادی در این وب سایت‌ها با دردسرهای متعددی همراه است.

انواع تبلیغات بنری

در قسمت اول و در بخش تعریف تبلیغات بنری، سعی کردیم که آنها را از دو جنبه بصری و فنی تعریف کنیم و به همین منوال، می‌توان آنها را به انواع مختلفی دسته بندی کرد. شرکت‌های فعال در این حوزه، با توجه به نیاز کاربران از معیارهای مختلفی برای معرفی انواع آن‌ها استفاده می‌کنند. از لحاظ ظاهری، بنرها به دو دسته تقسیم می‌شود:

 • بنر ایستا: بخش ظاهری این تبلیغات با استفاده از یک تصویر یا عکس ثابت طراحی می‌شود و هنگام قرار گیری آن بر روی سایت، هیچ حرکتی از آن دیده نمی‌شود.
 • بنر متحرک: این بنرها همانند تابلوهای برقی خیابان هستند که با استفاده از گیفت ها و انیمیشن‌ها ساخته می‌شوند و ممکن است نشان دهنده یک برند یا حرکت متن تبلیغاتی باشند.

اما این معیار چندان دقیق و فنی نیست و اهل فن این دسته بندی را قبول ندارد. گروهی دیگر نحوه قرار گیری بنرها در سطح سایت را به عنوان معیار دسته بندی انواع تبلیغات بنری در نظر می‌گیرد و بنرها را به چهار دسته تقسیم می‌کنند:

 • بنرهای ثابت: این نوع بنرها رایج‌ترین نوع بنرهای تبلیغاتی هستند که به صورت ثابت در قسمت سربرگ یا در کناره‌های وبسایت ظاهر می‌شوند و امکان بستن آنها وجود ندارد. این روش معمولاً طرفداران زیادی دارد و قیمت آن نیز بالاست.
 • بنرهای ظاهر شونده: این بنرها شامل کدهای دستوری می‌شوند که با ورود کاربر به صفحه اصلی یا سایر صفحات وب سایت، ظاهر می‌شوند و بازدیدکننده می‌تواند آنها را ببندد. اندازه این بنرها کوچک است و بیشتر در سربرگ ظاهر می‌شوند.
 • بنرهای قابل حذف: این بنرها انعطاف پذیری بیشتری نسبت به سایر مدل‌ها دارند و ممکن است در هر قسمتی از وب سایت ظاهر شوند. نکته امیدوار کننده در مورد این بنرها، امکان بستن آنها با دلخواه کاربر است.
 • بنرهای تمام صفحه: بنرهای تمام صفحه به محض ورود کاربر به وب سایت باز می‌شوند و تمامی صفحه سایت را پوشش می‌دهند. این بنرها کاربرد کمتری دارد و بیشتر سایت‌ها برای معرفی محصول خود به کار می‌برند و از آن برای تبلیغ سایر سایت‌ها استفاده نمی‌کنند.

تعرفه تبلیغات بنری

احتمالاً تا اینجا به شناخت کافی از  تبلیغات بنری و کاربرد آن در حوزه‌های مختلف رسیده‌اید، اما اگر بخواهید از این روش برای معرفی کسب و کار خود استفاده کنید، موضوع دیگری مطرح می‌شود و آن تعرفه تبلیغاتی این روش است. البته این موضوع نگرانی زیادی ندارد و در مطالب بعدی به طور کامل به آن خواهیم پرداخت. اما در هر صورت، تعرفه تبلیغات بنری تحت تأثیر فاکتورهای مختلفی قرار دارد و در حقیقت این وضعیت سایت پذیرنده است که نرخ و تعرفه تبلیغات را تعیین می‌کند.

اگر شما تبلیغات خود را به یک سایت پر بازده ببرید، مطمئناً با توجه به حجم ترافیک آنها، قیمت تبلیغات بسیار بالاتر از سایت‌های کم ترافیک است. نکته مهم دیگر، بحث اندازه و ابعاد بنر است. بنرها به شکل‌های مختلف مانند مستطیلی و مربعی طراحی می‌شوند و ابعاد آن‌ها به صورت استاندارد تعیین می‌شود. به عنوان مثال، سایز ۳۰۰×۲۵۰ یک انتخاب ایده آل برای وب سایت و جذب ترافیک است، اما به همین اندازه تعرفه تبلیغات را بالا می‌برد و شما مجبور هستید که قیمت بالاتری برای تبلیغات آن بپردازید.

امروز می‌بینیم که برخی از وب سایت‌ها و شرکت‌ها از حربه تبلیغات بنری ارزان و تبلیغات بنری رایگان استفاده می‌کنند و کاربران را ترغیب می‌کنند که از این روش استفاده کنند. نکته مهم در این دو بحث این است که برنامه‌های تبلیغاتی پنهانی پشت آنها قرار دارد که فرد در مراحل بعد نیاز دارد که از آنها استفاده کند. البته ممکن است برخی از شرکت‌ها نیز نرخ و تعرفه تبلیغات بنری خود را کاهش دهند تا وضعیت بهتری نسبت به سایر رقبا داشته باشند.

کسب درآمد از تبلیغات بنری

در حقیقت، بیشتر وب سایت‌ها و وبلاگ‌های ایرانی و خارجی، درآمد اصلی خود را از این طریق کسب می‌کنند. نمونه بارز این وبسایت ها، سایت ورزش ۳ است که در الکسا یکی از بهترین رتبه‌های ایران را به خود اختصاص داده است و درآمد آن از طریق تبلیغات بنری و تبلیغات ویدیویی به دست می‌آید.

باید اعتراف کنیم که تبلیغات بنری یکی از بهترین شیوه‌های ممکن برای کسب درآمد در اینترنت هست و اکثر وبلاگ نویسان دنیا از این حربه استفاده می‌کنند. البته برخی از شرکت‌ها، در زمینه آماده سازی و گذاشتن بنر در سایت‌های دیگر فعالیت دارند و به ازای کاری که انجام می‌دهند، از صاحب شرکت‌های دیگر پول دریافت می‌کنند. کار این شرکت‌ها چندان پیچیده نیست و ساز و کار بسیار ساده‌ای دارند. در واقع، این شرکت‌ها شرایطی را به وجود می‌آورند که وب سایت مورد نظر در یک دوره زمانی مشخص، تعداد مشخصی بازدیدکننده و ترافیک جذب کند و از این روش به آنها کمک می‌کنند تا در موتورهای جستجوی اینترنت بالا بروند.

فرایند کسب درآمد از تبلیغات بنری به دو صورت انجام می‌گیرد و دو گروه در این فرآیند نقش دارند. گروه اول کسانی هستند که اقدام به گذاشتن بنر در وب سایت خود می‌کنند و گروه دوم سفارش دهندگان بنرها هستند. برای گروه اول، جذب ترافیک از طریق شیوه‌های مختلف و همچنین گذاشتن بنر در بخشهای مختلف سایت می‌تواند یک منبع کسب درآمد خوب و ایده آل باشد.

اما برای گروه دوم فرایند کسب درامد تحت تأثیر فاکتورهای مختلفی قرار دارد. در واقع این گروه هم باید توانایی جذب بازدیدکننده داشته باشند و هم امکان تبدیل بازدیدکنندگان به مشتری را فراهم کنند. در این افراد طراحی یک بنر تبلیغاتی جذاب در کنار ایجاد یک صفحه فرود مناسب، مواردی هستند که شانس جذب مشتری آنها را افزایش می‌دهد. هرچه این افراد در این مسیر موفق‌تر باشند، فرایند کسب درآمد آنها بهتر انجام می‌شود.

۵ فاکتوری که در تبلیغات بنری باید رعایت شود

مهم نیست که تا چه اندازه در بازاریابی دیجیتالی تجربه دارید، همیشه قبل از راه اندازی کمپین‌های تبلیغاتی باید بهترین روش ممکن را بشناسید و این وضعیت را در مورد تبلیغات بنری نیز اجرا کنید. یک گام به عقب بردارید و اطمینان حاصل کنید که با اصول اولیه روش‌های تبلیغاتی مختلف آشنا هستید و می دانید که هر کدام از آنها به چه چیزی نیاز دارند.

۵ فاکتور برای این تبلیغات مهم و حیاتی است:

 • اهداف و پس زمینه اجرای کار؛
 • سهولت و سادگی در اجرای تبلیغات؛
 • فراخوانی و جذب با استفاده از Call-to-Action؛
 • قرار دادن گزاره تبلیغاتی و ارزشی؛
 • بهینه سازی

اما قبل از شروع به ایجاد آگهی‌های تبلیغاتی و ورود به حوزه تبلیغات بنری، مطمئن شوید که به ابهامات و سؤالات مطرح شده در این زمینه فکر کرده‌اید و موقعیت‌های مناسب آن را می‌شناسید. شما به عنوان یک بازاریاب، باید در زمان مناسب به مخاطبان مناسب برسید. برای دسترسی به این مورد،

سوالاتی که قبل از اجرای تبلیغات بنری باید از خود بپرسید

وقتی که هدف گذاری خود را از اجرای تبلیغات بنری مشخص کردید و این موضوع را درک کردید که طراحی بنر تبلیغاتی شما برای چه هدفی انجام می‌گیرد، لازم است که به چند سؤال زیر پاسخ دهید تا درک شما از این موضوع بیشتر شود:

 • کدام وبسایت برای کمپین تبلیغاتی شما مناسب‌تر است؟
 • زمانی که افراد لازم برای شرکت خود پیدا کردید، از چه کلید واژه‌هایی و تصاویری برای جذب آنها استفاده می‌کنید؟
 • چه محدوده جغرافیایی به کسب و کار شما ارتباط دارد؟ به خاطر داشته باشید که اگر واقعاً قصد دارید در برند خود را معرفی کنید، شاید لازم نباشد که محدوده جغرافیایی خاصی در نظر بگیرید. اما اگر کسب و کار شما کوچک است و به یک محل یا محدوده خاص اختصاص دارد، می‌توانید تبلیغات بنری خود را بر اساس یک محدوده جغرافیایی خاص تنظیم کنید.
 • آیا می‌خواهید برخی از محدوده‌های جغرافیایی یا برخی از کاربران را حذف کنید؟
 • آیا می‌خواهید یک شرکت خاص به کاربران شما دسترسی داشته باشد؟
 • آیا تبلیغات شما صرفاً برای برخی کاربران اختصاصی طراحی شده است؟

این سؤالات به شما در ایجاد آگهی تبلیغاتی کمک می‌کند و اگر محصول یا خدمات خود را به یک طیف خاص محدود کنید، پاسخ دادن به این سؤالات شما را به یک مسیر مشخص و واضح هدایت می‌کند که می‌توانید از آن در استراتژی بلندمدت خود استفاده کنید. اما ۵ فاکتور مهمی که در تبلیغات بنری باید رعایت شود، به صورت زیر هستند:

اهداف و زمینه‌های تبلیغات

ایجاد یک موضوع انعطاف پذیری برای کمپین‌های تبلیغاتی دیجیتالی، کلید اصلی موفقیت آن است. اگر شما چنین واحد تبلیغاتی برای کمپین خود ایجاد کنید، می‌توانید اطمینان داشته باشید که هماهنگی کافی با برنامه‌های تبلیغاتی خود خواهید داشت.

دقیقاً تا چه اندازه باید سازگاری وجود داشته باشد؟؟؟

وقتی که شما برای طراحی بنر تبلیغاتی خود به سراغ رنگ و ها یا فونت‌های مختلف برای تصویر اصلی می‌روید، برای کمپین‌های مختلف ظاهر و احساس متفاوت ایجاد می‌کنید، و سعی می‌کنید که برند و هویت تجاری خود را معرفی کنید، لازم است که هدف اولیه شما مشخص باشد.

اهداف کلی تبلیغات بنری شما باید با طراحی آن سازگار باشد. در این روش تبلیغاتی شما نمی‌خواهید صرفاً یک محصول را تبلیغ کنید، برنامه شما شامل جذب ترافیک برای وب سایت یا فروشگاه خود است که در مرحله بعدی می‌توانید آنها را به مشتری تبدیل کنید. اگر طراحی کلی در تبلیغات‌های شما مشابه باشد، ممکن است به نوعی پیام تبلیغاتی کسب و کار شما تکراری شده و نرخ کلیک خوری کمتری به دست بیاورید.

 زیبایی در سادگی است

طبیعتاً وقتی که قصد راه اندازی تبلیغات بنری خود را دارید، یک طراحی کلی در ذهن خود دارید که باید آن را پیاده سازی کنید. هنگامی که این ایده را به یک طراح می‌دهید، ممکن است به سراغ استفاده از انیمیشن‌ها، الگوهای سورئال، تصاویر پیچیده و انتزاعی و خلاصه انواع راهکارهای پیچیده برود. حتی ممکن است خود شما بخواهید که اطلاعات زیادی را به این آگهی اضافه کنید تا به اصطلاح کاربر از طریق آن جذب شود.

جالب است بدانید که آمارهای منتشر شده در مورد تبلیغات بنری خلاف این موارد را نشان می‌دهد و بیشترین جذب کاربران به خاطر سادگی و واضح بودن آن است. در واقع شما قرار نیست که کاربران خود را گیج کنید یا از آنها بخواهید که در مورد الگوی تبلیغاتی پیچیده شما فکر کنند. در طراحی یک بنر تبلیغاتی باید سعی کنید که خواسته خود را به طور واضح به بازدیدکنندگان بگویید و با آنها نشان دهید که آگهی تبلیغاتی شما در مورد چه محصول و چه خدماتی است. یک قلاب کارآمد بیشتر ماهی می‌گیرد تا اینکه زیبا به نظر برسد.

گنجاندن Call-to-Action را فراموش نکنید

یکی از اشتباهات مهلک دیگری که بازاریابان دیجیتالی انجام می‌دهند، اختصاص دادن بودجه هنگفت به طراحی بنر تبلیغاتی و سرمایه گذاری بر روی زیبایی و طراحی آن است

به این نکته اشاره کردیم که وجود یک طعمه در بنرهای تبلیغاتی تا چه اندازه اهمیت دارد و به چه صورت کارآمدی تبلیغات بنری را افزایش می‌دهد.

فرض بگیرید که شما تمامی اصول و قوانین گرافیکی را در مورد بنر تبلیغاتی خود را رعایت کرده‌اید از هر لحاظ بنر شما برای کاربران جذاب به نظر می‌رسد. حال اگر در این بنر از Call-to-Action استفاده نکرده باشید، عملاً چیزی گیر شما نخواهد آمد و فقط آمار بازدید بنر شما بالاست. پس بهتر است سعی کنید که دکمه CTA را به شکلی واضح و برجسته در آگهی تبلیغاتی خود قرار دهید تا بازدیدکنندگان در نگاه اول آن را ببینند.

از ارائه خدمات و محصولات با ارزش خود نترسید

یکی از راهکارهایی که در افزایش بازدهی تبلیغات بنری نقش موثری دارد و به عنوان یک عامل جذاب برای بازدیدکنندگان در نظر گرفته می‌شود، معرفی محصولات و خدمات با ارزش در بنر تبلیغاتی است. شاید شما یک فروشگاه  دیجیتالی داشته باشید که حجم وسیعی از وسایل الکترونیکی و غیر الکترونیکی در آن قرار داده باشید. در این بین، مطمئناً بعد از مدتی فعالیت به این نتیجه خواهید رسید که برخی از محصولات شما طرفداران بیشتری دارند.

این محصولات با ارزش و شناخته شده برای استفاده در تبلیغات بنری مناسب هستند. در واقع، شما این محصولات را به صورت برجسته در بنر تبلیغاتی خود قرار می‌دهید و به نوعی از توانایی و محبوبیت آنها استفاده می‌کنید. البته فراموش نکنید که صرفاً استفاده از محصولات و خدمات با ارزش در این مورد استفاده نمی‌شود. برخی از شرکت‌ها مسئله تخفیف‌ها و جوایز ماهانه خود مانور می‌دهند. این گروه بنرهای تبلیغاتی خود را به شکلی طراحی می‌کنند که خبرهای تخفیفی و جایزه‌های آن‌ها جلوه بیشتری پیدا کند و مخاطب به آنها جذب شود.

هدف گذاری، آنالیز و بهینه سازی

اگر مراحل قبل را به شکل دقیق دنبال کرده باشید، در حال حاضر شما یک بنر تبلیغاتی دارید که طراحی آن با توجه به اصول گرافیکی انجام گرفته و شرایط لازم برای جذب بازدید کننده در آن فراهم شده است. گام مهمی که الان باید بردارید، انتخاب سایتی است که باید بنر خود را در آن قرار دهید. انتخاب سایت در تبلیغات بنری بسیار مهم است و می‌تواند افراد مرتبط با کسب و کار شما را پیدا کند. در این مرحله باید سعی کنید بنر شما در سایت قرار گیرد که ارتباط زیادی با کسب و کار شما داشته باشد. به عنوان مثال، اگر شما یک فروشگاه اینترنتی دارید، قرار دادن بنر تبلیغاتی در سایت مربوط به حوزه ساختمان نمی‌تواند ایده خوبی باشد و باید هدفی متناسب با نیاز خود انتخاب کنید.

گام دوم، آنالیز نتایج است. طبیعتاً بعد از مدتی ترافیک مورد نظر شما از وب سایت جذب خواهد شد می‌توانید نتایج آن را بررسی کنید. برخی از وبمسترها ترجیح می‌دهند که تنها آمار ترافیک جذب شده را به عنوان مرجع اصلی خود انتخاب کنند و کارآمدی بنر را با توجه به آن بسنجند. این در حالی است که بنرها در گام اول برای جذب ترافیک و در مراحل بعدی برای تبدیل بازدیدکننده به مشتری طراحی شده‌اند. پس آنالیز و اصولی تبلیغات بنری باید شامل بررسی نرخ تبدیل بازدیدکننده به مشتری نیز باشد.

با توجه به نتایجی که از آنالیزها و بررسی‌های تبلیغات بنری به دست می‌آورید، اکنون زمان آن فرا رسیده که تغییراتی در ساختار بنر به وجود بیاورید تا بازدهی و کارایی آن افزایش یابد. این تغییرات ممکن است شامل تغییر ظاهری بنر باشد یا تغییراتی در Call-to-Action و متن تبلیغات. در هر صورت این بهینه سازی باید به شکلی انجام گیرد که آمار بازدید کنندگان بنر نسبت به قبل بهبود یابد و به طور مستقیم بر نتیجه آن تأثیر بگذارد.

اگر احساس می‌کنید که در هرکدام از این پنج فاکتور دچار مشکل هستید و به مشاوره بیشتر نیاز دارید، با ما در گروه آوا بنر در تماس باشید تا اطلاعات بیشتری در اختیار شما قرار دهیم.

۱۰ اشتباه رایج و خطرناک در تبلیغات بنری

برخی می‌گویند که تبلیغات بنری خوب کار نمی‌کند و برخی نیز معتقدند که ناکارآمد بودن این روش تبلیغاتی به عوامل اجرایی آن مربوط است. دلایل زیادی وجود دارد که عدم موفقیت بنرهای تبلیغاتی را نشان می‌دهند که تقریباً بیشتر آنها تقصیر بازاریابان و نحوه اجرای این روش بازاریابی است. از آنجایی که پی بردن به اشتباهات می‌تواند گام‌های بعدی را در موفقیت تضمین کند،

عجله کردن بیش از حد در تبلیغات بنری برای به دست آوردن پول!

خب! همه ما می دانیم که فلسفه استفاده از بنرهای تبلیغاتی در یک وب سایت، کسب درآمد و دریافت پول از تیم‌های تبلیغاتی است. این موضوع باعث می‌شود که برخی از وب سایت‌ها برای کسب پول عجله زیادی به خرج دهند و مسئله کیفیت بنرهای تبلیغاتی را فراموش کنند. یک بنر تبلیغاتی علاوه بر اینکه باید از لحاظ گرافیکی در سطح بسیار بالایی باشد، باید از لحاظ محتوایی نیز برای بیننده جذاب باشد و دکمه Call To Action به شکل واضح در آن قرار داده شده باشد. بنابراین، بسیار مهم است که تبلیغات بنری در همان چند ثانیه اول موفق عمل کند و بتواند بازدیدکننده کافی را به جذب کند.

اندازه، ابعاد، وزن؟ در مورد چه چیزی صحبت می‌کنیم؟ کفش؟

خیر! در مورد بنرهای تبلیغاتی! اطلاع نداشتن از معیارهای اولیه در طراحی بنرهای تبلیغاتی می‌تواند شما را با برخی از مشکلات جدی در تبلیغات بنری مواجه کند. بنرهای تبلیغاتی استاندارد خاص خود را دارند و طراحی آنها با توجه به وضعیت سایت و همچنین میزان پرداختی گروه‌های تبلیغ دهنده انتخاب می‌شود. وقتی یک وب سایت یا یک وبلاگ اقدام به گذاشتن بنر تبلیغاتی می‌کند، باید به خاطر داشته باشد که این بنر نباید به ظاهر سایت لطمه بزند و بر محتوای آن پیشی بگیرد. نویسندگان و وبمسترها باید مشخصات لازم را در مورد اندازه بنر (به عنوان مثال ۱۲۰ × ۶۰۰ پیکسل)، طول (به عنوان مثال حداکثر ۱۵ سانتی متر) و وزن (به عنوان مثال ۴۰Kb) بشناسند و تبلیغات بنری را با توجه به این معیارها انجام دهند. اگر این استانداردها را دنبال نکنید، بدون شک روش شما اشتباه است.

 هدف بنرهای تبلیغاتی این است که تا حد ممکن ترافیک جذب کنند، آیا درست است؟

اشتباه! در حالی که شما به طور طبیعی می‌خواهید ترافیک را به وبسایت طرف مقابل خود بکشانید و در حقیقت بازدیدکنندگان آنها را افزایش دهید، هدف اصلی شما جذب مشتری و بالابردن آمار فروش خود است. در غیر این صورت جذب ترافیک و کشاندن آنها به وبسایت تنها باعث شلوغ شدن سرورها و هزینه شدن پول زیادی است. این موضوع برای وب سایت‌های بزرگ یک اشتباه احمقانه محسوب می‌شود. در تبلیغات بنری حالت ایده آل این است که آگاهی خود را به طور ویژه به برخی از مخاطبان خاص و هدفمند اختصاص دهید تا از این طریق بتوانید آمار فروش بیشتری به ثبت برسانید. قرار دادن بنر تبلیغاتی در وب سایت‌های هدف و جذب مخاطبان هدفمند به معنی موفقیت تبلیغات بنری است.

جلوگیری از تمرکز کاربران بر روی نوشتن مطالب و جلب توجه آنها به تصاویر گرافیکی!

این به سادگی یک اشتباه بزرگ محسوب می‌شود که تنها جنبه ظاهری بنر تبلیغاتی را در معرض دید کاربران قرار می‌دهید. به خاطر داشته باشید که کارهای گرافیکی بنرها صرفاً برای تحریک کاربران است و آنها بیشتر باید به این متن تبلیغات بنری و نقاط گوشزد شده در داخل آن توجه کنند. بنابراین، توصیه ما این است که از آگهی‌های پرتنش و که جنبه ظاهری آنها بسیار قوی است و حتی از تبلیغات انیمیشنی بپرهیزید. راستی در صورت امکان از پاپ آپ ها استفاده نکنید. اگر هنوز هم اصرار دارید که از این روش استفاده کنید، روش‌هایی را به کار بگیرید که کاربران به سمت متن تبلیغات شما هدایت شوند.

بنر من به حدی چشم‌نواز است که مردم به صورت اتوماتیک بر روی آن کلیک می‌کنند!

این یک اشتباه پر تکرار است که اغلب بازاریابان انجام می‌دهند. در حالیکه طراحی مناسب و کارهای گرافیکی در تبلیغات بنری تأثیر گذار است و باعث می‌شود که تعداد کلیک‌های جذب شده در بنر تبلیغاتی افزایش خوبی داشته باشد، همچنان به کاربران و بازاریابان توصیه می‌شود که از اتکای بیش از حد بر ظاهر گرافیکی بنر خود بپرهیزند. بیشتر سعی کنید که یک دکمه Call To Action به شکل واضح در بنر خود قرار دهید و از متن‌هایی استفاده کنید که کاربران را شگفت زده کنید. در حقیقت، در تبلیغات بنری این متن است که کاربران را به کلیک بر روی یک بنر تشویق می‌کند و احتمال تبدیل چنین بازدیدکنندگانی به مشتری بسیار بالاست.

 یک بنر باید تا حد ممکن حاوی اطلاعات مختلفی باشد!

یکی از اشتباهاتی که تیم‌های تبلیغاتی و بازاریابی در تبلیغات بنری مرتکب می‌شوند، سعی می‌کنند که اطلاعات زیادی در مورد کسب و کار، شعار تبلیغاتی، عکس‌های مختلف از محصولات، ویژگی‌ها و قابلیت‌های یک محصول، قیمت محصول و در نهایت دکمه CTA را در بنر تبلیغاتی خود قرار دهند. در واقع با این شیوه، آن‌ها بنر تبلیغاتی خود را به یک منبع اطلاعاتی تکمیل تبدیل می‌کنند که احتمالاً کاربران تمایلی به کلیک کردن بر روی آن ندارد. یک بنر تبلیغاتی پرطرفدار به بنری گفته می‌شود که ذهن بازدیدکننده را به خود درگیر کند و آنها تلاش می‌کنند که به سؤالات خود در این بنر پاسخ دهند. هرچه کنجکاوی کاربران برای کلیک بر روی یک بنر تبلیغاتی بیشتر باشد، شانس تبلیغات بنری بیشتر خواهد بود و می‌توان امیدوار بود که افراد بیشتری بر روی این بنر کلیک کنند.

 

من این وب سایت را دوست دارم و به همین دلیل بنر تبلیغاتی خود را در آن قرار می‌دهم!

قرار دادن بنر تبلیغاتی در یک وب سایت، قاعده و قانون خود را دارد و به هیچ وجه نمی‌توان به سلیقه شخصی در این مورد اکتفا نکرد. احتمال دارد که شما از یک سایت ورزشی بازدید کنید و ببینید که طرفداران آن بسیار زیاد هستند. این یک دام بزرگ برای شما در تبلیغات بنری محسوب می‌شود و نباید به این راحتی هزینه خود را در این شیوه از دست دهید. تنها چیزی که در مؤثر بودن بنرهای تبلیغاتی نقش دارد، توجه به مخاطبان کسب و کار و هدفمند کردن روش تبلیغات است.

اوه! عجب تبلیغات فوق العاده ای! من هم تبلیغات بنری خود را با این شیوه انجام دهم!

این یک تصور بسیار اشتباه و بسیار رایج در بین بازاریابان تازه کار است و سعی می‌کنند که از کار دیگران الگو بگیرند. باید بپذیریم که توانایی افراد مختلف و شرکت‌ها در طراحی بنرهای تبلیغاتی متفاوت است و برخی از آنها طراحان خلاق و منحصر به فردی بهره می‌برند. رقابت کردن با این افراد بسیار سخت است و باید تسلط بالایی بر نرم افزارهای گرافیکی داشته باشیم. از طرفی، برخی از تیم‌های تبلیغاتی از بازاریابان و روانشناسان حرفه‌ای کمک می‌گیرند تا بتوانند به متن تبلیغاتی متناسب با نیاز خود تولید کنند. اگر شما هم به دنبال استفاده از تبلیغات بنری هستید، باید از کپی برداری و تقلید کردن بپرهیزید و خود را به عنوان یک فرد صاحب سبک معرفی کنیدمی‌توانید از چند آشنا کمک بگیرید تا بازتاب نظرات آنها را در مورد طرح‌های تبلیغاتی خود بشنوید.

تبلیغات بنری یعنی گذاشتن یک بنر در وب سایت‌های پربازدید و جذب ترافیک!

این یک دیدگاه اشتباه است و در نتیجه آن ممکن است از رقابت با سایر بازاریابان عقب بمانید. باید به خاطر داشته باشید که تبلیغات بنری همانند یک مسابقه سخت و یک رقابت سنگین است که هدف اولیه شما جذب بازدیدکننده و هدف نهایی شما افزایش تعداد مشتری و بالا بردن آمار فروش است. هرچه در این رقابت، رقبای خود را دست کم بگیرید و نسبت به آنها بی تفاوت باشید، احتمال شکست خوردن شما بیشتر است. پس باید به عنوان یک تعقیب کننده یا یک ردیاب، به طور مداوم رقبای خود را رصد کنید و تکنیک‌های استفاده شده توسط آنها را یاد بگیرید. این روش به شما کمک می‌کند که در شرایط مختلف استراتژی تبلیغاتی خود را تغییر دهید و سپس روشهای جدید را در بنرهای تبلیغاتی به کار ببرید.

تبلیغات بنری مؤثر یعنی چی؟ با بررسی نتایج آشنا هستید؟

این اشتباه به مراتب شایع‌تر و جدی‌تر از موارد فوق است و در تبلیغات آنلاین ممکن است لطمه جبران ناپذیری به برنامه نهایی ما بزند. بازاریابان معمولاً از اندازه‌گیری نتایج و آنالیز آنها غفلت می‌کنند و نمی‌دانند که نتیجه کار آنها به چه صورت است. وقتی که یک وبمستر مطالب مختلفی بر روی وبسایت خود قرار می‌دهد، از ابزارهای مختلفی مانند گوگل آنالیتیکس و گوگل سرچ کنسول برای بررسی نتایج کار خود استفاده می‌کند. بازاریابان نیز در تبلیغات بنری باید به این شکل نتایج کار خود را دنبال کنند و سعی کنند که با توجه به این نتایج، روند کار خود را تغییر دهد.

اگرچه در این مطلب به ۱۰ مورد از اشتباهات رایج و خطرناک در تبلیغات بنری اشاره کردیم، انتظار داریم که شما نیز از این اشتباهات درس بگیرید و سعی کنید که بهترین بنر تبلیغاتی را برای خود طراحی کنید

۶ نکته شگفت انگیز برای طراحی بنر تبلیغاتی

در دنیای تبلیغات، هیچ چیز جدیدی وجود ندارد و در حقیقت این خلاقیت است که باعث ایجاد تفاوت می‌شود؛ پس طراحی بنر تبلیغاتی می‌تواند اهمیت بسزائی در نتایج بازاریابی آن داشته باشد. یک فرد خلاق می‌تواند توجه بیننده را به خود جلب کند و راهکارهایی برای جذب آنها و تبدیل آنها به مشتری پیدا کند.

در زیر کاپوت خلاقیت، موتور قوانین و اصول اساسی وجود دارد که طراحان از آنها برای ساختن یک تبلیغات بنری کامل و زیبا استفاده می‌کنند. در واقع، خلاقیت، بدنه و نمای ظاهری اصول اولیه تبلیغات است که به عنوان یک پوشش بر روی آنها قرار گرفته و باعث بالا رفتن جذابیت تبلیغات می‌شود. پس می‌توانیم طراحی تبلیغات بنری را شامل استفاده از یک بدنه زیبا بر روی یک موتور قانونی و اصولی بدانیم.

قبل از اینکه شروع کنیم و ۶ اصل مهم و جذاب در طراحی بنر تبلیغاتی معرفی کنیم، به خاطر داشته باشیم که حتی اگر تبلیغ مخاطبان اشتباهی را هدف خود قرار دهیم، اگر تبلیغات به خوبی طراحی شده باشد، ممکن است باعث جلب توجه مخاطبان شود. پس در کنار هم قرار گرفتن اصول طراحی و اصول اولیه باعث بالا رفتن بازدهی تبلیغات بنری می‌شود.

اولویت بندی و ساختار سازی برای طراحی بنر تبلیغاتی

اکثر تبلیغات‌های آنلاین با استفاده از بنرها انجام می‌شود. برای به دست آوردن نتایج بهتر و قابل قبول از این ابزار، شما باید یک ساختار طراحی مناسب را دنبال کنید و اجزاء مختلف آن را به ترتیب اولویت در کنار هم قرار دهید. همانطور که در مطلب، ترفندهایی برای انجام تبلیغات بنری مؤثر، اشاره کردیم، طراحی بنر تبلیغاتی شامل چهار عنصر زیر می‌شود:

 • نام شرکت یا لوگوی کسب و کار شما
 • گزارش یا پاداش در نظر گرفته شده برای بازدید کنندگان
 • نمایی از خدمات و کالای شما
 • یک دکمه call to action

بخش قابل توجهی از جلوه بصری آگهی تبلیغاتی شما باید به معرفی خدمات و فعالیت‌های شما و همچنین دکمه call to action اختصاص یابد. سعی کنید که لوگوی شرکت خود را در اطراف یا در یکی از کناره‌های بنر تبلیغاتی قرار دهید که ترجیحا در گوشه سمت چپ بالا قرار می‌گیرد. تصاویر انتخابی شما باید مرتبط و جذاب باشند، و ترجیحاً از قرار دادن اجزا مبهم و تبلیغاتی سایر شرکت‌ها بپرهیزید. نکته بسیار مهم دیگر در طراحی بنر تبلیغاتی این است که اندازه آن را با توجه به شکل استاندارد انتخاب کنید. این اندازه‌ها با توجه به نوع بنر تغییر می‌کند و ممکن است برای قسمت سربرگ یا برای تبلیغات تمام صفحه، اندازه و شکل آنها متفاوت باشد.

از دکمه Call To Action به صورت برجسته استفاده کنید

به خاطر داشته باشید، به هر اندازه که طراحی بنر تبلیغاتی شما جذاب و ایده آل باشد، اگر نتوانید فرصت کافی برای جذب بازدید کنندگان ایجاد کنید، تمامی زحمات شما از بین خواهد رفت. دو پارامتر مهم در مورد دکمه Call To Action وجود دارد که می‌تواند فرآیند جذب بازدیدکننده و تبدیل آنها به مشتری را تسهیل کند:

 • در گام اول اصطکاک بین مشتریان و بازدیدکنندگان را کاهش می‌دهد و به راحتی می‌توانند به صفحه مورد نظر خود ارجاع داده شوند؛
 • در گام دوم با کلیک بر روی آگهی تبلیغاتی، نرخ بازدید از آگهی شما را افزایش می‌دهند و کاربران می‌داند که دقیقاً به چه قسمتی هدایت می‌شود.

بهترین موقعیت برای قرار گرفتن دکمه Call To Action سمت راست پایین تبلیغات شماست. همانطور که قبلاً نیز ذکر شد، این دکمه از لحاظ بصری باید با سایر اعضاء تبلیغاتی شما همخوانی داشته باشد. در مورد تبلیغات آنلاین، بهتر است یک تماس مستقیم و غیرمستقیم ایجاد کنید.

نمونه‌های مشهور تبلیغات‌های اینترنتی عبارتند از: ثبت نام، خرید در حال حاضر، به اشتراک گذاری و مواردی از این قبیل. اگرچه این اقدامات به صورت ظریف و هوشمندانه به کار برده می‌شوند، اما بهتر است که تنها به تبلیغات بنری اختصاص یابد و از این تکنیک در جاهای دیگر استفاده نکنید.

این جا چند نکته عملی در مورد طراحی Call To Action در طراحی بنر تبلیغاتی وجود دارد:

 • دکمه Call To Action باید متمایز و به راحتی قابل تشخیص باشد، بهترین راهکار استفاده از یک دکمه مستطیلی شکل با لبه‌های گرد است؛
 • هیچ وقت از دکمه‌های کوچک استفاده نکنید، زیرا دیده نمی‌شوند و دکمه‌های خیلی بزرگ نیز باعث کوچک کردن سایر اعضا تبلیغات و تحت شعاع قرار دادن آن‌ها می‌شود؛
 • همزمان با فکر در مورد اندازه دکمه، به فونت نوشته آن نیز توجه کنید و باید متن آن به راحتی قابل خواندن باشد، در غیر این صورت ممکن است بینندگان آن را نادیده بگیرد؛
 • توصیه می‌شود که متن Call To Action یک احساس اضطراب و نگرانی ایجاد کند، مثلاً از واژه‌هایی مانند امروز، اکنون و غیره استفاده کنید؛
 • استفاده از اصطلاحات «نمایش من»، «ثبت نام من» گاهی بهتر از «اینجا کلیک کنید» یا «ثبت نام» بهتر کار می‌کند. اگر چه این یک قاعده مشخص نیست، معمولاً ضمایر شما، من و غیره به راحتی مردم را جذب می‌کنند.

تصاویر خود را عاقلانه انتخاب کنید

مطمئناً انتخاب تصویر در طراحی بنر تبلیغاتی بسیار مهم است و می‌تواند بر فرایند جذب بینندگان و بازدیدکنندگان تأثیر بگذارد. در واقع، فلسفه استفاده از تبلیغات بنری، بر مبنای دیده شدن آگهی‌های تبلیغاتی و جذب بینندگان به آن استوار است. چند نکته زیر در انتخاب تصویر مناسب باید رعایت شود:

 • در صورت عدم لزوم، از تصویر استفاده نکنیدگرافیک سفارشی در حال حاضر بسیار محبوب است. بنابراین اگر احساس می‌کنید که یک تصویر گرافیکی نتیجه بهتری نسبت به تصاویر و عکس‌ها دارند، بهتر است به سراغ هنرهای گرافیکی بروید. مثلاً می‌توانید از تایپوگرافی یا تایپوگرافی سفارشی برای کمک به طراحی بنر تبلیغاتی خود استفاده کنید.
 • از فیلترها و تغییرات سفارشی بر روی تصاویر استفاده کنید: فیلتر کردن یا همان تغییر ظاهری تصویر به کمک رنگ و کنتراست، می‌تواند زیبایی یک عکس را تحت تأثیر قرار داده و آن را به یک هنر بی نظیر و چشمگیر تبدیل کند. شما همچنین می‌توانید از طراحی گرافیکی برای ترکیب با عکس‌ها استفاده کنید تا جلوه بصری تبلیغات شما بهبود یابد.
 • در صورت امکان تصاویر مربوط به یک موقعیت مکانی را استفاده کنید: برای بسیاری از آگهی‌های آنلاین، مانند تبلیغات بنری و تبلیغات کلیکی، مسئله محدود کردن تبلیغات به یک موقعیت مکانی وجود دارد و می‌توانید از این قابلیت برای جذب بازدیدکننده بیشتر کمک بگیرید. به عنوان مثال، اگر شرکت شما یک دفتر در شهر تهران و یک دفتر در شهر اصفهان دارد، باید طوری برنامه ریزی کنید که طراحی بنر تبلیغاتی شهر تهران با طراحی آن برای اصفهان متفاوت بوده و از تصاویر مربوط به هر منطقه استفاده کنید.
 • از تصاویر با جلوه‌های شاد استفاده کنیددر چندین تحقیق مشخص شده است که ذهن به سمت تصاویر شاد و چهره‌های خندان حرکت می‌کند. پس حتی اگر تبلیغات بنری شما در مورد یک چالش یا در مورد یک مسئله ناراحت کننده است، سعی کنید از تصاویر افرادی با چهره خندان استفاده کنید و در آن از جملات امیدوار کننده و شاد بهره ببرید.

از ترکیب مناسب رنگ‌ها استفاده کنید

انتخاب رنگ یک نقطه مهم برای طراحی بنر تبلیغاتی است. همانطور که در مطلب قبلی عنوان شد، هر رنگ یک نوع خاص از احساسات را ایجاد می‌کند. انتخاب مناسب ترکیب رنگ خوب بسیار دشوار است، زیرا به برند شما، مخاطب هدف و نوع تبلیغات بستگی دارد. با این حال، برخی از قوانین کلی در مورد انتخاب رنگ در تبلیغات بنری وجود دارد که می‌توان از آنها استفاده کرد. معمولاً جوان‌ترها، رنگ هایی با طول موج‌های بلند مانند رنگ های سبک‌تر را ترجیح می‌دهند و افراد مسن‌تر به سراغ رنگ‌های تیره‌تر می‌روند.

در اغلب موارد، رنگ مورد استفاده در طراحی بنر تبلیغاتی باید به محصول شما ارتباط داشته باشد. به عنوان مثال، سبز یک انتخاب عالی برای محصولات طبیعی است؛ رنگ بنفش برای آیتمهای با مرتبه بالا مناسب است؛ و رنگ صورتی برای فعالیت‌های دخترانه انتخاب می‌شود. جالب است بدانید که رنگ پس زمینه آگهی تبلیغاتی به طور قابل توجهی بر متن و دکمه‌های استفاده شده در بنر تأثیر گذار است.

سعی کنید از ویژگی‌های متافیزیکی و بصری رنگ‌ها استفاده کنید

اگرچه هدف اصلی در تبلیغات آنلاین استفاده از پیام‌های اصلی با قابلیت فهم بالاست، اما گاهی استفاده از تصاویر متافیزیکی و یا سورئال به اثبات زیبایی بنر شما کمک می‌کند. البته این بدین معنی نیست که شما تبلیغات خود را بسیار پیچیده کنید که فهم آن برای کاربران سخت باشد، اما می‌توانید روش‌هایی به کار ببرید که پیام اصلی از دست نرود و بیننده به راحتی آنچه را که سعی در بیان آن دارد، دریافت کند. در حقیقت شما باید از تبلیغات استعاره‌ای و غیر مستقیم استفاده کنید.

از ایجاد حس جنبش و حرکت در طراحی بنر تبلیغاتی خود نترسید

اگرچه در مطالب قبلی پیشنهاد دادیم که از انیمیشن و گیف در بنرهای تبلیغاتی استفاده نکنید، اما استفاده از تصاویر گویای حرکت مانند ریختن جوهر یا حرکت یک قطار به سرعت، می‌تواند احساس حرکت و جنبش را در بنر شما به وجود بیاورد و خیلی راحت توجه تماشاگران و بازدیدکنندگان را جلب می‌کند. البته استفاده از این ابزار کمی خطرناک به نظر می‌رسد و باید سعی کنید از لطمه به متن اصلی بنر تبلیغاتی خود جلوگیری کنید.

در مطلب قبلی به طور کامل به معرفی تبلیغات بنری و نحوه انجام آن پرداختیم و نشان دادیم که استفاده از آن می‌تواند چه مزایایی برای هر کسب و کار به همراه داشته باشد. همچنین سعی کردیم که انواع مختلف این تبلیغات را معرفی کنیم و در جریان آن نشان دهیم که چگونه می‌توانیم از این ابزار برای اهداف خود استفاده کنیم. تبلیغات بنری یا وب بنر یک نوع از تبلیغات دیجیتال است که در آن تبلیغات در یک صفحه وب انجام گرفته و هدف از آن ارسال ترافیک به وبسایت تبلیغ کننده است. حال این ابهام مطرح شده است که آیا تبلیغات بنری واقعاً کار می‌کند؟ آیا راهکار خاصی برای بهبود نتایج ناشی از آن وجود دارد؟ آمارها در مورد این روش تبلیغات چه می گویند؟

با ما در گروه آوا بنر همراه باشید تا ابتدا تأثیر تبلیغات بنری را نشان دهیم و چند آمار در رابطه با آن معرفی کنیم و در انتها ۶ شیوه کارآمد برای بهبود آن معرفی کنیم.

آیا تبلیغات بنری واقعاً کار می‌کند؟

بیایید بررسی کنیم که آیا این بنرها واقعاً توانایی تولید بازگشت سرمایه یا همان ROI را دارند و چه زمانی ممکن است برای کسب و کار مناسب باشند؟ قبل از اینکه به ارائه هر توضیحی در رابطه با تبلیغات بنری بپردازیم، چند آمار جذاب وجود دارد که احتمالاً برای شما نیز جالب توجه خواهد بود.

استفاده از تبلیغات بنری برای معرفی یک کسب و کار باعث می‌شود که فراخوانی نام تجاری و جذب مخاطب برای آن به اندازه ۱۵٫۸ درصد افزایش یابد. جالب است بدانید که این آمارها در سال‌های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ به ترتیب ۹٫۴ درصد و ۱۴ درصد بوده است که در سال اخیر روند افزایشی آن ادامه داشته است.

با توجه به اینکه استفاده از تبلیغات بنری ارزان قیمت با استفاده از سایر رسانه‌های تبلیغاتی و همچنین روش‌های هدف گیری در سطح اینترنت توسعه یافته است، امروز می‌بینیم که میزان توسعه یافتگی تبلیغات از این طریق بسیار مؤثر شده است و اگر یک استراتژی مناسب برای آن انتخاب شود، کارایی آن نسبت به قبل نیز بهبود خواهد یافت.

کاربرانی که با تبلیغات بنری مجدد یا همان بازاریابی مجدد سر و کار دارند، تا ۷۰ درصد احتمال بیشتری برای تبدیل شدن به مشتری را دارند.

در یک مطالعه، مشخص شده است که بازدید کنندگان وب سایت‌ها که به دنبال استفاده از روش تبلیغات بنری یا همان بازاریابی مجدد هستند، ۷۰ درصد شانس بیشتری برای تبدیل بازدیدکنندگان به مشتری خواهند داشت. این یکی از مهمترین و اصلی‌ترین مزایای استفاده از این روش تبلیغاتی است که به ما کمک می‌کند جامعه هدف خود را چند بار انتخاب کنیم تا بتوانیم بازاریابی مجدد را به شکل ایده آل و مناسب پیاده سازی کنیم.

میزان بازگشت سرمایه یا ROI در تبلیغات بنری در حدود ۳۳ درصد بیشتر از بیلبوردهای تبلیغاتی است

جالب است بدانید که با وجود اینکه هزینه‌های زیادی برای بیلبوردهای تبلیغاتی انجام می‌شود و انتظار می‌رود که نتیجه آن از هر روش تبلیغاتی بیشتر باشد، اما در یک بررسی مشخص شده است که انجام تبلیغات در یک بنر ۶۰ در ۴۸۰ در حدود ۳۳ درصد از بیلبوردهای تبلیغاتی بهتر است. حتی جالب است بدانید که کارایی این روش نسبت به تبلیغات تلویزیونی در حدود ۰٫۰۵ درصد و نسبت به تابلوهای تبلیغاتی در برخی مناطق ۰٫۰۳ درصد بهتر است. اگرچه این نرخ بازگشت سرمایه کم است، اما مثبت بودن آن نشان می‌دهد که روش تبلیغات بنری می‌تواند نتایج چشمگیر و قابل توجهی داشته باشد.

پاسخ دهید